Ciąża jest uważana za jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety i całej jej rodziny. Mówi się, że to „czas błogosławiony”, że kobieta „promienieje” w czasie ciąży. Tak wygląda atrakcyjna pierwotna ocena. Niestety, przyszłe mamy borykają się w tym okresie również z wieloma dolegliwościami i problemami. Niektóre z nich, zupełnie niesłusznie, uważa się za „wstydliwe”. Tak jest w przypadku zaparcia. Zaparcie (zatwardzenie) to problem z wydalaniem stolca lub zalegania treści jelitowej w jelicie grubym. Niemożliwość oddania stolca może się utrzymywać trzy dni albo dłużej. Tego problemu nie powinno się lekceważyć, bo w efekcie może dojść do powstania żylaków odbytu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do niedrożności jelita i wrzodów kałowych.
Jakie są przyczyny zaparć w czasie ciąży?
Badania pokazują, że przynajmniej połowa kobiet będących w ciąży cierpi na zaparcia. Podobne przypadłości występują również podczas karmienia piersią. Zaparcia są spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęstszych należą zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie. W organizmie kobiety odnotowuje się wyższy poziom progesteronu, który odpowiada za rozluźnienie przewodu pokarmowego. W związku z tym treść pokarmowa wolniej przesuwa się przez dolny odcinek jelita. Problem może się nasilić w związku ze zwiększoną suplementacją żelaza, podawanego ciężarnym, by zapobiec anemii. W czasie ciąży powiększa się też macica, która naciska na jelita. Kolejne przyczyny to ograniczona aktywność fizyczna i przede wszystkim niewłaściwa dieta. Panie w ciąży dość beztrosko podchodzą do właściwej diety. Co prawda jedzą dużo, „za dwie” osoby, ale raczej ciężkostrawne potrawy, ubogie w błonnik. Problemem są też słodkie przekąski i gazowane napoje, nasycone barwnikami, zagęszczaczami i innymi sztucznymi substancjami. Zaparcia występują najczęściej w drugim i trzecim trymestrze, chociaż są panie uskarżając się na zaburzenia perystaltyki już na początku ciąży.
Objawy zaparć
Podczas zaparć, kobieta wypróżnia się dość rzadko – mniej niż dwa razy w tygodniu. Jeśli już dochodzi do wypróżnienia, ilość wydalanego stolca wydaje się niewielka. Podczas wypróżniana, odczuwany jest ból. Po defekacji pozostaje poczucie dyskomfortu. Treść pokarmowa, która zalega w jelitach, powoduje uczucie ciężkości, wzdęcia, a nawet bóle podbrzusza. To nagromadzone gazy, które nie mogą się wydostać ze względu na twardy stolec. W efekcie ciężarna kobieta odczuwa niepokój, spadek nastroju, ma mniejszy apetyt. W wielu sytuacjach kobiety skarżą się na pieczenie odbytu i niewielkie krwawienie.
Zaparcia w ciąży – czy można przeć?
Wiele kobiet w ciąży obawia się przeć podczas wypróżnienia, aby skurcze nie wywołały przedwczesnego porodu lub, żeby nie doszło do poronienia. Mogą być zupełnie spokojne. Na pewno ich kłopoty nie wpłyną na stan płodu i nie dojdzie do wywołania przedwczesnego porodu. Silne parcie nie jest co prawda zalecane, ale dlatego, że może dojść do powstania hemoroidów. Czas parcia nie powinien przekraczać pięciu minut.
Zaparcia w ciąży – zmiana diety
Przy zaparciach konieczna jest zmiana diety. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z czekolady, mocnej herbaty i kawy, białego pszennego pieczywa, gazowanych napojów, tłustych mięs. Warto zjadać więcej produktów bogatych w błonnik (suszone warzywa i owoce, otręby zbożowe, kaszę gryczaną, razowy makaron), kiszonki, przetwory mleczne (kefir, jogurt naturalny, maślanki), siemię lniane, jabłka. Zalecane są też suszone śliwki, oczywiście nie w nadmiarze. Nie można też zapominać o przynajmniej dwóch litrach niegazowanej wody dziennie.
Zaparcia w ciąży – codzienny ruch
Ruch, ruch i jeszcze raz ruch. To, że kobieta jest w ciąży, nie zwalnia jej od regularnych ćwiczeń. Oczywiście nie mogą to być ćwiczenia forsowne, wyczynowe uprawianie sportu, ale energiczny spacer, lekka gimnastyka, pływanie lub aerobik, joga, pilates – są jak najbardziej polecane. Warto też wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy mniejszej, tzw. mięśni Kegla.
Sposoby na zaparcia – preparaty z apteki
Jeśli zawiodą wszystkie domowe sposoby, warto skorzystać z środków dostępnych w aptece. Dla kobiet w ciąży są np. specjalne czopki, które dają dość szybki efekt. Warto też stosować probiotyki, których zadaniem jest regulowanie pracy jelit. Oczywiście najbezpieczniej jest skorzystać z porady lekarza, który wskaże sposoby poradzenia sobie z tym problemem.