Kiedy występuje ostre zapalenie wyrostka robaczkowego pojawiają się bóle w prawym podbrzuszu, które nasilają się podczas kaszlu, kichaniu i chodzeniu. Bólowi często towarzyszą zawroty głowy., wymioty, podwyższona temperatura, a także zaparcie, wzdęcia i przykry zapach z ust.
Przy zapaleniu wyrostka robaczkowego brzuch jest twardy. Ból może promieniować na pęcherz moczowy i narządy płciowe.
Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego ma miejsce wtedy gdy otwarte wejście do wyrostka zostaje zablokowane np. przez masę kałową. Zdarza się również zagięcie jelita przy wejściu do wyrostka. Rzadziej lekarze mają do czynienia z przypadkiem utknięcia ciała obcego, guzami i pasożytami. Zatkanie wejścia do wyrostka robaczkowego skutkuje zakażeniem prowadzącym do powstania ropnia.
Ryzyko wystąpienia
Najczęściej z zapaleniem wyrostka robaczkowego mamy do czynienia w młodości. Często wyrostek jest usuwany już w dzieciństwie.
Możliwe powikłania
Sklejenie się pętli jelitowych z jelitem ślepym może prowadzić do powstawania ropni. Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może w trakcie 24 godzin skutkować przebiciem do otrzewnej. Najczęściej z perforacją otrzewnej mamy do czynienia w czwartej dobie choroby. Wówczas chwilowo ustępuje ból na skutek rozładowania napięcia w wyrostku, ale po upływie kilkunastu minut rozpoczynają się bóle otrzewnej, wymioty i gorączka.
Nie ma możliwości zapobiegania zapaleniu wyrostka robaczkowego, można go jedynie usunąć operacyjnie. Jednak nie stosuje się tego z powodu powstawania zrostów i zbliznowaceń, które mogą powodować dolegliwości do końca życia.
Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego:
Typową oznaką zapalenia wyrostka jest ból występujący po poruszeniu wyprostowanej prawej nogi w kierunku do wewnątrz i po naciśnięciu brzucha w okolicy wyrostka.
Gdy ból brzucha trwa kilka godzin i nie słabnie po przyłożeniu termoforu, a nawet się nasila należy zgłosić się do lekarza.
Typowym objawem zaawansowanego zapalenia wyrostka robaczkowego są zielonkawe wymioty, nienaturalna bladość i zraszanie twarzy potem.
Co można zrobić?
Chorego należy ułożyć nieruchomo. Ból może złagodzić okład z lodu. Nie należy podawać choremu pokarmów ani płynów, ponieważ czeka go operacja pod narkozą. Nie wolno podawać leków przeczyszczających ani przeciwbólowych.
Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego
Lekarz utala za pomocą badania fizycznego i testu laboratoryjnego czy rzeczywiście nastąpiło zapalenie wyrostka. W ostrym zapaleniu musi podjąć decyzję o natychmiastowej operacji, ponieważ nawet jeśli zapalenie ustąpi jest wysokie prawdopodobieństwo nawrotu.
Po operacji w stosunkowo krótkim czasie można wstawać. Wystarczy kilkudniowy pobyt w szpitalu. Zdarza się, że dzieci wypisywane są tego samego dnia do domu jeżeli mają w nim właściwą opiekę. Po upływie trzech tygodni można podjąć pracę fizyczną.
Najczęściej wyrostek robaczkowy usuwany jest metodą laparoskopową.
W razie gdy wytworzył się ropień należy odprowadzić ropę na zewnątrz za pomocą sondy (drenażu). Po takim zabiegu należy odczekać kilka tygodni zanim będzie można wyrostek usunąć.