„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

ZAPALENIE PRZYZĘBIA

ZAPALENIE PRZYZĘBIA, NAZYWANE RÓWNIEŻ PARADENTOZĄ TO DRUGA ZARAZ PO PRÓCHNICY PRZYCZYNA UTRATY ZĘBÓW. NADMIAR NIEUSUWANEJ PŁYTKI BAKTERYJNEJ ATAKUJE NAJPIERW  DZIĄSŁA, POTEM KOŚĆ ZĘBOWĄ, POWODUJĄC JEJ NISZCZENIE. JAKIE SĄ PRZYCZYNY TAKIEGO STANU I JAK Z NIM WALCZYĆ ?

Tkanki otaczające ząb (czyli przyzębie) pełnią funkcję rusztowania, w którym umocowany jest ząb. Brak higieny ustnej powoduje, że na powierzchni naszych zębów tworzy się nadmiar płytki bakteryjnej, która po mineralizacji zaczyna atakować dziąsło powodując stan zapalny. Następnie ognisko chorobowe penetruje w głąb tkanek łącznych i dociera do kości wyrostka zębodołu i więzadeł ozębnej, atakując je i inicjując degenerację.

Jak rozpoznać zapalenie przyzębia ?                            

Zapalenie przyzębia na początku może być łatwo zbagatelizowane – kto nie miał do czynienia z czerwonymi, krwawiącymi dziąsłami chociaż raz w życiu ? Niestety bagatelizowanie problemu i brak powsięwzięcia odpowiednich działań powoduje, że stan zapalny zaczyna postępować dalej. Następny etap choroby to powstanie kieszonek zębowych – zaczyna się pojawiać przestrzeń pod dziąsłami, w której gromadzi się kamień. Podczas szczotkowania i jedzenia dziąsła są ewidentnie ,,tkliwe’’ i mogą boleć. Wraz z upływem czasu dochodzi do cofnięcia się dziąseł i ukazania szyjek zębowych, co jest już zaawansowanym stadium choroby. W ostateczności, jeśli nie podejmie się leczenia, dochodzi do utraty uzębienia.

Przyczyny zapalenia przyzębia

Najczęstszą przyczyną tak jak wyżej wspomniano, jest postępujący stan zapalny. Nie jest to jednak jedyny możliwy powód – możemy mieć niedobory witamin, minerałów, wahania hormonalne (zwłaszcza w ciąży), problemy ogólnoustrojowe, takie jak bulimia czy cukrzyca, wadę zgryzu lub przyjmować leki wpływające na naszą odporność, bądź mające szereg skutków ubocznych. Nieobojętne naszym zębom jest także palenie papierosów, bowiem nie od dziś wiadomo, że tytoń negatywnie wpływa na błonę śluzową jamy ustnej, ułatwiając atak bakteriom. Co więcej, osłabia ukrwienie dziąseł i spowalnia procesy regeneracyjne. Ważne jest, aby ustalić przyczynę, żeby walczyć przede wszystkim z problemem, co zapobiegnie nieprzyjemnym objawom.

Jak wyleczyć paradontozę ?

W dość mało zaawansowanym stadium zapalenia przyzębia, czyli do momentu powstania kieszonki przyzębnej włącznie, wystarczy udać się do lekarza dentysty w celu usunięcia kamienia, czyli skalingu, wraz z polerowaniem i wygładzaniem powierzchni zęba. W przypadku występowania kieszonki należy wykonać kiretaż, by usunąć z niej zanieczyszczenia. W bardziej poważnym etapie choroby często dochodzi do konieczności użycia antybiotyków i wspomagających regenerację dziąseł leków w postaci maści, żeli, płukanek. Jeżeli doszło już do rozchwiania zęba, stomatolog może użyć specjalnych szyn w celu jego stabilizacji. W ostateczności może dojść do potrzeby interwencji chirurgicznej, aby oczyścić dokładnie korzenie zębów. Podczas takiego zabiegu wykorzystuje się preparaty mające na celu regenerację tkanek w okolicy zęba. Na każdym etapie podstawą do wyleczenia jest przestrzeganie właściwych zasad higieny jamy ustnej i odpowiedni dobór akcesoriów (szczoteczki, pasty, nici dentystycznej). Wszelkie wątpliwości co do leczenia, odpowiedniej techniki czyszczenia zębów należy skonsultować z lekarzem dentystą.

Jak zapobiegać zapaleniu przyzębia ?

Powszechnie wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Podstawą profilaktyki zapalenia przyzębia jest zadbanie o odpowiednio częste i dokładne mycie zębów (preparatami przeznaczonymi dla osób ze skłonnościami do chorób przyzębia), a także unikanie palenia papierosów, ponieważ te czynniki pomimo nawet genetycznych skłonności do chorób przyzębia, pozwolą zminimalizować ryzyko. Ponadto regularne wizyty u dentysty (przynajmniej 2 razy do roku) i czyszczenie zębów uchronią nas przed niechcianymi dolegliwościami. Dodatkowo w większości gabinetów stomatologicznych dostępne jest wykonanie lakierowania, dostarczającego ogromnej ilości fluoru zębom, tworząc barierę ochronną przed bakteriami.