„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Zapalenie mieszka włosowego

Zapalenie mieszka włosowego

Powstające niekiedy po depilacji czy goleniu zapalenie mieszka włosowego, wbrew pozorom, może być groźne dla zdrowia. Zmiany skórne wywołane chorobą bez odpowiedniej kuracji mogą przekształcić się w poważne choroby skóry.

Zapalenie mieszka włosowego, to zmiany chorobowe skóry pojawiające się najczęściej na skutek depilacji i golenia. Na skutek działania maszynki do golenia, czy też innych środków golących i depilujących, w miejscu po goleniu mogą pojawić się wykwity skórne tuż przy ujściu włosa. Zwyczajowo zmiany tego rodzaju są raczej bagatelizowane i nie leczone. Tymczasem, w przypadku braku leczenia i utrzymującym się przewlekle stanie zapalnym mieszka włosowego, może dojść do powstania zmian nowotworowych w postaci czerniaka, czy figówki.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

W zależności od rodzaju zapalenia mieszka włosowego (a mamy dwa rodzaje – infekcyjne i nieinfekcyjne) różne będą przyczyny wywołujące tego rodzaju zmiany skórne.

W przypadku zapalenia infekcyjnego odpowiedzialnymi za stan zapalny są przede wszystkim:

  • bakterie (w tym paciorkowce ropne i gronkowiec złocisty),
  • pałeczka ropy błękitnej (z łac. Pseudomonas aeruginosa) występująca w brudnej lub niewłaściwie chlorowanej wodzie,
  • wirusy,
  • pasożyty (m.in. nużeniec),
  • bielniki (np. drożdżaki),
  • różnego rodzaju grzyby (tzw. dermatofity)

W przypadku zapalenia mieszka włosowego o charakterze nieinfekcyjnym za pojawienie się zmian odpowiedzialne są:

  • zbytnie opalanie,
  • leki (w tym kortykotropina i kortykosteroidy).

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Jeśli wokół mieszków włosowych pojawiają się pojedyncze lub liczne grudki czy krostki przebite włosami, możemy mieć pewność, że doszło do zapalenia mieszków włosowych. Pojawiające się głównie na twarzy, pachach, głowie, okolicy łonowej i pośladkach zmiany skórne wypełnione są zazwyczaj ropą lub płynem surowiczym. Zmiany tego rodzaju mogą pojawiać się również na łydkach, udach i ramionach.

Diagnoza

Chorobę diagnozuje się na podstawie badania chorego i oględzin zmian chorobowych obecnych na jego skórze.

Zapalenie mieszka włosowego i leczenie

Podobnie, jak przy przyczynach powstania zmian skórnych w postaci zapalenia mieszka włosowego, tak i w przypadku sposobów jego leczenia, rodzaj podjętej kuracji zależny będzie od rodzaju zapalenia.

W przypadku, kiedy choroba powstała na skutek infekcji, lekarz zleci maść z antybiotykiem (np. mupirocyny) do stosowania bezpośredniego na miejsca zmienione chorobowo przez okres od 3 do 5 dni. W przypadku, kiedy terapia maścią, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, koniecznym będzie włączenie na okres 7 dni kuracji antybiotykiem (np. kloksacykliny lub  cefalosporyny).