Wszawica, czyli choroba wywoływana przez wszy kojarzona jest przede wszystkim z dziećmi, ponieważ to u nich występuje najczęściej. Charakterystycznym objawem wszawicy jest silny świąd skóry głowy oraz obecność wszy i gnid na głowie i włosach. Jej wystąpieniu sprzyjają duże skupiska ludzi, takie jak np. przedszkola czy też szkoły. Czy można uchronić się przed wszawicą? Co zrobić, kiedy zauważymy wszy we włosach dziecka?
Wszy — co to za pasożyty?
Wszy należą do pasożytniczych owadów, są pozbawione skrzydeł, a ich pożywieniem jest ludzka krew. Wesz ludzka to najpopularniejszy gatunek wszy, który powoduje wszawicę. Żywicielem dla wszy jest człowiek, miejscem ich bytowania jest skóra głowy człowieka, gdzie zagnieżdżają się i składają jaja zwane gnidami. Wszy szczególnie łatwo zagnieżdżają się na skórze, kiedy jest ona pokryta potem i przegrzana, co daje im optymalne warunki do rozwoju.
Niekiedy wszawica kojarzona jest z brakiem i hieny i niskim statusem materialnym (mówi się też o niej „choroba włóczęgów”), jednak prawdą jest, że może dotknąć każdego, kto chociaż przez krótki czas miał kontakt z osobą zarażoną. Na szczęście dostępne są skuteczne preparaty na wszy, które zwalczają zarówno dorosłe osobniki jak i gnidy.
Jak leczyć wszawicę?
Wśród produktów na wszy jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych jest szampon na wszy. Pozwala on skutecznie wyeliminować te pasożyty, a stosuje się go jak zwykły szampon, więc sposób aplikacji jest wygodny i mało inwazyjny.
Szampon na wszy i gnidy w składzie najczęściej zawiera permetrynę. Jest to syntetyczny lek, który stosowany jest powszechnie do zwalczania insektów. Dostępne są również produkty na bazie ziołowych wyciągów roślinnych, zwalczających wszy.
Stosując szampony przeciwko wszom, warto robić to zgodnie z ulotką dołączoną do produktu, tylko wtedy mamy szansę na powodzenie kuracji i pozbycie się niechcianych pasożytów z włosów.
Najczęściej zaleca się pozostawienie produktu na włosach na kilka lub kilkanaście minut, a po spłukaniu wyczesuje się wszy i gnidy z włosów z użyciem gęstego grzebienia. Kurację powtarza się po określonym czasie, wskazanym w ulotce. Zastosowanie szamponu na wszy zaleca się nie tylko osobom, u których stwierdzono wystąpienie tych pasożytów, ale także profilaktycznie wszystkim, którzy mieli bezpośrednią styczność z zarażonym wszami.
Czy można zapobiec wszawicy?
Aktualnie dostępne są również preparaty https://www.aptekagalen.pl/wszawica, które można stosować w celu ochrony przed wszami. Mogą być one dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla tych, którzy na co dzień narażeni są na bliski kontakt z osobami zarażonymi wszami (jak dzieci oraz personel w przedszkolu lub szkole).
Obecnie środki odstraszające wszy dostępne są w formie, która jest całkowicie niezauważalna np. jako odstraszające gumki na wszy. Nasączone są one najczęściej olejkami eterycznymi (m.in. z drzewa herbacianego, rozmarynu), które mają działać odstraszająco na wszy.
Ich skuteczność i działanie może wynosić do kilku tygodni od pierwszego użycia. Inny popularny preparat na wszy, który stosuje się zapobiegawczo to aerozol. W większości mają one za zadanie tworzyć na skórze głowy barierę ochronną, która ma uniemożliwiać wszom przyczepianie się do skóry głowy.
Ich działanie utrzymuje się do momentu pierwszego mycia włosów.
Elektroniczny grzebień przeciw wszom
Całkiem innym i stosunkowo nowym rozwiązaniem jest elektroniczny grzebień na wszy, który ma je zabijać. W kontakcie z tymi pasożytami, w grzebieniu wytwarzane jest napięcie elektryczne, które zabija pasożyty, poprzez porażenie ich prądem. Jednocześnie jest on całkowicie bezpieczny dla człowieka, ponieważ wytwarzane napięcie jest szkodliwe tylko dla wszy i gnid.
Niewątpliwie zaletą elektrycznego grzebienia na wszy jest fakt, że można stosować go tak często jak tylko potrzeba, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych substancji chemicznych. Z pewnością jest to też alternatyw dla osób z alergią, u których środek na wszy w postaci szamponu powoduje skórne odczyny alergiczne.
Artykuł sponsorowany