Bóle mięśni i kości sygnalizują potrzebę skorzystania porady ortopedy. Kiedy należy udać się po pomoc do specjalisty i jak przygotować się do konsultacji u ortopedy?
Kiedy należy skorzystać z konsultacji u ortopedy?
Na wizytę u ortopedy w Łodzi należy zdecydować się, gdy odczuwamy ból, w którymś z narządów ruchów ruchu na przykład w kręgosłupie, a także w przypadku złamania, zwichnięcia lub skręcenia kości.
Specjalistę warto również odwiedzić w przypadku, gdy nasze dziecko zaczyna raczkować lub zaczyna stawiać pierwsze samodzielne kroki.
Jakie schorzenia leczy ortopeda?
- Haluksy
- Płaskostopie
- Dysplazje stawowe
- Zwichnięcia oraz skręcenia stawów
- Złamania
- Choroby zwyrodnieniowe stawów
- Skrzywienie kręgosłupa
Jak przygotować się do wizyty u ortopedy?
Decydując się na wizytę u specjalisty, należy pamiętać o dokumentacji medycznej w tym wynikach badań diagnostycznych i wypisach ze szpitala, liście z przyjmowanymi aktualnie lekami oraz notatkach, w których znajdą się informacje o chorobach współistniejących.
Jak wygląda wizyta u ortopedy?
Konsultacja lekarska rozpoczyna się wywiadem lekarskim, następnie lekarz dokładnie ogląda część ciała, z której dolegliwościami odwiedził go pacjent, czasem wykonuje on również badanie USG. Za pomocą tego stosunkowo krótkiego i nieinwazyjnego badania lekarz sprawdza stan tkanek u pacjenta za pomocą dedykowanej głowicy.
Po zakończeniu badania ortopeda wyjaśnia pacjentowi, co jest przyczyną dolegliwości bólowych, a także, w jaki sposób można je wyleczyć. Dodatkowo może on również zlecić rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.
Następnie lekarz proponuje termin wizyty kontrolnej, a w przypadku, gdy pacjent wymaga operacji, to wypisuje także skierowanie do szpitala.
Jak długo trwa leczenie ortopedyczne?
Długość leczenia ortopedycznego jest kwestią indywidualną i zależy od tego, z jakim schorzeniem zmaga się chory.
Statystycznie określa się, że leczenie może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W przypadku niewielkich problemów zdrowotnych wystarczą zwykle odpowiednie ćwiczenia korekcyjne, czy zmiana stylu życia jednak w wielu przypadkach konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Jest ona konieczna na przykład przy wszczepieniu endoprotezy, czy nastawieniu złamanej kości.
Co ważne poza operacją istotna jest również rehabilitacja, która pozwala choremu na powrót do całkowitej sprawności fizycznej.
Niemowlę, a wizyta u ortopedy
Na wizytę u ortopedy należy udać się z dzieckiem kilkukrotnie, a pierwsza wizyta powinna odbyć się już w 6 tygodniu życia dziecka, ponieważ już wtedy specjalista jest w stanie ocenić, czy stawy biodrowe dziecka są dobrze zbudowane.
Kolejne wizyty powinny mieć miejsce również po ukończeniu przez dziecko 8 oraz 12 miesiąca życia, ponieważ wtedy lekarz jest w stanie ocenić jego aparat ruchu.
Na konsultację do poradni ortopedycznej należy również się udać, gdy u niemowlęcia zaobserwujemy obniżoną ruchliwość, a także zauważymy, że dziecko utyka.
Artykuł sponsorowany
Fot. Brian Wangenheim, unsplash
Co warto wiedzieć na temat trójkołowych rowerów elektrycznych?