Uznawana za jedną z najgroźniejszych i najczęściej występujących zakażeń pasożytniczych toksoplazmoza, to groźna choroba zakaźna. Jest szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży.
Występująca na całym świecie toksoplazmoza (z łac. toxoplasmosis, z ang. toxoplasmosis), to odzwierzęca choroba, której nosicielem często są koty. To one bowiem stanowią grupę żywicieli ostatecznych. Z kolei żywicielem pośrednim dla pierwotniaka Toxoplasma gondii są ptaki, jak również ssaki (w tym rzecz jasna ludzie).
Toksoplazmoza – przyczyny
Za zakażenie toksoplazmozą, jak już wcześniej było powiedziane, odpowiedzialne są pierwotniaki Toxoplasma gondii . Dostają się do ludzkiego organizmu poprzez zjedzenie surowego mięsa, brudną deskę lub nóż. Po dostaniu się do organizmu pierwotniak osadza się w licznych narządach wewnętrznych– płucach, oczach, sercu, jak również mięśniach – tworząc w nich cysty.
Do zakażenia dochodzi również poprzez:
- kontakt z kocimi odchodami,
- zakażenie droga kropelkową,
- transplantację organu,
- zarażenie śródmaciczne.
Toksoplazmoza i jej objawy
Przede wszystkim w kilka tygodni po zakażeniu pierwotniakiem samopoczucie chorego może ulec pogorszeniu. Poza złym samopoczuciem, mogą pojawić się również:
- powiększone węzły chłonne,
- wysoka gorączka,
- bóle mięśni,
- ból gardła,
- zapalenie opon mózgowych,
- zapalenie mózgu,
- zapalenie stawów.
Toksoplazmoza i jej powikłania
Toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży. Zakażenie pierwotniakiem może doprowadzić do poronienia lub do uszkodzeń płodu. Toksoplazmoza może wywołać u nienarodzonego dziecka bowiem nie tylko wrodzoną toksoplazmozę, ale także niedosłuch, zaburzenia widzenia, napady padaczkowe i upośledzenie umysłowe.
Diagnostyka choroby
Podstawowym badaniem wykazującym toksoplazmozę jest badanie surowicy krwi pod kątem przeciwciał przeciw toksoplazmozowych klasy IgM i IgG. W przypadku słabo dodatniego wyniku, osoba badana w przeszłości przeszła zakażenie, jednak nabyła odporności na chorobę. Z kolei wysoko dodatni wynik sugeruje niedawne zakażenie, a co za tym idzie, konieczność podjęcia odpowiedniego leczenia. W przypadku negatywnego (ujemnego) wyniku nie doszło jeszcze do zakażenia pierwotniakiem.
Toksoplazmoza – leczenie
Leczenie choroby przebiega przede wszystkim w oparciu o odpowiednie antybiotyki (m.in. pirymetaminę lub sulfadiazynę), a w przypadku kobiet w ciąży również w oparciu o odpowiednie leki przeciwpasożytnicze (m.in. spiramycyna).
Poza leczeniem farmakologicznym, ważnym jest również odpowiednia higiena, w tym:
– mycie rąk przed jedzeniem i zawsze po zabawie ze zwierzęciem, czy po sprzątaniu kociej kuwety,
– używanie rękawic w pracach ogrodowych,
– mycie przed jedzeniem zarówno owoców, jak i warzyw,
– unikanie jedzenia niedosmażonego lub surowego mięsa (zwłaszcza wieprzowiny i jagnięciny).