Tlenoterapia hiperbaryczna polega na podawaniu pacjentowi czystego tlenu pod ciśnieniem 3 atmosfer.
Wówczas do jego krwi przedostaje się kilkakrotnie więcej tlenu niż ze zwykłego wdychania powietrza. Tlen w warunkach zwiększonego ciśnienia ma mniejsze rozmiary. Po prostu cząsteczka tlenu jest mocniej ściśnięta, dzięki temu tlen lepiej rozpuszcza się w osoczu krwi oraz przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego oraz innych płynów ustrojowych i naczyń włosowatych. Tlen o wyższym stężeniu ma ogromne znaczenie dla kondycji całego ciała, ponieważ pobudza komórki do odnowy oraz wzrostu. W niezwykle bezpieczny i skuteczny sposób tlenoterapia potrafi znaleźć zastosowanie w leczeniu bardzo wielu schorzeń.
Dolegliwości, które leczy
- choroby o podłożu neurologicznym: ADHD, Parkinson, Alzheimer
- choroby ze spektrum autyzmu
- choroby autoimmunologiczne
- zatrucie czadem
- trudno gojące się rany
- anemia
- migreny
- miażdżyca
- martwica tkanek
To tylko część schorzeń i problemów zdrowotnych, z którymi z ogromnym powodzeniem radzi sobie tlenoterapia hiperbaryczna. Ponadto posiada pozytywną opinię środowiska lekarskiego dlatego cieszy się coraz większą popularnością i ma coraz większy zasięg.
Co ważne, jest jednym z bardzo ważnych etapów regeneracyjnych po przebytych przeszczepach oraz po przebyciu udaru. Dzięki dostarczeniu komórkom tlenu pod ciśnieniem ułatwia pacjentom powrót do zdrowia.
Jak wygląda zabieg
W pierwszej kolejności, pacjent musi zdjąć wszystkie ozdoby, typu kolczyki, zegarki, bransoletki i przebrać się w bawełnianą bieliznę. W komorze pozostaje się zazwyczaj w pozycji leżącej lub siedzącej oraz otrzymuje się hełm lub maskę dzięki, której tlen efektywnie dociera do komórek organizmu. Jedna sesja trwa zazwyczaj około godzinę, a ilość zabiegów oraz ich częstotliwość jest dostosowana indywidualnie przez lekarza. Podczas terapii w komorze pacjent ma możliwość wykorzystania tego czasu na przykład na czytanie książki. Do komory nie wolno wnosić sprzętu grającego, telefonów, protez uzębienia, zapalniczek i zapałek oraz syntetycznych materiałów.
Terapię tlenową można wykonywać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak ośrodków, które z nim współpracują jest tylko siedem w całej Polsce. Prywatne kliniki oferują takie zabiegi za około 150zł za jedną sesję.
Przeciwwskazania
Pomimo bezpieczeństwa stosowania terapii tlenowej, są osoby, które nie mogą korzystać z jej dobrodziejstwa. Należą do nich kobiety w ciąży, osoby gorączkujące, pacjenci świeżo po przebytej operacji w okolicach klatki piersiowej lub chorzy na zapalenie płuc.
Zabieg może powodować nieprzyjemne odczucia, takie jak zatkane uszy lub ból głowy. Bardzo przypominają uczucie jakie towarzyszy podczas podróży samolotem. Mogą również wystąpić wymioty. Zdarza się także, że zabieg okaże się dla danego pacjenta za długi lub stężenie tlenu jest zbyt wysokie, wówczas może dojść do zatrucia tlenem.
Z całą pewnością jednak warto zastosować terapię z wykorzystaniem komory hiperbarycznej, ponieważ w rewelacyjny sposób poprawia wydolność organizmu zwiększając ilość komórek macierzystych.