Tabletki antykoncepcyjne są dostępne w Polsce od 1996 roku. Od tego czasu kobiety mogą świadomie podejmować decyzje o macierzyństwie ciesząc się wolnością seksualną.
W 1950 roku w USA rozpoczęto prace nad skuteczną metodą antykoncepcji. Powodem tych poszukiwań była zarówno rewolucja seksualna jak i … przypadek, dzięki któremu już w latach czterdziestych odkryto hamujący jajeczkowanie u zwierząt progesteron. Gregory Goodwin Pincus, amerykański biolog, pozyskał sponsorów na badania działania progesteronu na ludziach. Skuteczność środka nie była jednak zadowalająca – 85% to za mało by kobiety odważyły się współżyć bez innych zabezpieczeń.
Problem rozwiązał się gdy Frank Colton, chemik, uzyskał norethynodrel. Pincus przeprowadził testy z użyciem tego środka, które okazały się sukcesem. Pierwsze tabletki pojawiły się w aptekach Stanów Zjednoczonych Ameryki w 1960 roku. Od tego czasu wielokrotnie udoskonalano skład tabletki antykoncepcyjnej. Dziś jest ona stosowana przez kobiety na całym świecie.
Jednocześnie koncerny farmaceutyczne intensywnie pracują nad innymi metodami antykoncepcji, które wyeliminowałyby problem „zapomnianych” pigułek. Powszechnie znanym faktem jest ten, że tabletki antykoncepcyjne należy stosować codziennie, o podobnej porze i nie wolno o tym zapomnieć, ponieważ cała terapia może okazać się nieskuteczna.
Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje tabletek antykoncepcyjnych:
- estrogen z progesteronem, który jest przyjmowany przez 21 dni z 7 dniową przerwą pomiędzy starym a nowym opakowaniem tabletek
- estrogen przyjmowany w pierwszej fazie i progesteron przyjmowany później,
- estrogen z progesteronem w 3 różnych proporcjach przyjmowane kolejno po sobie
Skutki uboczne
Obecnie wiadomo, że przyjmowanie hormonów może zwiększać ryzyko zachorowania na:
- raka piersi,
- rak szyjki macicy.
Jednocześnie badania International BRCA1/2 Carrier Cohort Study wykazały, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza zagrożenie zachorowania na raka jajników i trzonu macicy (źródło http://onkologia.org.pl/przyjmowanie-hormonow/).
Wobec tych niejednoznacznych wyników badań kobiety coraz częściej rezygnują z terapii hormonalnej stosując inne, mniej inwazyjne dla organizmu metody antykoncepcji. Nie można jednak zapomnieć, że właśnie tabletki antykoncepcyjne wspomogły emancypację kobiet i obdarzyły je wolnością wyboru.