Woda termalna ceniona była już w starożytności. Wtedy odkryto, że zabiegi związane z nią maja niezwykle pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu oraz poprawę ogólnego stanu naszej skóry.
Nie bez znaczenia są słowa: „bez wody nie ma życia”
Wody termalne to wody pochodzące z głębi ziemi, zawierające bardzo dużo składników odżywczych. Posiadają w swoim składzie m.in. wapń, sód, potas, selen, magnez, krzem, siarkę, miedz, lit i żelazo oraz wiele innych pierwiastków.
Woda termalna wpływa pozytywnie nie tylko na wnętrze organizmu, ale działa równie korzystnie na naszą skórę. Wody termalne cechują się niskim poziomem wydobycia (zazwyczaj znajdują się na wysokości 1500 – 2200 m pod ziemią) oraz wyższą temperaturą niż średnia dla danego regionu w którym występują.
Wody termalne są krystalicznie czyste.
Wszelkiego rodzaju kosmetyki z zastosowaniem wody termalnej dobrze sprawdzają się w przypadku każdego typu skóry, dlatego szczególnie cenione są przez osoby walczące z dolegliwościami alergicznymi. Do tego typu schorzeń zaliczają się również zmiany patologiczne obejmujące skórę głowy jak np.: łupież, swędzenie, podrażnienie, wysuszenie, niekiedy nawet łuszczycę i zapalenie mieszków włosowych.
W Polsce z dobrodziejstwa wód termalnych możemy korzystać w kilku uzdrowiskach np. w Uniejowie, Bukowinie Tatrzańskiej i Mszczonowie.
Firma La Roche-Possay wydobywa wodę termalną ze źródeł znajdujących się we Francji z regionu Poitou-Charentes.
Ratunek dla osób ze skórą wrażliwą
Ze względu na częste mycie, skóra głowy narażona jest nie tylko na wysuszanie, ale również na częste złuszczanie naskórka. W efekcie może to powodować, podrażnienie, zaczerwienienie, przerwanie ciągłości naskórka, a jako reakcja na zbytnie wysuszenie, to zazwyczaj nadmierna produkcja sebum natłuszczającego, doprowadzającego do przetłuszczania się włosów.
Wody termalne wykorzystywane były wcześniej w kremach i tonikach do oczyszczania twarzy, jednak dopiero specjaliści z laboratorium La Roche-Posay odkryli, że może to być idealny składnik szamponów do mycia głowy.
Co zawdzięczamy wodzie termalnej w szamponie?
Woda termalna sprawdza się w przypadku kontaktu ze skórą wrażliwą, atopową i naczyniową.
- Wzmacnia kruche naczynie krwionośne, które ulegają pękaniu.
- Sprzyja regeneracji naskórka.
- Przyspiesza gojenie się ran i otarć powstałych w wyniku częstego stosowania szamponów.
Szampon posiadający w swoim składzie wodę termalną, staje się kosmetykiem niezwykle delikatnym i łagodnym.
Największe znaczenie mają składniki zawarte w wodzie termalnej takie jak:
- Wapń – ma działanie antyalergiczne.
- Krzem – zapobiega procesom starzenia się skóry.
- Cynk – chroni skórę przed wolnymi rodnikami.·
Ponadto krzem cynk i siarka przeciwdziałają łuszczycy i atopowemu zapaleniu skóry.
- Żelazo – poprawia koloryt i ukrwienie skóry.
Jeśli więc mamy skórę nadwrażliwą, naczyniową czy skłonną do alergii, woda termalna powinna na stale zawitać na naszych toaletkach.
Dzięki szamponom zawierającym wodę termalną włosy stają się błyszczące, sprężyste, mocne i elastyczne, a ich struktura jest odbudowana, dzięki zawartemu w wodzie termalnej krzemowi, który wnikając w łuski włosa odbudowuje uszkodzenia, wzmacnia je i zapobiega rozdwojeniom.
Woda termalna przeciwdziała szkodom niesionym przez twardą wodę, która powoduje podrażnienia, wysuszenie skóry głowy, a nawet wypadanie włosów. Twarda woda może nawet doprowadzić do wypadania rozlanego, czyli wypadania włosów na całej powierzchni głowy.
Oprócz pielęgnacji głowy przy pomocy szamponu z wodą termalną wskazane są zabiegi kapilarne – przywracające nawilżenie skórze głowy i samym włosom.
Przykładem szamponu z wodą termalną jest produkt specjalistów La Roche-Posay Kerium – szampon ekstremalnie delikatny. Użycie szamponu z wodą termalną nie wymaga od nas żadnych innych czynności poza standardowym umyciem głowy, a następnie spłukaniem szamponu. Różnica odczuwalna jest już po pierwszym zastosowaniu. Skóra głowy jest ukojona, a włosy lśniące i pięknie się układają.