Uraz po wypadku, przewlekła choroba czy po prostu podeszły wiek mogą być przyczyną problemów z poruszaniem się. Bez względu na to, czy osoba z ograniczeniami ruchowymi jeździ na wózku, czy używa kul bądź balkoniku – konieczne jest przystosowanie mieszkania do jej potrzeb. Najwięcej pracy czeka nas w łazience.
Jak to zrobić? O jakich elementach koniecznie należy pamiętać, by powstała łazienka bez barier? Oto najważniejsze informacje.
Toaleta z asekuracją
Duży problem dla osoby niepełnosprawnej lub z ograniczoną sprawnością ruchową może stanowić samodzielne skorzystanie z toalety.
Po pierwsze – osobom zmagającym się z niesprawnością ruchową, a także cierpiącym na reumatyzm czy problemy związane ze stawami biodrowymi, trudno jest usiąść na nisko położonej muszli wc – zgięcie kolan, a następnie podniesienie się z toalety może być barierą nie do przejścia. Pierwszym rozwiązaniem, które można zastosować jest specjalna nakładka na muszlę, która podnosi jej wysokość. Dodatkowo, po bokach większości takich nakładek znajdują się niewielkie poręcze, które ułatwiają wstanie z toalety.
Po drugie – pozostaje kwestia ogólnej asekuracji – szczególnie ważna dla osób na wózku inwalidzkim czy z poważnymi zaburzeniami ruchu. Specjalnie dla nich stworzone zostały ramy do sedesu – wygodne, łatwe do zamontowania, a jednocześnie solidne i uniwersalne. Dobrze sprawdzą się w domach, gdzie z jednej toalety korzystają osoby zdrowe i z ograniczeniami ruchowymi.
Kąpiel bez obawy
Na początek, zminimalizować warto ryzyko poślizgnięcia się osoby starszej czy niepełnosprawnej, gdy zechce wejść do wanny lub skorzystać (częściej) z kabiny prysznicowej. Zbyt słabe ręce, brak dobrej koordynacji ruchowej… to wszystko może spowodować, że stabilne utrzymanie się na śliskiej posadzce będzie trudne. Rozpocznijmy zatem od mat antypoślizgowych. Można je wykorzystać zarówno w wannie bądź brodziku, jak i, po prostu, rozłożyć na podłodze łazienkowej, by zapewnić w pełni stabilne podłoże, nawet, gdy wody będzie nieco więcej.
Przydatne okazują się także wszelkiego typu uchwyty oraz poręcze, a także schodki do wanny – pozwalające radzić sobie z problemami z równowagą i zachować stabilność podczas kąpieli. Znajdziemy ich całe mnóstwo – począwszy od relingów do wanny, przez uniwersalne uchwyty, które można zamontować w newralgicznych miejscach łazienki, aż po poręcze z przyssawkami, czy uchwyty montowane w kabinie prysznicowej. Wybór jest tak duży, że można z łatwością dostosować system tych pomocy do potrzeb konkretnej osoby.
W przypadkach bardzo wysokiego stopnia niesprawności ruchowej, konieczne będą zaawansowane akcesoria. Wymienić tu można choćby podnośniki wannowe, specjalne krzesełka do wanny i wiele więcej.
Wysokiej jakości pomoce do łazienki znaleźć można np. w sklepie online PomoceDlaSeniora.pl. W miejscach takich jak to, zamówimy nowoczesne akcesoria z dostawą prosto do domu. Pozostaje je tylko potem zamontować, mając pewność, że bliska osoba odczuwa komfort podczas korzystania z łazienki.