Skuteczną, ale zarazem bardzo wstydliwą formą leczenia (dla pacjentów) jest proktologia. Jest to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem chorób odbytu i okolic. To właśnie jeden z powodów, dlatego pacjenci wstydzą się z takimi chorobami oraz objawami sięgać po pomoc specjalistów. Jednak leczenie hemoroidów im wcześniej – tym lepiej. Czym w ogóle są hemoroidy i jak je leczyć?
Kiedy iść na wizytę do proktologa?
Proktolog to chirurg zajmujący się chorobami odbytu i okolic. Jest to ta dziedzina medycyny, której najbardziej wstydzą się pacjenci. Wynika to z nadzwyczajnego wstydu spowodowanego objawami, a nawet nie objawami tylko miejscem ich występowania! Natomiast nie ma się czego wstydzić, ponieważ proktolog podobnie jak każdy inny lekarz jest osobą specjalizującą się właśnie w tym tzw. fachu. A kiedy idziemy do proktologa?
Przykładowo gdy odczuwamy spory świąd lub ból w okolicy odbytu, bądź inne niepokojące objawy jak krwawienie, wycieki ropne czy problemy z wypróżnianiem. Jest to problem, z którym koniecznie należy zgłosić się do lekarza w celu kontroli lub opcjonalnego podjęcia leczenia. Objawy mogą wskazywać na hemoroidy bądź inną przypadłość którą należy skonsultować. Im wcześniej zostaną zdiagnozowane, tym leczenie hemoroidów będzie łagodniejsze, a czas rekonwalescencji znacznie krótszy.
Czym są hemoroidy?
Inaczej to żylaki odbytu występujące w ciele każdego człowieka. Mają za zadanie utrzymywać szczelność odbytu, jednak bardzo często mogą się powiększać, co prowadzi do choroby hemoroidalnej. W rzeczywistości, według danych zebranych przez WHO na hemoroidy cierpi spora część kobiet w ciąży oraz po porodzie, a także średnio połowa osób po 50 roku życia. Z roku na rok ryzyko występowania hemoroidów będzie wzrastać, a to ze względu na tryb życia, jaki prowadzi wiele osób – nie tylko młode pokolenie.
Co prowadzi do występowania hemoroidów?
- Siedzący tryb pracy,
- brak aktywności fizycznej,
- otyłość,
- nieodpowiednia dieta.
To jedne z najczęstszych przyczyn powstawania hemoroidów. Do tego dochodzą również inne choroby występujące np. w okolicy odbytu.
Jednak tryb życia, jaki obecnie prowadzi wiele osób, a do którego również przyczyniła się sytuacja na świecie wywołana pandemią dodatkowo powoduje wzrost zachorowania.
Jak wygląda leczenie hemoroidów – metoda hemoron
Jedną z metod leczenia hemoroidów jest metoda hemoron. To nieinwazyjna, skuteczna forma leczenia każdego ze stadium choroby. Polega nie na usuwaniu (jak wiele innych metod), ale na przywróceniu odpowiedniej wielkości hemoroidów. Zabieg trwa około 30 minut, jest całkowicie bezpieczny i przede wszystkim skuteczny!
Wiele osób zastanawia się również, ile trwa proces leczenia. Jest to zależne od stopnia zaawansowania choroby, jednak najczęściej wykonuje się ok. 3 zabiegi w odstępach 4-6 tygodni.
Proktolog – specjalista od hemoroidów
Zastanawiając się, jak znaleźć dobrego lekarza często pytamy o poradę i polecenia znajomych czy rodzinę. Jednak w przypadku hemoroidów temat wygląda nieco inaczej – większość wstydzi się rozmawiać o tego typu problemach. Dlatego też dużo osób najzwyczajniej szuka opinii w Internecie wpisująć np. proktolog Kraków, Lublin czy dowolne inne miasto, w którym mieszkają. Jedną z klinik, gdzie można umówić się na konsultację jest Czas na Zdrowie 24 – wielu specjalistów w różnych miastach Polski.
A jak przygotować się do wizyty? Nie ma co się stresować! Wizyta u proktologa jest taka sama jak u każdego innego doktora. Jest to osoba zajmująca się tego typu przypadłościami na co dzień, więc nie odczuwa w tym przypadku żadnego skrępowania. Oprócz tego proktolog jest po to, aby pomóc, a także jest świadomy dyskomfortu, jaki odczuwa pacjent.
Niektóre wizyty mogą obejmować badanie polegające na oczyszczeniu jelita za pomocą lewatywy. Jednak z pewnością nie będzie to na pierwszej wizycie, a w przychodni z pewnością zostaniesz o tym poinformowany!
Leczenie hemoroidów to sposób na szybką i skuteczną formę pozbycia się żylaków w odbycie, które powodują naprawdę okropne objawy, a do tego wstydliwe.
Warto szukać pomocy już na początku – tak by nie ryzykować rozwojem choroby do poważniejszych stadiów.
Artykuł sponsorowany