O tej porze roku żegnamy ostatni śnieg i poranne przymrozki, a witamy słoneczne poranki, przebiśniegi i śpiew ptaków. Zdarza się jednak, że po odejściu zimy przychodzi nam jednak przywitać przeziębienie.
Ta popularna sezonowa dolegliwość odwiedza nas najczęściej właśnie wczesną wiosną, kiedy nie jesteśmy na to przygotowani. Jak ją leczyć?
Słoneczne dni i wiosenna aura sprawiają, że łatwo ulegamy pozorom i zapominamy o tym, że wiosna nie rozwinęła jeszcze w pełni swoich skrzydeł. Choć za oknem jest jasno, a w ogródkach coraz bardziej kolorowo, trzeba uważać na ostatnie pozostałości zimy, takie jak niskie temperatury i chłodny, przeszywający wiatr. Właśnie w tym okresie częstymi gośćmi w naszych domach stają się przeziębienia i wirusy sezonowe. Choć nie należą one do najgroźniejszych infekcji, mogą sprawić nam wiele kłopotu, napsuć nerwów i po prostu nie pozwolić cieszyć się nadchodzącą wiosną. Istnieje jednak kilka sposobów, aby uchronić się przed niechcianymi wirusami lub zwalczyć je szybko i bezkompromisowo.
Poznaj swojego wroga
Aby dobrze zabezpieczyć się przed przeziębieniem lub je wyleczyć, powinniśmy zdać sobie sprawę, z czym tak naprawdę przyszło nam walczyć. Przede wszystkim musimy pamiętać, że jest to infekcja wirusowa, a więc przekazywana między innymi drogą kropelkową. Choć za zarażenie odpowiada około 200 różnych wirusów, objawy pozostają wciąż te same: katar, lekki kaszel, osłabienie organizmu, często także gorączka. Przeziębienie rozwija się do kilku dni, dlatego gdy tylko zauważymy większe niż zwykle zmęczenie czy apatię, powinniśmy zacząć działać.
Skuteczne sposoby na przeziębienie
Przeziębienie, choć z pozoru niegroźne, wymaga odpowiedniego leczenia. Pozostawione samo sobie może przeistoczyć się w grypę lub poważniejsze zapalenia dróg oddechowych, zatok czy ucha. Jak z nim walczyć?
Przede wszystkim należy się wysypiać i odpoczywać. Organizm szybciej regeneruje się podczas snu, a także zdobywa energię na dalszą walkę z wirusami. Może tak się zdarzyć, że najlepszym sposobem będzie zrezygnowanie z pracy czy szkoły i pozostanie w łóżku przynajmniej przez dzień lub dwa.
Trzeba także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Powinniśmy pić zarówno napoje w temperaturze pokojowej, jak i rozgrzewające herbaty z cytryną czy napary ziołowe. Te pierwsze pomogą organizmowi wypłukać toksyny i drobnoustroje, te drugie przyspieszą pocenie się, dzięki któremu organizm pozbędzie się wirusów.
Katar, choć powszechnie uznany za trudny w leczeniu, to i dla niego znalazł się godny przeciwnik – lek na przeziębienie. Najbardziej skutecznym produktem w walce z katarem jest aerozol, który stosuje się bezpośrednio do nosa, na przykład Xylorin. Substancja aktywna powoduje skurcz tętniczek nosa, dzięki czemu łagodzi podrażnienie i obrzęk, a także zmniejsza ilość wydzieliny. Efekty utrzymują się nawet do kilku godzin.
Ból gardła zwalczymy tabletkami do ssania, które nawilżą podrażnione obszary. Warto, aby zawierały wyciąg z tymianku lub lipy, a także miód. Warto owijać szyję szalem, ponieważ rozgrzanie tej okolicy przyspiesza jej wyleczenie. Przy kaszlu najlepiej sprawdzą się syropy lub napary ziołowe, którymi możemy płukać gardło.
Z bólem głowy świetnie poradzi sobie kompres, a także świeże powietrze. Wystarczy przewietrzyć mieszkanie 2–3 razy dziennie, aby wspomóc ustępowanie tej dolegliwości.
fot. www.flickr.com autor: William Brawley