Kręgosłup i mięśnie go stabilizujące jako najważniejszy element naszego szkieletu muszą przez większość czasu wytrzymywać spore obciążenia.
Niekiedy zbytnie przeciążenie może wywołać jego ból – najczęściej w części lędźwiowej. Siedzący tryb pracy, nieprawidłowa postawa czy dźwiganie zbyt dużych ciężarów mogą prowadzić do bólu kręgosłupa. W większości przypadków ból mija po kilku dniach, bez konieczności wizyty u lekarza. Na wszelki wypadek warto wiedzieć jak go zmniejszyć by szybciej wrócić do formy.
Zastosuj zimne okłady
Przy bólu kręgosłupa warto sięgnąć po zimne okłady. Jeżeli ból związany jest z nadwyrężeniem mięśni to w wyniku ich niewielkiego uszkodzenia rozwija się stan zapalny. Często związany jest on z opuchlizną i podwyższoną miejscowo temperaturą. Chłód obkurcza naczynia krwionośne, redukuje stan zapalny, tym samym zmniejszając ból i obrzęk. Możemy również sięgnąć po plastry chłodzące dostępne w aptece albo po żele zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) np. z diklofenakiem. Leki te obniżają podwyższoną temperaturę i działają przeciwzapalnie w miejscu bólu.
Nie rezygnuj z ruchu
Aktywność fizyczna jest często skutecznym lekiem na ból pleców. Choć kiedyś uważano, że najlepszy jest odpoczynek i ograniczenie ruchu, to obecnie powszechnie wiadomo, że u osób które pozostają aktywne ból pleców mija szybciej. Może wydawać się to trudne – niełatwo jest ruszać się, gdy łamie w krzyżu. Jednak warto poszukać aktywności nieprzeciążających naszego kręgosłupa jak chodzenie czy pływanie.
Sięgnij po środki bez recepty o działaniu przeciwbólowym
Doraźnie, w łagodzeniu bólu pleców, skuteczne są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jak ibuprofen czy diklofenak. Związki te oprócz bólu zmniejszają towarzyszący mu stan zapalny. Leków z tej grupy nie powinny przyjmować osoby mające problem z żołądkiem jak np. chorobę wrzodową. Łagodny dla żołądka jest paracetamol, choć w przypadku bólu pleców może być niewystarczająco silnym środkiem. Paracetamol występuje też w preparatach w połączeniu min. z kodeiną i w takiej postaci jest znacznie skuteczniejszy. Wszystkie leki przeciwbólowe stosowane doustnie mogą wpływać negatywnie na nerki czy wątrobę. W przypadku bólu pleców można sięgnąć po przeciwbólowe środki do stosowania miejscowego jak żele czy maści. W ich składzie znajdują się leki przeciwbólowe z grupy NLPZ jak diklofenak (dostępny w aptekach np. w postaci żelu Olfen, Diclofenacum Fastum, czy też Voltaren). Działają szybciej niż tabletki a ryzyko objawów niepożądanych jest zminimalizowane – dostarczamy je bezpośrednio w miejsce bólu. Diklofenak swoje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne zawdzięcza hamowaniu aktywności enzymu odpowiadającego za rozwój stanu zapalnego i odczuwanie bólu.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
W większości przypadków ból kręgosłupa powinien minąć po kilku dniach. Jednak jeżeli pomimo stosowania środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym ból nie mija należy zgłosić się do lekarza w celu znalezienia jego przyczyny. Ból kręgosłupa jest objawem niespecyficznym i może być wynikiem np. choroby zwyrodnieniowej, wypadnięcia dysku czy nawet skutkiem rozwoju choroby nowotworowej.
artykuł sponsorowany