Ospa wietrzna to popularna choroba zakaźna. Diagnozuje się ją u około 140 tysięcy osób rocznie. Większość z nas ma za sobą ospę wietrzną, na którą zapadło we wczesnym dzieciństwie. To właśnie z młodym wiekiem jest więc kojarzona. Czy jednak ospa wietrzna to faktycznie choroba wieku dziecięcego? Jak przenosi się wirus ospy wietrznej? Jak złagodzić przebieg choroby? Na te inne pytania udzielimy dziś odpowiedzi.
Ospa wietrzna – choroba wieku dziecięcego?
Objawy ospy wietrznej faktycznie obserwuje się najczęściej u dzieci. Zapadają na nią głównie osoby do 9 roku życia. Warto jednak wiedzieć, że na ospę wietrzną zachorować można w każdym wieku. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które choroba ominęła w dzieciństwie, a nie były też na nią szczepione. Ponieważ jednak większość dorosłych posiada przeciwciała ochronne, chorują oni stosunkowo rzadko. Ospa wietrzna u dzieci jest natomiast powszechna tam, gdzie przebywają one w dużych skupiskach – w szkole lub przedszkolu.
Wirus ospy wietrznej – jak się nim zarażamy?
Ospa wywoływana jest przez patogen VZV. Jest to wirus zarazem ospy wietrznej i półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Wirus bytuje więc m.in. na błonach śluzowych jamy ustnej. Wydostaje się z organizmu przy mówieniu czy kichaniu i wnika do organizmu nowego żywiciela. W warunkach obniżonej odporności ma szansę się namnażać i wywołać chorobę. Wirus może przenosić się na odległość kilku metrów wraz z wiatrem, stąd nazwa choroby.
Przebieg choroby
Ospa u dzieci ma zwykle łagodny przebieg. Trwa około 2 tygodnie. W przebiegu ospy wietrznej obserwuje się złe samopoczucie, któremu czasem towarzyszy gorączka. Ospa kojarzona jest głównie z wystąpieniem wysypki. Jest to jeden z objawów charakterystycznych, który pozwala na prawidłowe rozpoznanie ospy wietrznej. Ma ona postać grudek zmieniających się w pęcherzyki, a następnie w strupy. Zmiany skórne są wyjątkowo swędzące. Bardzo rzadko dochodzi do ciężkiego przebiegu choroby i powikłań. Groźne powikłania źle leczonej ospy to m.in. zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie opon mózgowo rdzeniowych.
Jak leczyć ospę wietrzną?
Na ospę wietrzną można się zaszczepić. Jest to ważny element profilaktyki, zmniejszający ryzyko powikłań. Ponieważ jednak ospa to zwykle choroba o łagodnym przebiegu, nie wymaga leczenia w warunkach szpitalnych. Leczenie ospy wietrznej polega na zwalczaniu jej objawów. Stosuje się leki obniżające gorączkę oraz łagodzące swędzącą wysypkę. Leczenie zawsze należy jednak prowadzić pod okiem specjalisty. Pierwszym krokiem może być teleporada, np. u lekarza online na Erecept.pl. Zbierze on stosowny wywiad i w razie potrzeby poinformuje o konieczności udania się do przychodni.