Niewygodne protezy ruchome potrafią przysporzyć wiele kłopotów i nieprzyjemności, jednak obecnie istnieje wiele bardziej przyjaznych wariantów przywrócenia pięknego uśmiechu na twarz pacjenta.
Braki w uzębieniu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, gdyż w wyniku utraty podparcia, kości i dziąsła narażone są na zanikanie. Sąsiednie zęby ulegają osłabieniu oraz przekrzywiają się w kierunku ubytku, tworząc między sobą luki. W efekcie zmienia się wygląd nie tylko naszego uśmiechu, ale również całej twarzy. Aby zapobiec drastycznym zmianom, każdy utracony ząb powinien zostać zastąpiony jego sztucznym odpowiednikiem najszybciej, jak to możliwe.
Nowoczesne uzupełnienia protetyczne odbudowują lub całkowicie zastępują tkanki zniszczonych lub uszkodzonych zębów. Do najpopularniejszych wariantów uzupełnień należą: protezy, korony, mosty, struktury mocowane do implantów, wkłady oraz nakłady.
Mosty lub korony porcelanowe rekonstruują zniszczone zęby. Dzięki nowoczesnym technikom wykonywania koron, idealnie dopasowują się do zęba, są wytrzymałe, a swoim wyglądem nie różnią się niczym od uzębienia naturalnego. Mosty porcelanowe stanowią dobrą alternatywę dla protez ruchomych. Cementowane są na stałe na bazie zębów sąsiadujących z luką, jednak warto mieć na uwadze, że do tego wymagane jest ich oszlifowanie.
W przypadku, kiedy można uniknąć naruszenia zębów zdrowych, stosuje się implanty, na których mogą zostać zamocowane korony lub mosty. Możliwe jest zastosowanie struktur ruchomych lub stałych, opartych na wszczepieniu w dziąsło 2, 4 lub 6 implantów. W przypadku stabilnie umocowanej struktury opartej na 6 implantach, uzupełnienie to może być traktowane przez pacjenta jak własne zęby.
W odcinku przednim możliwe jest zastosowanie cienkich porcelanowych płytek, zwanych licówkami. Nakładane one są na uszkodzone lub mało estetyczne zęby, co w efekcie poprawia ich kształt, wielkość i kolor. Takie rozwiązanie często pomaga również uniknąć leczenia ortodontycznego, gdyż zastosowanie licówek niweluje nieznaczne przemieszczenia lub rotację zębów. Takie rozwiązanie przywraca posiadaczom licówek pewność siebie i młodzieńczy wygląd.
Porcelanowe uzupełnienia mogą być także stosowane nie tylko w przypadku całkowitego braku uzębienia czy uszkodzenia i przesunięcia zębów. Wkłady (inlay) i nakłady (onlay) ceramiczne są wykorzystywane także do ich leczenia. To doskonała alternatywa dla wypełnień kompozytowych, które ścierają się i tworzą szczeliny między zębem a wypełnieniem, do których z łatwością dostają się bakterie, sprzyjając tym wystąpieniu próchnicy wtórnej. Trwałe wykonanie takiego uzupełnienia oraz szczelne dopasowanie do tkanek zęba służy przez wiele lat.
Stosowane obecnie wypełnienia i uzupełnienia ubytków w jamie ustnej umożliwia profesjonalny dobór materiałów, które idealnie dopasują się do indywidualnych cech uzębienia pacjenta. Lekarzy wspierają nowoczesne systemy diagnostyczne oraz takie, które doskonale odwzorowują wymagany kształt, rodzaj i kolor uzębienia.
Artykuł na podstawie: http://www.borczyk.pl/gabinet-stomatologiczny-katowice/protetyka/