Nietrzymanie moczu u kobiet nadal pozostaje tematem tabu, choć jest to schorzenie wymagające terapii. Popuszczanie czy naglące nietrzymanie moczu wymaga ustalenia przyczyny schorzenia. Leczenie nietrzymania moczu jest uzależnione od fazy rozwoju choroby.
Nietrzymanie moczu u kobiet
Nietrzymanie moczu jest uznawane za chorobę społeczną. Dotyka ona ponad 30% dorosłych kobiet, ale wciąż uznaje się temat za wstydliwy. Pora w końcu zacząć rozmawiać o nietrzymaniu moczu, bo wiele osób zmaga się z dolegliwością przez wiele lat, nie próbując nawet szukać pomocy. Problem nietrzymania moczu lekceważony w początkowej fazie może skutkować poważnymi stanami chorobowymi, co w efekcie prowadzi do długotrwałego leczenia.
Popuszczania moczu podczas kichania, tańca czy biegania nie wolno lekceważyć, ponieważ z czasem pojawiają się parcia, niekontrolowane wycieki, a nawet odczucia natychmiastowego oddawania moczu, pomimo jego niewielkich ilości w pęcherzu. Jest to niekomfortowe uczucie, szczególnie gdy występuje poza domem. Trudno opanować naglące nietrzymanie moczu, więc zachodzi konieczność udania się do toalety. Mieszane nietrzymanie moczu objawia się parciem na pęcherz, ale też drobnymi wyciekami, nawet podczas kichnięcia czy podnoszenia torby z zakupami.
Przyczyny nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu występuje z różnych powodów. Choroba może zostać wywołana przez stan zapalny pęcherza moczowego. Niebezpieczne są więc infekcje układu moczowego, a częste zapalenie pęcherza powinny być sygnałem do podjęcia leczenia. Bardzo ważna jest profilaktyka zakażenia dróg moczowych. Schorzeniu sprzyjają także przewlekłe zaparcia. Nietrzymanie moczu może być związane ciążą, porodem, menopauzą, cukrzycą, problemami neurologicznymi oraz genetyką. Dolegliwość może być spowodowana nadwagą, dźwiganiem ciężarów, wytężonymi ćwiczeniami siłowymi, ale również zbyt małą aktywnością fizyczną. Sprzyjają jej używki, nadmierny i długotrwały stres, ciągły pośpiech, jak i nieodpowiednia higiena miejsc intymnych.
Nietrzymaniu moczu należy zapobiegać, poprzez profilaktycznie badania kontrolne i prowadzenie zdrowego stylu życia. Podstawą utrzymania prawidłowej kontroli oddawania moczu, istotne jest dbanie o organizm, pamiętając o odpoczynku. Należy wykonywać optymalne ćwiczenia, unikać szkodliwych nawyków i dostarczać organizmowi składników odżywczych. W utrzymaniu właściwego funkcjonowania pęcherza moczowego, dróg moczowych oraz mięśni, pomaga suplement diety INCONTINOX. Należy jednak pamiętać, że preparat nie zastępuje zdrowego odżywiania, a jedynie wspomaga dietę.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu a mięśnie dna miednicy
Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje podczas wykonywania prac fizycznych, ćwiczeń, napinania mięśni brzucha, kręgosłupa czy miednicy. Schorzenie może pojawić się u kobiet w różnym wieku. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu powodem jest osłabienie mięśni dna miednicy, które odpowiadają za utrzymanie w dobrej kondycji pęcherza moczowego. Objawem są niekontrolowane wycieki moczu.
W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu stosowane jest leczenie zachowawcze, polegające na wzmocnieniu mięśni dna miednicy. Terapia redukuje objawy nietrzymania moczu, poprzez:
- ćwiczenia mięśni Kegla – regularne wykonywanie ćwiczeń napinania i rozluźniania mięśni dna miednicy, wzmacnia je i poprawia stan pęcherza,
- ćwiczenia powłok mięśniowych – wzmacniają mięśnie bioder, brzucha i pleców, stabilizując miednicę. Należy wykonywać je jednocześnie, by wspierały funkcję mięśni dna miednicy,
- utrata wagi – kobiety z nadwagą czy otyłością, muszą zmniejszyć wagę ciała, by znacząco odciążyć mięśnie dna miednicy, poprawiając układ moczowy,
- ciągła kontrola siebie – ilość spożywanych płynów musi być pod kontrolą, natomiast wizyta w toalecie, planowana. Warto używać wkładek higienicznych na wypadek wycieków moczu,
- unikanie używek – nie jest wskazanie palenie papierosów, nadmierne spożywanie kawy i napojów alkoholowych.
Podczas zachowawczego leczenia nietrzymania moczu należy wykonywać polecenia specjalisty. Konieczne jest przede wszystkim zaangażowanie pacjentki. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, potrzebna jest konsultacja z fizjoterapeutą lub z lekarzem specjalizującym się w kuracji miednicy. Może być też wskazana wizyta u ginekologa czy urologa.
Związek zapalenia pęcherza z nietrzymaniem moczu
U zdrowych osób mocz gromadzący się w pęcherzu moczowym jest bezproblemowo wydalany. Kiedy pojawia się stan zapalny pęcherza moczowego, występuje pieczenie podczas jego oddawania lub całkowite zatrzymanie, a niekiedy i nietrzymanie moczu. Pojawia się również ból w okolicy podbrzusza oraz podczas wydalania nawet kilku kropli płynu. Podczas infekcji występuje parcie, nawet po napełnieniu pęcherza niewielką ilością moczu.
Pojawia się wówczas nagląca potrzeba opróżniania pęcherza. Niekiedy dochodzi do popuszczania moczu, więc konieczne jest zakładanie wkładek. Dlaczego zapalenie pęcherza występuje u kobiet? Problem jest związany z budową cewki moczowej, która u pań jest krótsza niż u mężczyzn i położona bliżej odbytu, co sprzyja rozwojowi infekcji.
Materiał zewnętrzny