Niedokrwienie jelit to trudna do zdiagnozowania choroba. Rozpoznanie zazwyczaj następuje w wyniku szczegółowego wywiadu, a niestety często jedynym objawem jest silny ból brzucha. Oczywiście ostry ból w okolicach brzucha może być objawem innych zaburzeń, dlatego tak trudno zdiagnozować pojawienie się tego problemu. Opóźnienie w rozpoznaniu choroby może mieć katastroficzne skutki, w jelitach dojdzie do martwicy, a wtedy rokowania nie są najlepsze. Niedokrwienie jelit może mieć przebieg ostry oraz przewlekły i najczęściej diagnozowane jest wśród kobiet powyżej 65 roku życia.
Rozpoznanie
Problemem jest rozpoznanie niedokrwienia, ponieważ często objawy wskazują na inne schorzenia jelitowe. Przykładem jest coraz częściej pojawiająca się dolegliwość, jaką jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Zarówno tu, jak i przy niedokrwieniu jelit mogą pojawić się silne bóle brzucha i biegunki, stąd tak trudno dobrą diagnozę. Błędna diagnoza z kolei prowadzi do podjęcia niewłaściwej drogi leczenia, a to może być niebezpieczne w skutkach.
Przy niedokrwieniu jelit pojawiają się także zmiany echokardiograficzne w sercu, które są spowodowane utrudnionym przepływem krwi. Charakterystyczna dla tej jednostki chorobowej jest również znaczna utrata wagi ciała oraz choroby układu naczyniowego.
Rozpoznanie można potwierdzić z pomocą arteriografii po podaniu środka cieniującego lub w badaniu USG tętnic trzewnych.
Leczenie
Leczenie głównie zachowawcze, przy wystąpieniu przewlekłego niedokrwienia jelit, polega na przyjmowaniu przez pacjenta leków przeciwzakrzepowych. Możliwe jest także wykonanie przezskórnej angioplastyki balonowej naczyń krwionośnych. Przy wystąpieniu ostrych objawów, zwykle jedyną możliwością leczenia jest wykonanie zabiegu resekcji martwiczego odcinka jelita. Jest to niestety zabieg operacyjny obciążony dużą śmiertelnością, jednak dla wielu pacjentów jest jedyną szansą na lepsze życie.
Grupy ryzyka
Występowanie niedokrwienia jelit jest dosyć trudne do oszacowania, jednak badania wskazują na to, że istnieją pewne grupy ryzyka, wśród której częściej pojawia się wspomniany problem. Najczęściej występuje u osób:
- w starszym wieku,
- po zawale lub z niewydolnością serca,
- z miażdżycą,
- z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub chorobą Leśniowskiego-Crohna,
- z migotaniem przedsionków,
- zaburzeniami krzepnięcia krwi,
- chorobami nowotworowymi, głównie w obrębie jamy brzusznej.
Profilaktyka
Czy istnieją jakiekolwiek zalecenia, które mogłyby zredukować ryzyko zachorowania na niedokrwienie jelit? Okazuje się, że kilka kwestii warto wdrożyć w życie. Przede wszystkim osoby ze zdiagnozowanymi chorobami układu sercowo-naczyniowego powinny być pod stałą opieką specjalisty, który będzie je prawidłowo prowadził. Dlatego ważna jest regularna kontrola swojego stanu zdrowia. Dodatkowo sugeruje się także wprowadzenie zdrowego trybu życia, uwzględniając prawidłową dietę, aktywność fizyczną oraz zrezygnowanie ze stosowania używek. Za prawidłową dietę należy rozumieć przede wszystkim taką, która stroni od pokarmów przetworzonych zawierających sztuczne substancje, barwniki, polepszacze smaku oraz cukier. Bezwzględnie należy również kontrolować ciśnienie tętnicze oraz poziom glukozy we krwi.