„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Nerwica serca – objawy i leczenie ziołami

nerwica sercaNerwica serca której przyczyną jest psychogenne zakłócenie regulacji funkcjonowania ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Nerwica serca to stan, w którym pacjent odczuwa zaburzenia pracy serca. Zaburzenia pracy serca i czynności układu krążenia są często bolesne i bardzo nieprzyjemne. Nerica nie jest chorobą organiczną o określonych zmianach anatomicznych czy morfologicznych. Jej diagnoza nie jest więc łatwa.

Nerwica serca występuje u około 2-10% populacji w krajach wysoko rozwiniętych. Często jest to dolegliwość występująca w danej rodzinie.

Objawy

Objawy nerwicy serca są bardzo zróżnicowane i indywidualne dla każdego pacjenta. U większości dolegliwość ma charakter przewlekły. Okresowo występują gwałtowne i krótkotrwałe nasilenia zwane napadami nerwicowymi. W tym czasie chorzy odczuwają nadmierne przyspieszenie pracy serca, za mocne bicie lub uczucie zamierania serca, czyli ustawanie jego bicia. Częstym objawem jest też ból w okolicach klatki piersiowej. Ból może mieć charakter kłucia lub być przeszywający. Rzadziej zdarza się, że ból jest tępy, umiejscowiony w okolicy przedsercowej.

Tym dolegliwościom zazwyczaj towarzyszy ogólny niepokój, duża męczliwość nawet przy niedużym wysiłku fizycznym, uczucie zmęczenia psychicznego a nawet dławienie i ucisk w gardle. Objawem nerwicy serca może być spłycenie i przyspieszenie oddechu. Objawy nerwicy serca mają charakter nawracający. Po pierwszych atakach nerwica serca może się utrwalić i nabrać charakteru zaburzeń przewlekłych.

Bóle i zawroty głowy, skłonność do omdleń, uderzenia gorąca lub uczucie gorąca i wzmożona potliwość to kolejne objawy nerwicy serca. Może też wystąpić przeciwieństwo tych objawów czyli dreszcze, uczucie wychłodzenia i zaburzenia snu.

Objawy nerwicy serca występują w nieregularnych odstępach czasu, okresy złego samopoczucia przeplatają się z okresami poprawy stanu pacjenta bez leczenia i innych przyczyn mogących złagodzić występowanie dolegliwości.

Najważniejszą cechą nerwicy serca jest to, że nie ma żadnych patologicznych zmian organicznych jakie mogłyby powodować występowanie objawów.

Przyczyny

Jako przyczyny nerwicy serca często wymienia się:

  • nieregularny tryb życia,
  • stres,
  • sytuacje konfliktowe,
  • przemęczenie psychofizyczne,
  • nadużywanie kawy i tytoniu,

Nerwica serca jest więc wyrazem zachwiania równowagi procesów pobudzania i hamowania ośrodkowego układu nerwowego, a także zaburzeń czynności serca i układu krążenia.

Kiedy do lekarza?

Przy powtarzających się objawach wymienionych powyżej należy zwrócić się do lekarza z prośbą o diagnozę. Lekarz zleci serię badań mających na celu wykluczenie tzw. chorób organicznych jak stan zapalny, choroba niedokrwienna serca, wady serca itp.

Leczenie

Podstawowym środkiem leczniczym w nerwicy serca są sesje psychterapeutyczne w trakcie których lekarz uświadamia choremu przyczyny jego stanu. Pacjent powinien wyeliminować złe nawyki pod wpływem sesji psychologicznych. Uregulowanie trybu życia, wyraźne rozdzielenie czasu na pracę, obowiązki rodzinne i wypoczynek. Trzeba rnież wyeliminować spalanie tytoniu oraz znacznie ograniczyć spożycie kawy, alkoholu i innych substancji pobudzających np. energetyki.

Lekarz może również zalecić farmakologiczne środki uspokajające. Zazwyczaj pomocne w zwalczaniu nerwicy jest uprawianie sportu lub częste spacery na świeżym powietrzu. Często pacjenci decydują się na leczenie uzdrowiskowe i klimatoterapię lub hydroterapię.

Leczenie ziołami

Przy występowaniu nerwicy serca należy stosować:

  • korzeń kozłka lekarskiego,
  • kwiat lawendy,
  • ziele serdecznika,
  • ziele męczennicy,
  • owoc owsa,
  • ziele dziurawca,
  • szyszki chmielu, liście melisy.

Substancje czynne tych ziół wpływają uspokajająco na układ nerwowy i łagodzą pobudzenie psychofizyczne. Eliminują również zbyt silnie przeżywane stany emocjonalne. Przy stosowaniu tych ziół można wyeliminować emocjonalne przyspieszenia akcji serca, uczucie pulsowania w skroniach itd. Zioła łagodzą wpływ silnych bodźców, które przeciążają układ nerwowy. Pomagają w pozbyciu się stresu i stanu napięcia nerwowego.

Niektóre z ziół rozkurczają ściany naczyń krwionośnych i powodują usprawnienie krążenia oraz obniżają ciśnienie tętnicze krwi.

Przykłady mieszanek ziołowych do zastosowania:

Mieszanka chmielowa

10 g szyszek chmielu

20 g liści mięty pieprzowej

30 g liści melisy

30 g ziela serdecznika

30 g korzenia kozłka

Stosowanie mieszanki chmielowej:

1 łyżka stołowa ziół na 1 szklankę wrzącej wody. Zioła należy zalać i gotować pod przykryciem przez 1 minutę. Następnie odstawić na 10 minut i przecedzić. Napój należy pić ciepły rano i godzinę przed zaśnięciem ale nie później niż 15 minut po jedzeniu. Leczenie tą mieszanką można stosować bez skutków ubocznych przez wiele miesięcy. Za każdym razem należy przygotować świeża mieszankę.

Mieszanka jemiołowa

15 g ziela jemioły

20 g szyszek chmielu

20 g kwiatostanu głogu

45 g korzenia kozłka

Mieszanka z konwalii

30 g ziela męczennicy

30 g liści melisy

30 g ziela serdecznika

30 g ziela konwalii

Obie mieszanki – jemiołową i z konwalii należy przygotować i stosować w taki sam sposób.

2 łyżeczki od herbaty ziół należy zalać 1 szklanką wrzącej wody, nakryć i odstawić na 15 minut. Następnie przecedzić.

Stosować rano i wieczorem po 1 szklance naparu nie wcześniej niż 30 minut po jedzeniu.

Uwaga!

W przewlekłym leczeniu nerwicy można również stosować nalewkę z liści rozmarynu. Należy przyjmować 30 kropli nalewki z 1 łyżeczką przegotowanej letniej wody 3 razy dziennie około 15 minut po jedzeniu.

fot. Nicolas Raymond źródło flickr com