Z zabiegu witrektomii korzysta się już dzisiaj nie tylko w przypadku odwarstwienia siatkówki, lecz także przy wielu innych chorobach. Zabieg ten pozwala w bardzo wielu przypadkach poprawić jakość widzenia, a także zapobiec jego utracie.
Wycięcie ciała szklistego? Na czym polega witrektomia?
Witrektomia oka polega na chirurgicznym usunięciu ciała szklistego. Dzisiaj z zabiegu witrektomii w okulistyce korzysta się bardzo chętnie, szczególnie ze względu na jego niską inwazyjność, możliwość przeprowadzenia w znieczuleniu ogólnym, krótki okres rekonwalescencji. Od pierwszych zabiegów do dzisiaj witrektomia została bardzo unowocześniona. Przede wszystkim wielkość wykonywanych otworków jest tak mała, że nie trzeba na nie zakładać szwów. Do zabiegów dochodzi poprzez wprowadzenie szczelnych portów do otworków w twardówce, a następnie poprzez nie — mikro narzędzi pozwalających:
- usunąć żel ciała szklistego,
- wprowadzić leki, płyny, podać gaz,
- przeprowadzić laserokoagulację siatkówki,
- usunąć błony z siatkówki,
- usunąć trakcje,
- przyłożyć odwarstwioną siatkówkę.
Witrektomia oka — jakie choroby można tak leczyć?
Zabieg witrektomii wnętrza gałki ocznej pozwolił na efektywne leczenie bardzo wielu chorób, które jeszcze do niedawna prowadziły do ślepoty. Zabieg polegający na wycięciu ciała szklistego dzisiaj umożliwia skutecznie ratowanie widzenia, przywracanie go, znaczącą jego poprawę. Do kluczowych schorzeń, które można leczyć z pomocą witrektomii, należą:
- błona nasiatkówkowa prowadząca do pogorszenia ostrości wzroku i pofalowania obrazu,
- otwór w plamce, który to ubytek powoduje istotne pogorszenie widzenia w wyniku zmian zwyrodnieniowych na siatkówce,
- odwarstwienie siatkówki — jedna z poważniejszych chorób siatkówki, możliwa do leczenia jedynie przez operację; brak leczenia prowadzi do ślepoty;
- krwotok do komory ciała szklistego — występujący często przy cukrzycy i retinopatii cukrzycowej;
- powikłania po operacji zaćmy, np. usunięcie soczewki własnej lub soczewki sztucznej przemieszczonej z jej właściwego miejsca,
- urazy w ciele szklistym i w siatkówce, wskazaniem może być także znalezienie się w gałce ocznej ciała obcego,
- retinopatia wcześniaków,
- zapalenie wnętrza gałki ocznej.
Zabieg w znieczuleniu miejscowym
Witrektomia oka to zabieg małoinwazyjny, wykonywany w ramach chirurgii jednego dnia, co oznacza, że po zabiegu możesz opuścić klinikę i spokojnie dochodzić do siebie w domu. Rekonwalescencja jest stosunkowo krótka. Szczególnie ważne są pierwsze dwa tygodnie po zabiegu. Czas poprawy widzenia zależy natomiast od rodzaju schorzenia i wynosi 6-12 miesięcy. Koszt witrektomii oka to około 6500 zł, natomiast zabiegi te wykonywane są także w ramach NFZ.