Planujesz wykonać morfologię krwi w ramach profilaktyki zdrowia lub w celu monitorowania leczenia choroby? Sprawdź, jak prawidłowo przygotować się do pobrania krwi, aby wyniki badań były miarodajne i wiarygodne. Dowiedz się także, kiedy warto wykonywać morfologię i dlaczego prawidłowe przygotowanie się do niej jest tak ważne.
Morfologia krwi – przygotowanie do badania
Decydując się na wykonanie jakichkolwiek badań laboratoryjnych należy upewnić się, że dadzą one wiarygodne wyniki, umożliwiające lekarzowi dokonanie prawidłowej interpretacji lub postawienie wstępnej diagnozy przyczyny dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, aby pacjent wiedział o kilku istotnych rzeczach, zanim uda się na badanie krwi – jak się do niego przygotować?
- Pobranie krwi powinno odbywać się, kiedy pacjent jest wyspany i wypoczęty. Dlatego optymalną porą na wykonanie badania są godziny poranne, najlepiej między 7 a 9.
- Pacjent powinien być na czczo, 8–12 godzin od ostatniego posiłku. Przed badaniem dopuszcza się wypicie szklanki niegazowanej wody.
- Na pobranie krwi należy udać się przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że inaczej zalecił lekarz, u którego pacjent leczy występującą u niego chorobę.
- Należy zrezygnować z alkoholu i innych używek na 2–3 dni przed badaniem. W tym czasie powinno się również ograniczyć spożycie kawy.
- Bezpośrednio przed badaniem pacjent powinien zrelaksować się w pozycji siedzącej przez około 15 minut.
W przypadku osób chorych i przyjmujących regularnie leki lekarz prowadzący może podyktować inne zalecenia w kwestii przygotowania się do badania krwi.
Dlaczego przygotowanie do morfologii jest istotne?
Tylko właściwie przygotowany pacjent może uzyskać wiarygodne wyniki badań laboratoryjnych, a właśnie na tym zależy każdemu, kto decyduje się skontrolować stan swojego zdrowia. Morfologia to ilościowa i jakościowa analiza komórek krwi, która może pomóc w wykryciu takich schorzeń, jak m.in.:
- zaburzenia krzepliwości krwi;
- niedobory witamin i minerałów;
- niedokrwistość lub nadkrwistość;
- stany zapalne, infekcje bakteryjne, zakażenia wirusowe;
- nowotwory.
Wybrane parametry pozwolą lekarzowi ocenić skuteczność stosowanej terapii w leczeniu chorób. Mogą również pomóc w postawieniu wstępnej diagnozy przyczyn występujących dolegliwości lub w wykryciu rozwijającej się choroby odpowiednio wcześnie, kiedy szanse na jej wyleczenie są znacznie większe niż w zaawansowanym stadium.
Kiedy i gdzie wykonać morfologię krwi?
Morfologia należy do podstawowych badań laboratoryjnych. Wykonuje się ją zarówno u osób monitorujących leczenie choroby, jak również u osób zdrowych w ramach profilaktyki. Osoby chore powinny udawać się na badanie tak często, jak zaleca to lekarz prowadzący ich leczenie.
Natomiast morfologia w ramach profilaktyki powinna być wykonywana regularnie raz w roku. Znaczenia nie mają tu młody wiek czy brak dolegliwości, ponieważ wiele schorzeń może rozwijać się długo, nie dając żadnych niepokojących symptomów nawet przez kilka lat. Dotyczy to m.in. cukrzycy, chorób układu krążenia czy nowotworów.
Morfologię krwi możesz wykonać w Punktach Pobrań ALAB laboratoria. W niemal całej Polsce znajduje się ich ponad 570, dzięki czemu łatwy dostęp do badań laboratoryjnych ma coraz większa liczba mieszkańców kraju.