Dostępność dermatologów świadczących usługi na NFZ jest ograniczona, gdyż kolejki do nich są niezwykle duże. Średni czas oczekiwania do tego specjalisty wynosi bowiem około 2-3 miesiące. Z tego powodu wykupienie leków na trądzik na receptę może być nie lada wyzwaniem. Tutaj jednak z pomocą przychodzą e-recepty, które wypisywane są przez lekarza specjalistę, a ponadto dostaniesz je od ręki. Jak otrzymać takie zaświadczenie? Wyjaśniamy.
Trądzik – czym jest i jak go rozpoznać?
Trądzik jest przewlekłą chorobą skóry, która objawia się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, krost, grudek, a nawet guzków oraz torbieli ropnych. Zmiany pojawiają się w sferach łojotokowych, którymi są twarz i plecy. Przyczyn schorzenia jest wiele – począwszy od zwiększonej produkcji łoju, idąc po infekcję bakterią Propionibacterium acnes, kończąc na reakcji zapalnej i zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Trądzik pospolity i różowaty są najczęstszymi patologiami skóry, gdyż dotykają 85% chłopców oraz 80% dziewcząt. Dodatkowo przypadłość nie ma skali wiekowej, co oznacza, że może ujawniać się zarówno u nastolatków, jak i dorosłych, dzieci czy też noworodków.
Aby prawidłowo zdiagnozować trądzik, warto udać się do specjalisty, który skieruje nas na dokładne badania laboratoryjne. Dolegliwość może być zwiastunem innej choroby, dlatego też nie powinniśmy jej lekceważyć.
Jak przebiega leczenie trądziku?
Terapia tego schorzenia w niektórych przypadkach może być skomplikowana, zwłaszcza wówczas, gdy jego stadium jest zaawansowane. Niemniej jednak nie warto rezygnować z leczenia, ponieważ przy odpowiednio dobranych metodach, rezultaty mogą być zadowalające. O jakich sposobach mowa?
- Leczenie zewnętrzne, które bazuje na pielęgnacji skóry. Prawidłowe dbanie o nią jest podstawą w hospitalizacji trądziku, ponieważ zapewnia jej nawilżenie i złuszczanie. Najczęściej stosuje się do tego preparaty, zawierające emolienty, retinoidy oraz różnego rodzaju kwasy, takie jak m.in. kwas azelainowy. Oprócz tego zalecane jest zakupienie maści do stosowania miejscowego, które bogate są w antybiotyki oraz np. nadtlenek benzoilu.
- Leczenie doustne, wykorzystujące leki na trądzik na receptę. Metoda ta rekomendowana jest w cięższych przypadkach, kiedy to systematyczna i dobrze dopasowana pielęgnacja nie przynosi pożądanych efektów. Takie medykamenty zawierają m.in. antybiotyki oraz izotretynoinę. Ten drugi związek zaliczany jest do pochodnych witaminy A i wykazuje bardzo skuteczne działanie – po farmakoterapii izotretynoiną aż u 80-90% osób zmiany trądzikowe całkowicie ustąpiły, natomiast u 60% nastąpiło trwałe wyleczenie schorzenia.
Kto może przepisać lek na trądzik? – recepta
W aptekach można znaleźć medykamenty na trądzik, głównie do stosowania punktowego, które nabędziesz bez recepty, aczkolwiek ich skuteczność nie została potwierdzona, przez co mogą one nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Z tego powodu lepiej zdecydować się na wyroby medyczne, które wydawane są za pośrednictwem recepty.
Ekspertem, który ma uprawnienia do przepisywania jej, jest lekarz dermatolog. Poza nim zaświadczenie może wystawić nam również lekarz internista. Do którego z nich lepiej się zatem udać? Jest to uwarunkowane tym, czy rozpoczęliśmy już leczenie. Dermatolog bowiem jest osobą, która ma większe doświadczenie w leczeniu chorób skóry, dzięki czemu prawdopodobnie trafniej dobierze farmakoterapię indywidualnie do pacjenta na podstawie postawionej diagnozy. Do lekarza pierwszego kontaktu warto się udać w momencie, gdy nie zdążyliśmy zapisać do specjalisty – zwłaszcza jeśli zażywamy antybiotyki, których nie powinno odstawiać się przed zalecanym końcem terapii.
Maści i tabletki na trądzik – recepta elektroniczna
Galopujące tempo życia i brak wolnego czasu nierzadko uniemożliwia nam konsultację lekarską. Istnieje jednak proste i nader wygodne rozwiązanie tej sytuacji. Jeżeli zmagasz się z trądzikiem, a wizyty w placówkach medycznych sprawiają Ci dyskomfort, to e-recepta jest idealnym narzędziem dla Ciebie. Jest to zaświadczenie akceptowane w każdej aptece, ponieważ wystawia je wykwalifikowany lekarz. Aby ją dostać, należy wejść na stronę internetową firmy, która oferuje takie usługi. Następnie wystarczy wybrać konkretną dolegliwość oraz lek, którego potrzebujemy. Jeżeli jednak wahasz się nad wyborem, możesz wypełnić ankietę, na podstawie której, zostanie Ci przepisany odpowiedni i najbardziej bezpieczny medykament.
FAQ:
- Czym jest trądzik?
Trądzikiem nazywamy przewlekłą patologię aparatu włosowo-łojowego, wywołaną przez różne czynniki, takie jak m.in. predyspozycje genetyczne, stany immunologiczne, bakterie oraz nadmierne wydzielanie łoju.
- Jakie metody leczenia trądziku wyróżniamy?
Terapia trądziku opiera się na dwóch najbardziej powszechnych procedurach. Pierwszym z nich jest leczenie zewnętrzne, natomiast drugie to wewnętrzne, w którym wykorzystuje się leki doustne.
- Czy warto ubiegać się o receptę elektroniczną?
Zdecydowanie tak. E-recepta jest kwintesencją wygody i praktyczności, gdyż pozwala na szybkie postępowanie z dowolnego miejsca, a ponadto nie wymaga czekania w kolejce.
Artykuł sponsorowany