Większość zabiegów z zakresu medycyny estetycznej można wykonywać przez cały rok. Istnieje jednak taka grupa usług, które poleca się wykonywać głównie zimą lub w okresie wiosenno-jesiennym. Nie jest to przypadkowe zalecenie, a minimalizacja skutków ubocznych. Czy wiesz, jakie zabiegi zaplanować na zimę?
Laseroterapia – dlaczego lepiej stosować ją zimą?
Promienie słoneczne są potrzebne do życia i w wielu przypadkach mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Jednocześnie oprócz stymulacji pozytywnych procesów odpowiedzialne są za te niekorzystne, jak np. starzenie się skóry i wysuszanie jej.
Działanie lasera opiera się na podrażnieniu i kontrolowanym uszkodzeniu tkanki skórnej, w celu osiągnięcia konkretnych efektów. Jest to duże obciążenie dla organizmu, który musi doprowadzić do regeneracji miejsca poddanego zabiegom. Każde dodatkowe bodźce podrażniające skórę mogą wywołać skutki uboczne.
Połączenie laseroterapii z dużą ekspozycją na słońce może być przyczyną przebarwień lub odbarwień. Właśnie dlatego nie poleca się stosować tego typu zabiegów na skórę opaloną i podrażnioną promieniami słonecznymi. Ekspert Kliniki Ziemlewski na podstawie własnych doświadczeń z klinik w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi przedstawia 4 najpopularniejsze zabiegi laserem, które najczęściej wykonywane są zimą.
Laserowe usuwanie blizn
Laserowe usuwanie blizn może odbywać się całym rokiem, jednak zimą zabieg ten będzie najbezpieczniejszy. Związane jest to przede wszystkim ze sposobem działania lasera podczas usuwania defektu. Jego zadaniem jest zniszczenie (ablacja) tkanki przerostowej i spowodowanie procesu regeneracji. Działanie promieni słonecznych może wydłużyć proces odnowy zdrowej, prawidłowej tkanki, a także wywołać przebarwienia.
Żadna blizna nie jest sobie równa – wszystko zależy od przyczyny jej powstania, struktury, rozległości i lokalizacji. Właśnie pod wpływem tych czynników dobierany jest laser. Na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń, np. laser Fotona. Niezależnie od specyfikacji urządzenia po zabiegu laserowania usuwania blizn należy unikać słońca.
Laserowe usuwanie przebarwień
Przebarwienia wywoływane są różnymi czynnikami, jednak w 80% główną przyczyną staje się promieniowanie UVA i UVB. Choć dzięki słońcu możemy cieszyć się piękną opalenizną, to zaburzenie procesów produkcji melaniny przez melanocyty może spowodować ciemniejsze plamy – i to najczęściej na powierzchni skóry twarzy. Samo to wskazuje, że podczas terapii usuwającej plamy posłoneczne i innego typu przebarwienia, nie należy wystawiać się na działanie czynnika wywołującego niedoskonałości skóry. Zadaniem lasera jest zniszczenie komórek barwnikowych, a przeprowadzenie tego zabiegu na skórze opalonej może powodować odbarwienia (wiązka lasera będzie przechwytywana przez opaleniznę, a nie melanocyty) i nie przynieść żadnych rezultatów.
Laserowe zamykanie naczynek
W przypadku zamykania naczynek krwionośnych i likwidowania tzw. pajączków na twarzy zadaniem laseroterapii jest bezpośrednie oddziaływanie na hemoglobinę. Pochłania ona energię świetlną zamieniając ją na energię cieplną. Proces ten nazywa się fototermolizą – w jego wyniku ścianki naczynia krwionośnego ulegają uszkodzeniu, a tym samym naczynko jest zamykane. Jednakże zabieg laserowego zamykania naczynek może spowodować wystąpienie przebarwień, szczególnie jeśli pacjenci nie stosowali się do zaleceń i korzystali z solarium, długo się opalali lub nie chronili właściwie skóry przed działaniem słońca.
Depilacja laserowa
Depilacja laserowa także oparta jest na procesie fototermolizy. Energia świetlna pochłaniana jest przez mieszki włosowe, a konkretnie przez melaninę w nich zawartą. Następnie zamieniana na energię cieplną, która uszkadza strukturę włosa doprowadzając do jego wypadania.
Zabieg ten może być wykonywany przez różne rodzaje laserów, a jednym z najskuteczniejszych jest laser diodowy Vectus. Należy pamiętać, żeby depilacji nie przeprowadzać na skórze ze świeżą opalenizną i nie wystawiać jej później na działanie słońca. Właśnie dlatego zabieg ten najlepiej wykonywać zimą – można wówczas swobodnie i komfortowo zakryć obszary poddane depilacji, bez odmawiania sobie przyjemności przebywania na słońcu.