Jedną z diagnozowanych kamic nerek jest kamica ksantynowa. To niezwykle trudna do zdiagnozowania choroba, charakateryzująca się częstymi nawrotami. Jak ją diagnozować i leczyć?
Kamica ksantynowa powstaje na skutek nagromadzenia w nerkach kamieni, które nie tylko zakłócają ich pracę ale także uszkadzają nerki. Ksantyna, jako organiczny związek, jedna z zasad purynowych, odpowiedzialna jest za aktywację syntezy kwasy moczowego. Występuje również jako jeden z elementów łańcucha DNA.
Mimo że po zdiagnozowaniu choroby, chory na kamicę ksantynową prowadzi odpowiedni tryb życia, a także stosuje odpowiednią dietę, choroba ma charakter nawracający.
Kamica ksantynowa – przyczyny
Na skutek niedoboru lub całkowitego braku w organizmie oksydazy ksantynowej (odpowiedzialnej za regulację poziomu ksantyny) następuje nagromadzenie ksantyny w organizmie człowieka. Jej nadmiar z kolei prowadzi do powstania kamieni nerkowych, które nie tylko zaburzają prawidłowe funcjonowanie nerek, ale także prowadzą do ich uszkodzenia.
Za powstanie kamieni ksantynowych w organizmie odpowiedzialne są również niektóre stale przyjmowane przez chorego leki (m.in leki blokujące nadprodukcję kwasu moczowego). Ocenia się, że kamica ksantynowa może mieć również charakter wrodzony.
Kamica ksantynowa i jej objawy
Co prawda początki choroby przebiegają najczęściej bezobjawowo, nie mniej jednak ostry ból w okolicy lędźwiowej, czy ciepłota w miejscu nerek, powinna wzbudzić naszą czujność.
Objawami, które mogą również zasygnalizować kamicę są:
- bóle nerek,
- wzdęty brzuch,
- nudności i wymioty,
- częstomocz,
- podwyższona temperatura ciała,
- dreszcze.
Kamica ksantynowa i jej diagnoza
Po wystąpieniu objawów, w sytuacji, kiedy ból się nasila, konieczną jest konsultacja lekarska. Poza wywiadem z pacjentem na temat objawów chorobowych, lekarz może zlecić badanie moczu, morfologię, a także skierować pacjenta na kontrolne badanie USG. Badanie ultrasonograficzne pozwoli na ustalenie nie tylko stanu nerek, ale również na ustalenie ilości i wielkości kamieni ksantynowych. To w dużej mierze od wyników badania USG, zależna będzie dalsza diagnostyka i leczenie pacjenta.
Dodatkowym badaniem stosowanym w przypadku kamicy jest tomografia spiralna.
Leczenie kamicy ksantynowej
W przypadku kamicy podstawowym krokiem prowadzącym ku wyzdrowieniu jest odpowiednia podaż płynów, dzięki którym kamienie mogą ulec rozpuszczeniu. Konieczną jest również dieta niskopurynowa. Dieta ta pozwoli na zmniejszenie produkcji oksypuryn.
Podczas kuracji koniecznym może być podawanie choremu leków przeciwbólowych, jak również leków rozluźniających mięśnie znajdujące się wzdłuż dróg moczowych.
W przypadku większych i opornych na leczenie kamieni stosuje się litotrypsję, czyli kruszenie kamieni znajdujących się w drogach moczowych przy pomocy fal ultradźwiękowych lub uderzeniowych. Urządzenie emitujące tego rodzaju fale, wprowadzne jest do organizmu pacjenta przez skórę, bądź też do cewki moczowej.
W przypadku, kiedy tego rodzaju małoinwazyjny zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów lub kiedy kamienie będą dużych rozmiarów, koniecznym będzie przeprowadzenie zabiegu operacyjnego.