„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Kamica dróg moczowych (urolithiasis)

kamica dróg moczowych
Kamica dróg moczowych występuje bardzo często, bo aż u 2-3% ludności. Choroba ta dotyka częściej mężczyzn niż kobiet. Największą zachorowalność notuje się pomiędzy 20 a 55 rokiem życia.

Kamica dróg moczowych to nic innego jak odkładanie się kamieni o różnym kształcie i różnych wielkościach, zróżnicowanych też pod kątem twardości i składu chemicznego. Mówi się o kamicy nerkowej, gdy kamienie odkładają się w nerce , o kamicy moczowodowej gdy w moczowodzie, oraz o kamicy pęcherzowej kiedy kamień obecny jest w pęcherzu.

Ukierunkować leczenie może proste badanie moczu, które informuje o składzie chemicznym kamieni. Najczęściej kamienie są zbudowane z soli wapnia, mogą też wykazać strukturę szczawianowo-wapniową, rzadziej moczanową.

Rozpoznanie kamicy dróg moczowych

Rozpoznanie kamicy dróg moczowych następuje podczas badania USG. Objawy choroby są charakterystyczne i należą do nich:

  • bóle w okolicy lędźwiowej,
  • uczucie parcia na mocz,
  • nagłe i silne bóle w okolicy nerek, promieniujące ku dołowi do spojenia łonowego, a nawet wzdłuż wewnętrznej powierzchni ud,
  • częste oddawanie moczu, ale w małych ilościach,
  • w skrajnych przypadkach krwiomocz.

Do ataku kolki nerkowej może dołączyć zakażenie i wtedy występują też inne objawy np. dreszcze i gorączka. Atak kolki nerkowej może trwać kilkanaście minut lub kilkanaście godzin dając naprawdę silne dolegliwości bólowe. Atak kolki nerkowej mogą poprzedzać bóle w okolicy lędźwiowej.

W kamicy pęcherza moczowego często występuje przerywane oddawanie moczu, ponieważ kamień zatyka ujście cewki moczowej. Jest to bolesne.

Może też zdarzyć się, że kamień uwięźnie w drogach moczowych, co powoduje utrudniony odpływ moczu. Skutkiem może być rozdęcie miedniczki nerkowej i w efekcie wodonercze. Jeżeli nie zostanie na czas rozpoznane i wyleczone może dojść do zakażenia, a następnie roponercza. Wtedy oprócz bólu pacjent odczuwa dreszcze i ma temperaturę.

Przy ataku kolki nerkowej należy niezwłocznie udać się do lekarza, lub przy dużym bólu zadzwonić po pogotowie. W ostrym stanie bólu lekarz zaleci środki przeciwbólowe i rozkurczowe, czasem konieczne jest podanie antybiotyku – sulfonamidu.

Kamica nerkowa i moczowodowa niestety może nawrócić jeśli jest wynikiem zaburzeń przemiany materii w organizmie. Na pewno należy przestrzegać odpowiedniej diety i pić dużo przegotowanej wody lub wody izotonicznej..

Leczenie, dobór leków, ich dawkowanie musi zalecić lekarz. W kuracji mogą być pomocne mieszanki ziołowe.

zioła stosowane w kamicy dróg moczowych

Mieszanki ziół pomocne w leczeniu kamicy układu moczowego:

Liść brzozy

Liść brzozy działa moczopędnie i saluretycznie (czyli usuwa przez nerki jonów sodu i potasu, a wraz z nimi wody).

Jak stosować?

2 łyżki stołowe liści zalać 2 szklankami wrzącej wody, przykryć i gotować około 2 minut. Odstawić a następnie przecedzić. pić 1/2 szkłanki naparu 2 – 3 razy dziennie.

 

Ziele nawłoci

Ziele nawłoci (herba solidaginis) stosowane jest w leczeniu kamicy dróg moczowych oraz przy zapaleniu miedniczek i kłębuszków nerkowych w skazie moczanowej. Działa moczopędnie. Słabsze działanie wykazuje też przeciwzapalne i odkażające.

Jak stosować?

2 łyżki stołowe ziela zalać 1/2 litra wrzącej wody, przykryć, odstawić na 10 minut, przecedzić. Pić pół szklanki naparu 2 – 3 razy dziennie między posiłkami.

 

Kwiat bławatka

Kwiat bławatka (Flos Cyani). Działanie silnie moczopędne, słabsze przeciwzapalne i odkażające. W kamicy dróg moczowych stosuje się kwiat bławatka w postaci naparu.

Jak stosować?

2 łyżki stołowe ziela zalać 1/2 litrem wrzącej wody, przykryć i odstawić na 10 minut. Następnie przecedzić. Pić 1/2 szklanki naparu 2 – 3 razy dziennie.

 

Owocnia fasoli

Owocnia fasoli (Pericarpium Phaseoli) działa moczopędnie i saluretycznie (czyli usuwa przez nerki jonów sodu i potasu, a wraz z nimi wody). Stosuje się w kamicy ale też w stanie niewielkiej niewydolności nerek z innych przyczyn. Często stosowana w kamicy fosforanowej.

Jak stosować?

20 gram rozdrobnionej owocni fasoli zalać 2 szklankami wody, gotować 2 – 3 minuty. Po 15 minutach przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki letniego płynu.

 

Owoc pietruszki

Owoc pietruszki (Fructus Petroselini) .  Działa silnie moczopędnie. Ma też właściwości rozkurczowe.

Jak stosować?

1 łyżkę stołową owocu pietruszki zalać 2 szklankami wrzącej wody, przykryć i odstawić na 8 – 10 minut. Następnie przecedzić. Pić 2 łyżki 2 – 3 razy dziennie.

 

Ziele glistnika

Ziele glistnika ( Herba Chelidonii) Działa rozkurczowo na układ moczowy oraz drogi żółciowe.

Jak stosować?

Podaje się je najczęściej w postaci nalewki. 10 – 20 kropli, 2 – 4 razy dziennie na 15 minut przed jedzeniem.

 

Ziele połonicznika

Ziele połonicznika (Herba Herniariae) działa moczopędnie i silnie rozkurczowo oraz słabo odkażająco. Stosowany w kamicy moczowej i przy zapaleniu pęcherza oraz kłębuszków nerkowych.

Jak stosować?

1 łyżkę stołową ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć, odstawić na 8 – 10 minut, przecedzić. Pić 1/3 szklanki naparu między posiłkami.

 

Informacje zawarte w tym artykule pochodzą z książki pt. Medycyna naturalna pod redakcją profesora Kazimierza Janickiego i doktora medycyny Wojciecha Rewerskiego.

fot. Kurt and Sybilla oraz atl10trader źródło flickr com

10 Trackbacks & Pingbacks

  1. pg slot
  2. 918kiss
  3. MasumINTL
  4. itme.xyz
  5. FB URL Shortener
  6. itme.xyz
  7. Best URL Shortener To Make Money
  8. ItMe.Xyz
  9. MasumINTL
  10. ItMe.Xyz

Komentarz są niedostępne