Każdy z nas od czasu do czasu boryka się z kaszlem, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Na ogół jest on objawem przeziębienia, grypy oraz infekcji dróg oddechowych. Bywa męczący i natarczywy. Aby sobie z nim poradzić, należy sięgnąć po odpowiedni syrop.
Syrop suchy a mokry. Czym się różnią?
Mówiąc o kaszlu, należy dokonać rozróżnienia na kaszel suchy i mokry. Leczenie każdego z nich wymaga sięgnięcia po inne preparaty. Kaszel suchy (nieproduktywny) na ogół jest zapowiedzią infekcji. Ma uporczywy charakter. Często towarzyszy mu suchość i drapanie w gardle, może także wybudzać w nocy ze snu. Nie przynosi on żadnych korzyści zdrowotnych. Po kilku dniach przechodzi on w kaszel mokry (produktywny), któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Przynosi on ulgę, podlega kontroli i pomaga oczyścić drogi oddechowe. Niestety, odkrztuszanie nie zawsze przychodzi łatwo. Przy kaszlu mokrym może także dojść do problemów z oddychaniem.
Kaszel to objaw, który najczęściej utrzymuje się do 2-3 tygodni. Stosowanie odpowiednich leków pomoże szybciej się z nim uporać. Niestety, kaszel bywa czasem zwiastunem groźniejszych chorób jak astma, gruźlica, a nawet nowotwory. Dlatego jeśli objaw utrzymuje się powyżej 3 tygodni, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.
Jakie syropy stosować na kaszel?
Syrop na kaszel musi być dobrany do jego charakteru. W przypadku kaszlu suchego najlepiej sprawdzi się Supremin. Jego substancją czynną jest butamirat, który zmniejsza częstotliwość i natężenie kaszlu, przynosząc pacjentom ulgę. Nieznacznie rozszerza również oskrzela. Syrop ma karmelowo-pomarańczowy smak, dzięki czemu przyjemniej jest go przyjmować. Przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci powyżej 2 roku życia. Przed przyjęciem leku należy zapoznać się z zaleconym dawkowaniem.
Co zrobić, jeśli kaszel ma charakter nieproduktywny? Można wtedy sięgnąć po syrop Mukolina, który ułatwia odkrztuszanie oraz zmniejsza częstotliwość napadów kaszlu. Substancją czynną leku jest karbocysteina. Syrop jest dostępny bez recepty i można go podawać dzieciom powyżej 6 roku życia. W przypadku mokrego kaszlu sprawdzonym preparatem jest również syrop Flegamina. Bromheksyna, substancja czynna leku, dociera do głębokich zakamarków płuc i upłynnia nagromadzoną w nich wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszanie. Chroni ona także przed dalszym rozwojem infekcji. Syrop dostępny jest w różnych wersjach smakowych: miętowym, malinowym czy truskawkowym (wersja Junior dla dzieci). Cieszy się on dużą popularnością i od lat jest chętnie kupowany.
Kaszel to często męczący objaw, który można załagodzić poprzez stosowanie odpowiednich preparatów leczniczych. Oprócz tego należy często wietrzyć pomieszczenie i przyjmować dużą ilość płynów. Pomocne może być stosowanie inhalacji czy oklepywanie klatki piersiowej i pleców. Należy zawsze mieć na uwadze, jaki rodzaj kaszlu nam dokucza, co pozwoli szybciej się z nim uporać. Pamiętajmy jednak, że przewlekły kaszel wymaga konsultacji z lekarzem!
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.
Artykuł sponsorowany