Wielu z nas słysząc zwrot „samodzielny zastrzyk” automatycznie odczuwa lekki dyskomfort, a nawet strach. Nic bardziej mylnego. Zastrzyki domięśniowe mogą być bardzo proste w samodzielnym wykonaniu, skuteczne w działaniu i bezpieczne dla naszego organizmu. W trakcie wykonania zastrzyku domięśniowego należy jedynie pamiętać o kilku ważnych kwestiach i z sukcesem możemy kontynuować terapię lub leczenie w domu, bez potrzeby wizyty w przychodni, lub ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z prywatną opieką medyczną. O czym należy pamiętać, omówimy poniżej.
W jakich sytuacjach możemy potrzebować zastrzyków domięśniowych?
Jest wiele sytuacji kiedy leki podawane w formie zastrzyków domięśniowych są chętniej używane niż tradycyjne, ze względu na szybsze działanie, większą skuteczność czy bezpieczeństwo przewodu pokarmowego. Najczęściej podaje się:
- leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwalergiczne,
- witaminy,
- antybiotyki.
Można też wykonywać zastrzyki podskórne, dożylne lub dostawowe. Mają one różne działania i stosuje się je w różnych przypadkach. Na przykład ampułkostrzykawki z kolagenem i kwasem hialuronowym stosuje się w przypadku problemów ze stawami.
W jakie mięśnie podaje się iniekcje domięśniowe?
Iniekcje domięśniowe stosuje się zazwyczaj na konkretnej grupie mięśni. Im większy mięsień, tym większa objętość podawanego leku może być przez niego z sukcesem rozprowadzona, żeby nie wystąpiły możliwe powikłania. Zastrzyk domięśniowy najczęściej podaje się w:
- mięsień ramienny,
- mięsień pośladkowy wielki,
- mięsień obszerny boczny,
- mięsień prosty uda.
Zastrzyk domięśniowy w pośladek wykonuje się najczęściej, z racji na skuteczną absorpcję podawanej substancji czy określonego leku, dobre ukrwienie i niewielki dyskomfort dla pacjenta. Warto jednak zaznaczyć że w wypadku złego wykonania zastrzyku można doprowadzić do uszkodzenia nerwu kulszowego.
Jak samodzielnie robić zastrzyki domięśniowe?
Z powodzeniem możemy wykonywać iniekcje domięśniowe samodzielnie, jednak trzeba trzymać się procedur i wykonać kilka czynności przed przystąpieniem do zabiegu, aby ten był dla nas bezpieczny:
- przygotuj sterylny sprzęt jednorazowego użytku i odpowiednio dobierz podawany lek. Ważne jest, aby strzykawka była odrobinę większa niż objętość podawanego leku,
- możesz zastosować maści lub plastry znieczulające miejsce wkłucia,
- konieczne jest założenie jednorazowych rękawiczek i dezynfekcja miejsca wkłucia – stosowanie zasad higieny miejsca wkłucia pomaga uniknąć zakażenia. Na jałowy gazik nałóż środek odkażający, aby usunąć bakterie i wirusy w miejscu wkłucia,
- wykonaj zastrzyk domięśniowy zgodnie z instrukcją zawartą w opakowaniu,
- zużyte materiały medyczne zutylizuj w pojemniku przeznaczonym na odpady medyczne (najczęściej w aptece lub przychodni).
Do podania określonego leku i wykonania zastrzyku wykorzystywany jest komplet ze standardową igłą i strzykawka o pojemności większej niż wymagana dawka. Aby prawidłowo wykonać zastrzyk domięśniowy, po wbiciu igły w ciało pacjenta, osoba wykonująca zastrzyk delikatnie cofa tłok strzykawki, aby zobaczyć czy nie trafiła w żyłę (próba aspiracji). Jeśli po cofnięciu tłoka nie widać krwi, wykonujemy iniekcję domięśniową poprzez powolne wciskanie tłoka.
Samodzielne wykonywanie zastrzyków domięśniowych – podsumowanie
Zastrzyk domięśniowy nie jest trudny i może być praktycznie bezbolesny. Warto jednak pamiętać, by przed przystąpieniem do zabiegu zapoznać się z zasadami robienia zastrzyków domięśniowych, aby nie doprowadzić do nieprzyjemnych i bolesnych powikłań (np. uszkodzenie nerwu kulszowego w przypadku mięśnia pośladkowego). Jeśli szukasz suplementów lub zastrzyków dostawowych koniecznie sprawdź stronę drogerii internetowej Magnuspharm. Znajdziesz tu nie tylko wysokiej jakości suplementy, ale także igły, strzykawki i wszelkie inne akcesoria potrzebne, by prawidłowo wykonać zastrzyk domięśniowy. Wszystkie produkty są bezpieczne dla zdrowia i znacznie ułatwią proces samodzielnego robienia zastrzyków domięśniowych.
Materiał zewnętrzny
Potencjał komórek macierzystych w nowoczesnej terapii medycznej