„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Jak prawidłowo przygotować się do ciąży?

Jeszcze kilkanaście lat temu temat przygotowania się do zajścia w ciążę był zupełnie marginalny. W ciążę się po prostu zachodziło, bo tak przewidziała natura. Jednak na przestrzeni lat wzrosła świadomość ludzi dotycząca zdrowia, a więc zupełnie naturalnym się staje, że kobiety chcą świadomie zachodzić w ciążę i zrobić wszystko, by zwiększyć szansę urodzenia zdrowego dziecka. Przyczyną tego stanu rzeczy jest też fakt, że kobiety decydują się na pierwsze dziecko w coraz starszym wieku. Zasadnym się więc wydaje rozpoczęcie przygotowania do ciąży.

Zdrowy tryb życia

Jak mantrę ginekolodzy powtarzają, że właściwe przygotowanie do ciąży powinno obejmować unikanie używek, ruch, właściwą dietę. Oczywiście kobieta, która nie dba szczególnie o swoje zdrowie też może zajść w ciążę, ale zły styl życia może wpływać na nieprawidłowy przebieg ciąży i powikłania. Na przykład otyłość jest czynnikiem ryzyka przedwczesnego porodu lub nawet poronienia. Podobnie jest w przypadku spożywania alkoholu. Nawet okazjonalny kieliszek wina może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie dziecka.

Konsultacje z ginekologiem

Zanim kobieta zacznie starać się o dziecko, koniecznie powinna odwiedzić ginekologa. Lekarz zleci badania, przyjrzy się dokładanie kondycji fizycznej kobiety, udzieli odpowiedzi na wszelkie wątpliwości i pytania. Może też zidentyfikować ewentualne problemy ginekologiczne. Niezbędne będą następujące badania laboratoryjne: morfologia krwi, badanie moczu, glukoza na czczo, oznaczenie grupy krwi, badanie na obecność przeciwciał przeciw cytomegalii i toksoplazmozie. Jeśli mowa o lekarzu, to warto też odwiedzić… stomatologa. Tak, tak – wszelkie stany zapalne, problemy z zębami zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Dobrze jest zakończyć leczenie stomatologiczne przed zajściem w ciążę, bo już na przykład leczenia kanałowego w pierwszym trymestrze nie można przeprowadzać. Poza tym trzeba pamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną. Jeśli przyszła mama nie upora się z tym problemem, może zarazić dziecko już w pierwszych tygodniach jego życia.

Przyszły tata – przygotowania do ciąży

W przygotowaniu do tego ważnego momentu w życiu każdej rodziny musi uczestniczyć też przyszły tata. I nie chodzi tu tylko o wsparcie kobiety, ale i zadbanie o własne zdrowie. Otyłość, nikotyna, nadmierne picie alkoholu – to wszystko czynniki wpływające na płodność i jakość plemników.

Kwas foliowy – to jest ważne

Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Jego niedobór może powodować ciężkie wady płodu. Kwas foliowy trzeba przyjmować do 20. tygodnia ciąży, a w razie niedokrwistości – do jej końca. Przyjmuje się, że każda kobieta w Polsce, która stara się o dziecko powinna przyjmować 0,4 mg dawki kwasu foliowego. Chyba, że ma stwierdzoną mutację MTHFR, pali papierosy, jest otyła, stosowała w ostatnich miesiącach antykoncepcję hormonalną lub jest chora na padaczkę – wtedy dawkowanie jest inne.

Uregulowanie gospodarki hormonalnej

Wiele kobiet korzysta z antykoncepcji hormonalnej. Na przynajmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą trzeba z niej zrezygnować. Organizm musi mieć czas, by uregulować gospodarkę hormonalną. Wskazane jest uważne obserwowanie organizmu, cyklu miesiączkowego i samopoczucia w poszczególnych fazach. To pozwoli prawidłowo interpretować sygnały wysyłane przez organizm.

Właściwe środowisko dla ciąży

Racjonalne odżywianie z odpowiednią ilością mikro- i makroelementów, witamin pozwolą ustabilizować wagę ciała. Zarówno nadwaga jak i niedowaga mogą być przyczyną problemów z ciążą. Wszystkie używki powinny być całkowicie odstawione! Alkohol, palenie papierosów lub substancje psychoaktywne są absolutnie zakazane. Jeśli przyszła mama przyjmuje jakiekolwiek leki na stałe, powinna o tym powiadomić ginekologa. Wiele z nich, np. preparaty przyjmowane w terapii padaczki lub cukrzycy mogą mieć szkodliwe działanie na płód. I przede wszystkim trzeba cieszyć się nadchodzącym okresem. Zredukować do minimum wszelkie czynniki stresogenne. Przyszłe dziecko musi mieć optymalne warunki do rozwoju od poczęcia.