„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Jak objawia się niedobór magnezu?

magnez

Poziom mikroelementów w organizmie sprawdza się, badając krew. Ale tylko 1 proc. magnezu jest przechowywany we krwi. Dlatego, mimo że niedobór tego pierwiastka występuje u większości społeczeństwa, objawy tego stanu często są źle diagnozowane.

Mówi się, że po tlenie, wodzie i pokarmie magnez jest najważniejszym elementem niezbędnym organizmowi do życia. Jest ważniejszy od wapnia, potasu czy sodu, gdyż reguluje ich działanie. Jest potrzebny każdej komórce, w tym komórkom mózgu. Odgrywa istotną rolę w setkach układów i w funkcjach związanych z reakcjami komórkowymi.

Niedobór magnezu może wpływać praktycznie na każdy system organizmu i odpowiadać za wiele chorób. Symptomy takiego stanu na wiele sposobów negatywnie wpływają na jakość życia. Ponieważ braki tego mikroelementu są rzadko diagnozowane, niepotrzebnie szuka się sposobów łagodzących objawy niedoboru magnezu, podczas gdy można się ich skutecznie i prosto pozbyć, stosując suplementy, takie jak Magne B6.

Objawy niedoboru magnezu

Pierwsze objawy mogą być delikatne, bo większość magnezu znajduje się w tkankach. Pojawiają się skurcze nóg, bóle stóp albo tiki mięśniowe. Inne wczesne symptomy to utrata apetytu, zawroty głowy, zmęczenie i osłabienie. Kiedy niedobór magnezu się zwiększa, dochodzą: drętwienie, mrowienie, drgawki, zaburzenia rytmu serca, zakłócenia snu i wahania nastroju.

Należy pamiętać, że wszystkie objawy nie muszą występować jednocześnie, by oznaczać niedobór magnezu, ale wiele z nich zazwyczaj występuje razem. Na przykład osoby, które cierpią na kołatanie serca, często doświadczają niepokoju, napadów paniki i objawów ogólnego napięcia.

Niedobór magnezu jest predyktorem cukrzycy i powodem wielu problemów sercowo-naczyniowych. Ponieważ z powodu braków tego pierwiastka traci się z moczem duże ilości wapnia, niedobór magnezu pośrednio odpowiada też za próchnicę zębów, słaby rozwój kości, powolne zrastanie się złamań i osteoporozę. Braki magnezu mogą również pogłębiać objawy autyzmu i innych chorób neurologicznych.

Zapobieganie niedoborowi magnezu

Przyczyną niedoboru magnezu przeważnie jest nieodpowiednia dieta – spożywanie wysoko przetworzonej żywności, która nie zapewnia odpowiedniej ilości substancji odżywczych i pierwiastków śladowych. Problemem jest też niska przyswajalność magnezu. Wchłania się on głównie w jelitach i jeśli nie są one zdrowe, organizm nie przyswaja potrzebnych mu pierwiastków, nawet jeśli są dostarczane wraz z pożywieniem. Również doustne suplementy magnezu nie są łatwo wchłaniane, o ile nie znajdują się we właściwej formie – mleczanu, cytrynianu lub asparaginianu magnezu – a nie tlenku czy węglanu. Preparaty te zmniejszają odwodnienie organizmu, a te wzbogacone o witaminę B6 przyczyniają się do zmniejszania i rozpuszczania kamieni nerkowych.

Z kolei najlepsze naturalne źródła magnezu to szpinak, pestki dyni, orzechy nerkowca, migdały, czarna fasola, owoce awokado, figi, banany i ciemna czekolada.