„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Fizjoterapia i rehabilitacja medyczna

fizjoterapia
Fizjoterapia to nauka wykorzystująca zdolność organizmu do regeneracji i poprawy jego funkcjonowania. Nauka ta zwana jest również rehabilitacją medyczną.

Pojęcie fizjoterapia pojawiło się w Polsce stosunkowo niedawno, bowiem dopiero w 1980 roku uczelnie zaczęły kształcić w tym kierunku. Wcześniej rehabilitacją zajmowały się osoby, które samodzielnie zgłębiały wiedzę dotyczącą wpływu np. masażu na organizm człowieka.

Mieliśmy więc do czynienia z kręgarzami – specjalistami do spraw masażu kręgosłupa, którzy równie często szkodzili pacjentom co nieśli pomoc. Brak odpowiedzialności w tej grupie zawodowej do dziś stanowi poważny problem, ponieważ przy inwazyjnym masażu kręgosłupa może nastąpić poważny uraz. Bywa, że kręgarz zaszkodzi pacjentowi tak bardzo, iż musi on poddać się skomplikowanej operacji kręgosłupa, która pozwoli zapomnieć o bólu po wizycie u kręgarza.

Inną grupą zawodową jaką udało się „ucywilizować” są samozwańczy trenerzy, którzy w przeszłości często zalecali zestawy ćwiczeń oraz specyficzną dietę na bazie swoich spostrzeżeń i podań ludowych.

Dziś fizjoterapeuta opiera swoje zalecenia na solidnie zbudowanej wiedzy o człowieku. W zakres jego wykształcenia wchodzą między innymi: anatomia, biologia medyczna, patologia ogólna i kliniczna, a także fizjologia.

Licencjusz lub magister fizjoterapii jest często również absolwentem specjalistycznych kursów z zakresu dietetyki i masażu. Nie przeszkadza to jednak w funkcjonowaniu wielu osób, które kończąc kurs trenera personalnego (trwający 3 dni) uważają, że mają kompetencje fizjoterapeuty.

Dlatego jeżeli nasz organizm wymaga pomocy, rehabilitacji i regeneracji należy zwrócić się z problemem do osoby wykształconej w kierunku fizjoterapii, której pierwszym przykazaniem (podobnie jak lekarza) jest – nie szkodzić.

Pod okiem fizjoterapeuty można dojść do siebie po nieszczęśliwym wypadku czy wyniszczającej chorobie. Fizjoterapeuta i dietetyk będzie również doskonałym przewodnikiem w świecie kalorii i ćwiczeń gdy chcemy pozbyć się chorobliwej nadwagi.

Zamiast wydawać fortunę na cudowne diety lepiej jest poprosić o pomoc fachowca. Szczególnie dziś gdy Internet bombarduje nas informacjami o cudownych lekach, suplementach diety i sukcesach trenerów personalnych należy zdawać sobie sprawę, że oplata nas sieć marketingu gdzie nikt nie bierze odpowiedzialności za nasze zdrowie.

Oprócz samych umiejętności i kwalifikacji trenera warto również zwrócić uwagę na sprzęt rehabilitacyjny używany w trakcie ćwiczeń czy masaży. Sprawny i bezpieczny sprzęt gwarantuje odpowiednią jakość rehabilitacji i fizjoterapii. Możemy zobaczyć jak powinny wyglądać profesjonalne i gwarantujące bezpieczeństwo przyrządy do ćwiczeń np. drabinki gimnastyczne.

fot. flickr.com autor: The U.S. Army