Od początku trzeciego tysiąclecia znacząco przyśpieszył rozwój nauk medycznych. Można zauważyć wzrost zainteresowania ciałem ludzkim jako naturalnym źródłem, nośnikiem substancji, które pomagają zadbać o zdrowie. Nowe gałęzie nauk medycznych skupiają się na wybranych chorobach i technikach ich leczenia.
Jedną z takich dynamicznie rozwijających się gałęzi jest medycyna regeneracyjna. Polega ona na leczeniu, odtwarzaniu wadliwych starych komórek przez komórki młode prawidłowo funkcjonujące. Ta metoda inżynierii tkankowej znana jest jako terapia komórkami macierzystymi.
Metody leczenia komórkami macierzystymi są nadal w fazie eksperymentu klinicznego, jednak w wielu przypadkach udokumentowano korzystne efekty. Wykazano możliwości zastosowania tej metody między innymi w dziedzinie ortopedii.
Komórki macierzyste, przydatność w leczeniu
Komórki macierzyste posiadają jednocześnie dwie zdolności: potencjalnie nieograniczonej liczby podziałów i różnicowania się w komórki innych typów. Ze względu na pochodzenie dzielimy je na: zarodkowe komórki macierzyste pochodzące z komórek zarodka i dorosłe komórki macierzyste znajdujące się tkankach dojrzałych organizmów. Identyfikacja komórek macierzystych w tkance tłuszczowej stanowiła przełom w leczeniu.
Bardzo dobrej jakości materiał komórkowy można pozyskać bezpośrednio od pacjenta. Nasze własne komórki nie wywołują reakcji obronnych organizmu, są bezpieczne, reagują na sygnały struktur chorych, działają wybiórczo i zawsze trafnie. Regeneracja chorych tkanek przebiega szybko, efektywnie i wzrasta odporność tkanki na ponowną kontuzję. W komórkach macierzystych organizmu jest ogromny potencjał, który potrzebuje tylko odpowiedniego ukierunkowania.
Ortopedia a medycyna regeneracyjna
Dotychczas największe sukcesy medycyna regeneracyjna odnosi w dziedzinie ortopedii. Prekursorem terapii ortopedycznych z wykorzystaniem komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej jest Carolina Medical Center. Zobacz: https://carolina.pl/centrum-medycyny-regeneracyjnej/.
Wspólnie z naukowcami polskich i amerykańskich Uniwersytetów realizują oni nowatorski projekt inżynierii tkankowej, który ma na celu stworzenie i zweryfikowanie nowatorskiej metody leczenia ścięgien i więzadeł z wykorzystaniem komórek macierzystych. W trakcie badań wykazano możliwości odtwarzania kości i chrząstki stawowej.
Zastosowanie autogennych komórek macierzystych umożliwia przyśpieszenie regeneracji uszkodzonego stawu nawet kilkukrotnie. Leczenie komórkami macierzystymi umożliwia regenerację chrząstek stawowych i więzadeł po urazie stawu kolanowego, leczenie zmian zwyrodnieniowych więzadeł, tkanek okołostawowych kończyn i kręgosłupa oraz leczenie bólu i stanów zapalnych stawów tkanek miękkich.
Rozwój medycyny regeneracyjnej
Przełom w medycynie regeneracyjnej nastąpił po identyfikacji komórek macierzystych w tkance tłuszczowej. Zniknęły się wątpliwości etyczne związane z komórkami pobieranymi z zarodków.
Obecnie techniki medycyny regeneracyjnej szeroko wykorzystywane są w medycynie estetycznej w leczeniu blizn, uszkodzeń pourazowych i w terapiach odmładzających. Ogromny potencjał medycyny regeneracyjne wymaga jeszcze wielu badań. Sukcesy tej nowej gałęzi medycyny w dziedzinie ortopedii pozwalają optymizm co do dalszych zastosowań leczenia komórkami macierzystymi.