Geny są podstawowymi jednostkami dziedziczności. Dzięki zawartej w nich informacji dziecko jest podobne do rodziców i dziadków, zarówno z wyglądu, jak i z zachowania. W nich zapisana jest większość cech, jakie posiada nasz organizm. Zawierają też informację na temat tego, na jakie choroby jesteśmy podatni.
Badania DNA są świetnym punktem wyjścia do zadbania o swoje zdrowie. Dzięki nim jesteśmy świadomi wiszącego nad nami ryzyka chorób i mamy szansę je powstrzymać lub przynajmniej ograniczyć ich wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.
Informacje zawarte w DNA – podobni, a jednak inni
Każdy z nas posiada swój odrębny, indywidualny zbiór informacji, który określa cechy naszego organizmu. Istnieje tutaj pewien paradoks – wszelkie cechy zapisane w DNA dziedziczymy od członków naszej rodziny, lecz ich konfiguracja jest na tyle zmienna, że każdy z nas jest genetycznie zupełnie inny od pozostałych ludzi i niepowtarzalny.
Informacja zawarta w łańcuchu DNA wpływa w mniejszym lub większym stopniu na większość cech, jakie posiada nasz organizm, nie tylko tych zewnętrznych, widocznych gołym okiem, ale również wewnętrznych, widocznych jedynie na poziomie molekularnym. Oprócz oczywistych cech budowy ciała, takich jak podobieństwo do członków rodziny, kolor włosów, typ sylwetki czy kształt twarzy, dziedziczymy również skłonności do niektórych chorób dotykających nasze ciało i psychikę. Zaburzenia funkcjonowania poszczególnych układów ciała lub zachorowanie na niektóre choroby mogą być zatem spowodowane nie tylko czynnikami zewnętrznymi, ale również predyspozycjami genetycznymi. Z tego właśnie powodu jedne osoby są podatne na dany rodzaj nowotworu, inne zaś na choroby tarczycy, a niektóre na zaburzenia emocjonalne. Aby określić naszą osobistą podatność na daną chorobę, warto zacząć od przeanalizowania naszej historii rodzinnej. Dowiedzmy się, na co chorowała nasza mama, babcia, dziadek lub ojciec. Jeśli jakaś choroba przechodzi z pokolenia na pokolenie, istnieje szansa, że grozi również nam, choć wcale nie musi tak być.
Raport genetyczny
Najprostszą metodą, aby dowiedzieć się, jakie mamy genetyczne skłonności do chorób jest wykonanie specjalnego badania, którego wyniki przestawione są w formie raportu genetycznego. Jedną z firm wykonujących taki indywidualny, wielopłaszczyznowy raport jest Genetic Lab. Dowiemy się z niego, jakie mamy skłonności do chorób dziedzicznych, takich jak np. choroba Alzheimera. W raporcie znajdą się również informacje dotyczące ewentualnych nietolerancji pokarmowych, skłonności do tycia czy wahań poziomu cholesterolu. Określone zostanie również ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne, związane z różnymi układami w organizmie, np. cukrzyca, nowotwory, nadciśnienie tętnicze, astma, a nawet depresja. Dzięki postępowi medycyny oraz kompleksowym i dokładnym badaniom dowiemy się, czy grożą nam choroby okulistyczne, a także będzie można określić, jak starzeje się nasza skóra i jakie są jej główne właściwości. Raport genetyczny jest doskonałym sposobem, aby dowiedzieć się, na co powinniśmy zwrócić uwagę w naszym codziennym życiu, aby długo cieszyć się zdrowiem. Pozwoli on zwrócić szczególną uwagę na dbałość o określone narządy i układy oraz podpowie, nam jakie badania powinniśmy wykonywać regularnie. Dzięki niemu będziemy trzymać rękę na pulsie, co może pozwolić na wykrycie danej choroby na tyle wcześnie, aby nie zdążyła ona uczynić nam krzywdy. Jest to dobro, jakie daje nam współczesna medycyna, której rozwój pozwala nam cieszyć się coraz dłuższym, zdrowym życiem.
fot. samarttiw źródło: freedigitalphotos net