W życiu osób po 50. roku życia pojawia się wiele przeszkód, które sprawiają, że codzienne funkcjonowanie staje się nie tylko trudne, ale również męczące. Seniorzy często potrzebują wsparcia rodziny lub wykwalifikowanych opiekunów, jednak przy odpowiednio zorganizowanej pomocy mogą nadal cieszyć się urokami życia.
1. Pomoc w podstawowych czynnościach
2. Aktywność mentalna
3. Zdrowy styl życia
4. Walka z wykluczeniem społecznym i depresją
Jedną z największych bolączek seniorów są postępujące z wiekiem choroby i dolegliwości. Dysfunkcje narządu wzroku, układu sercowo-naczyniowego, moczowego lub kostnego to często występujące schorzenia, które rzutują na poziom i komfort życia na emeryturze. Seniorzy potrzebują jednak wsparcia nie tylko w sferze fizycznej, przy podstawowych czynnościach, ale również psychicznej, która zdaje się być niekiedy najważniejsza.
Pomoc w podstawowych czynnościach
Seniorzy zmagają się często jednocześnie z dużą ilością dolegliwości, które nie pozwalają im wykonywać lubianych dotąd czynności. Prace w ogrodzie, sprzątanie, a nawet umycie naczyń stają się niemal niemożliwe do zrobienia. Wiele starszych osób może jednak spełniać proste zadania, które nie wymagają dużej sprawności fizycznej. Warto więc pomagać w zadaniach trudnych, wymagających siły i wytrzymałości, ale pozostawić im do wykonania te czynności, które są znacznie mniej angażujące fizycznie, np. składanie prania, otwieranie listów, przygotowanie listy zakupów lub pomoc w gotowaniu – obieranie i krojenie warzyw.
Aktywność mentalna
Równie ważna jak aktywność fizyczna jest aktywność mentalna. Podobnie jak ludzie młodzi, seniorzy potrzebują dostosowanych do własnych możliwości rozrywek i wyzwań intelektualnych, dzięki którym funkcje mózgowe i kognitywne nie ulegną osłabieniu. Ich podtrzymaniu sprzyja czytanie, pisanie, rozwiązywanie krzyżówek i sudoku, lub gry karciane. Wiele z tych aktywności seniorzy mogą wykonywać w towarzystwie osób w podobnym wieku lub swoich opiekunów, dzięki czemu podtrzymaniu ulegają również więzi społeczne.
Zdrowy styl życia
Seniorzy powinni szczególnie dbać o utrzymanie zdrowej, zbilansowanej diety, która dostarczy im niezbędnych witamin i związków odżywczych. Ze względu na występujące w podeszłym wieku trudności z trawieniem i choroby układu pokarmowego, nie zawsze możliwe jest spożywanie niektórych grup pokarmów, dlatego należy rozważyć wprowadzenie do codziennej rutyny żywieniowej suplementacji witaminami. Witaminy przeznaczone dla seniorów to preparaty przygotowane z myślą o potrzebach osób starszych i wspierające poprawę kondycji fizycznej i psychicznej.
Walka z wykluczeniem społecznym i depresją
Osłabienie spowodowane dolegliwościami fizycznymi i zmienny nastrój są częstymi przyczynami wykluczenia społecznego osób starszych. Rolą rodziny, najbliższego otoczenia i opiekunów jest nie tylko opieka, ale również towarzyszenie seniorowi w istotnych dla niego momentach i wsparcie psychiczne, dzięki któremu poczuje się ważny i potrzebny.
Dużym problemem jest depresja, która dotyczy około 6 mln osób po 65. roku życia. Choroba ta stosunkowo często występuje na skutek utraty współmałżonka lub przejścia na emeryturę, a niekiedy pojawia się jako niepożądany skutek działania leków lub objaw innej, groźnej choroby. Objawy depresji są szeroko znane i nietrudno je zauważyć. Każde podejrzenie wystąpienia tego groźnego dla zdrowia, a nawet życia, zaburzenia psychicznego powinno być skonsultowane z psychologiem lub psychiatrą. Tylko osoby do tego przygotowane mogą stwierdzić obecność depresji i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Czym jest Laserowa korekcja wzroku