Zastosowanie endoskopu stanowi nowatorską alternatywę dla klasycznej operacji, zwanej mikrodiscektomią. Endoskopowe operacje kręgosłupa mają zastosowanie niemalże w każdym przypadku przepukliny krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a także wielu innych schorzeń.
Endoskopowe operacje
Rewolucyjność metod polega na wykonywaniu zabiegów za pomocą specjalistycznych instrumentów. Dzięki wprowadzeniu kamery wyposażonej w źródło światła, całą pracę operujący obserwują na monitorze. Endoskopia pozwala w mało inwazyjny sposób usunąć przepuklinę krążka mkędzykręgowego, a także wypadnięty fragment dysku.
W endoskopowej chirurgii kręgosłupa wykorzystuje się kilka technik. Dobór odpowiedniej metody zależy od warunków anatomicznych pacjenta, objawów jakie występują oraz rozległości przepukliny. Z tego względu niezwykle ważna jest odpowiednia kwalifikacja przedoperacyjna oraz analiza obrazów pochodzących z rezonansu magnetycznego.
Dostęp inter-laminarny; międzyblaszkowy
Technika ta jest najbardziej podobna do tradycyjnej mikrodiscektomii, pod względem operacyjnego dojścia do patologii w obszarze kręgosłupa. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, pod kontrolą RTG.
Endoskop wprowadzany jest przez niewielkie nacięcie skóry w okolice więzadła żółtego. Wyposażony jest w kamerę. Przecinając więzadło, uwidacznia się korzeń nerowowy uciśnięty przez przepuklinę. Za pomocą mikro-narzędzi delikatnie się go odsuwa, a następnie usuwa się masy wypadniętego dysku. To powoduje uzyskanie odbarczenia nerwu, wcześniej podrażnionego. Na następny dzień pacjent zostaje wypisany do domu.
Dostęp trans-foraminalny
Inaczej dostęp tylno-boczny, wykorzystuje się w przypadku leczenia niewielkiej przepukliny. Technika ta nazywana jest metodą wewnątrzdyskową. Endoskop wprowadzany jest środka krążka międzykręgowego, a jego część usuwa się przy pomocy mikro-kleszczyków.
Nacięcie, które wykonuje lekarz w przypadku przeprowadzania endoskopowej operacji kręgosłupa, to zaledwie od 0,8 do 1cm, podczas gdy w trakcie operacji klasycznej wynosi ono od 5 do 15 cm. Po zakończeniu operacji, endoskop zostaje usunięty, zakładany jest szew oraz opatrunek. Pacjent dostaje środki przeciwbólowe oraz antybiotyki. Rekonwalescencja trwa około 6 tygodni.
Endoskopowe operacje cechuje minimalna inwazyjność, w porównaniu do tradycyjnych operacji kręgosłupa, a ryzyko niepowodzenia jest znikome. Jednak przy tego typu technikach konieczna jest niemal zegarmistrzowska precyzja. Gwarantuje ją specjalistyczny sprzęt i świetna optyka, umożliwiająca powiększenie najdrobniejszych szczegółów.