Czym jest zgaga?
Zgaga jest nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, palenia czasami też bólu, w klatce piersiowej, na wysokości przełyku. Ponadto, objawem zgagi może być też obecność kwaśności w jamie ustnej.
Co powoduje zgagę?
Zgaga jest zwykle wynikiem obecności refluksu żołądkowo-przełykowego.
Czym jest refluks żołądkowo-przełykowy?
Refluks żołądkowo-przełykowy to zarzucanie zawartości żołądka do przełyku z powodu niesprawności mechanizmu zamykania dolnego zwieracza przełyku. Zdarza się, że czasami występuje tzw. fizjologiczny refluks żołądkowo-przełykowy- typowy jest on dla osób zdrowych, które spożyły obfity posiłek bogaty w tłuszcze. Poza tym, refluks może doprowadzić do rozwoju choroby refluksowej- jest to obecność refluksu żołądkowo-przełykowego razem z dolegliwościami.
Co jest przyczyną powstawania refluksu żołądkowo-przełykowego?
Przyczyną powstania refluksu żołądkowo-przełykowego jest niesprawność mechanizmu zamykania dolnego zwieracza przełyku. Zdecydowanie częściej przyczyną powstawania refluksu jest tzw. niesprawność pierwotna, w przebiegu której nie można wyjaśnić, dlaczego doszło do upośledzenia funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku. Rzadziej refluks żołądkowo-przełykowy powstaje w sytuacji, kiedy znana jest przyczyna upośledzonego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku- może mieć to miedzy innymi miejsce w okresie ciąży, w przypadku zwężenia odźwiernika, po operacyjnym leczeniu achalazji przełyku czy też w przebiegu twardziny.
Jakie są objawy obecności refluksu żołądkowo-przełykowego i towarzyszącej mu choroby refluksowej?
Przede wszystkim dominującym objawem w tej sytuacji jest zgaga (narzeka na nią aż 75% pacjentów) oraz piekące bóle za mostkiem. Dolegliwości te nasilają się zwłaszcza w pozycji leżącej i po spożyciu posiłku, pacjenci często też zgłaszają poza bólem uczucie gniecenia za mostkiem. Ponadto, typowym i częstym objawem choroby refluksowej są puste odbijania (zgłasza je około 60% pacjentów) oraz trudności w połykaniu (mówi się wtedy o dysfagii, uskarża się na nią około 50 % pacjentów). Poza tym często pojawia się zwracanie resztek pokarmowych oraz bóle i pieczenie w nadbrzuszu. Czasami pacjenci zgłaszają też posmak soli lub mydła w ustach po odbijaniu, zdarzają się również nudności i wymioty. Choroba refluksowa może też powodować odruchowy kaszel oraz wyzwalać lub nasilać atak astmy oskrzelowej. Może także pojawiać się chrypka oraz uczucie obecności „kluchy” w krtani. Jednak najbardziej uciążliwym objawem choroby refluksowej jest właśnie zgaga, z którą pacjent musi sobie jakoś radzić.
Jakie są domowe sposoby na zgagę? Jak leczyć zgagę?
Przede wszystkim, domowym sposobem na zgagę, jest właściwe postępowanie po spożyciu posiłku oraz obfitość spożywanych posiłków. Pacjent, który ma problem ze zgagą i chorobą refluksową, przede wszystkim nie powinien spożywać zbyt obfitych posiłków. Lepiej, aby osoba cierpiąca z powodu zgagi, jadła częściej mniejsze porcje, dzięki temu żołądek nie będzie zbyt mocno się rozciągał, a treść pokarmowa nie będzie cofać się do przełyku i nie będzie dawać przykrych dolegliwości związanych z obecnością zgagi. Ponadto, należy pamiętać też o tym, aby nigdy nie jeść posiłku bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Dodatkowo, pacjent borykający się z problemem zgagi, nie powinien też nigdy spać w pozycji na płasko na plecach. Zawsze powinien mieć poduszkę ułożoną wyżej, co również będzie zapobiegało cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku i tym samym pacjent nie będzie odczuwał uczucia pieczenia i palenia za mostkiem.
Jakich produktów należy unikać, jeśli cierpi się z powodu zgagi?
Osoba cierpiąca z powodu zgagi, powinna dbać o właściwą dietę. Przede wszystkim osoba borykająca się z problemem zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego nie powinna pić kawy ani herbaty, nie są wskazane również inne używki, takie jak alkohol i papierosy. Ponadto, osoba cierpiąca z powodu zgagi nie może też jeść ostrych przypraw, bowiem będą one w znaczącym stopniu nasilały dolegliwości. Należy pamiętać też o tym, że z diety osoby cierpiącej z powodu zgagi, należy wyeliminować tłuste, smażone i bardzo obciążające żołądek potrawy. Zamiast nich pacjent powinien jeść potrawy lekkostrawne, gotowane, ewentualnie pieczone. Należy też przestrzegać zasady, że trzeba jeść częściej, a mniejsze porcje na dany posiłek.
Czy istnieją jeszcze jakieś inne domowe sposoby na zgagę?
Bardzo dobrym, sprawdzonym sposobem na zgagę, jest picie siemienia lnianego. Wystarczy kilka łyżek siemienia lnianego zalać gorącą wodą, poczekać, aż nasiona puszczą śluz, a cały roztwór ostygnie. Wtedy należy wypić go małymi łyczkami. Taki roztwór „oklei” śluzem przewód pokarmowy i zapobiegnie lub bardzo znacząco złagodzi objawy zgagi. Ponadto, jeszcze jednym domowym sposobem na zgagę, jest picie zimnego mleka. W sytuacji, kiedy zaczyna się odczuwać nieprzyjemne uczucie palenia i pieczenia za mostkiem, warto sięgnąć do lodówki i małymi łyczkami wypić szklankę mleka, bowiem ono również łagodzi nieprzyjemne dolegliwości związane ze zgagą.
Osoby cierpiące z powodu zgagi i choroby refluksowej, muszą też pamiętać o tym, aby nie przesadzać z nadmierną aktywnością fizyczną, zwłaszcza bezpośrednio po posiłku. Zatem zawsze po jedzeniu powinny one odczekać co najmniej godzinę i dopiero po tym czasie zacząć uprawiać sport. Mimo wszystko i tak powinny być ostrożne z wykonywaniem różnego rodzaju skłonów czy przewrotów- taka pozycja może bowiem nasilać objawy zgagi.
Apteczne metody na zgagę
Należy pamiętać też o tym, że poza sprawdzonymi domowymi sposobami na zgagę istnieją też metody apteczne do walki ze zgagą. W sytuacji, kiedy przykre dolegliwości związane ze zgagą są bardzo nasilone, czasami nie wystarczą do walki z nimi domowe sposoby. Wtedy należy udać się do apteki, gdzie farmaceuta zaproponuje któryś ze środków farmakologicznych przeznaczonych do walki ze zgagą lub skorzystać z szerokiej oferty online jak np.: https://www.doz.pl/apteka/k114-Nadkwasnosc_i_zgaga.
Czasami, kiedy zgaga jest bardzo nasilona, konieczna jest również wizyta u lekarza, wtedy lekarz zleci środki dostępne na receptę, które będą pomagały zwalczać przykre objawy zgagi.
Grafika: pixabay.com
Artykuł sponsorowany