Angina to silny ból gardła, wysoka gorączka i powiększone migdały. Jak ją zdiagnozować i jak leczyć?
Jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego jest niewątpliwie angina (z łac. Angina – zapalenie gardła) wywoływana przez paciorkowce β-hemolizujące z grupy A, które niejednokrotnie „uśpione” znajdują się w migdałkach podniebiennych. Choroba najczęściej uaktywnia się latem i jesienią lub kiedy organizm jest znacznie osłabiony. Z racji, że są przenoszone drogą kropelkową, anginą łatwo się zarazić, dlatego podczas kontaktu z osobą chorą należy przestrzegać zasad higieny. Co prawda angina swoimi pierwszymi objawami może przypominać przeziębienie, jednak, jeśli mamy podejrzenie choroby, koniecznym jest wizyta u lekarza i podanie odpowiednich antybiotyków.
Angina i jej przyczyny
W przypadku anginy jej źródłem, jak już wcześniej wspomnieliśmy, w głównej mierze są paciorkowce, które mogą dostać się do organizmu chorego wraz z pokarmem, drogą kropelkową, bądź uaktywnić się w migdałkach.
Przyczynami mogą być również:
- występujące w organizmie wirusy i grzyby,
- przewlekle zapalenie migdałków podniebiennych,
- osłabienie organizmu.
Objawy choroby
Do pierwszych objawów, jakie powinny nas zaniepokoić, zaliczyć z pewnością można ogólne osłabienie chorego, jak również złe samopoczucie. A także :
- bardzo wysoką gorączkę (temperatura może sięgać nawet do 40°C),
- dreszcze,
- silny ból gardła (gardło rozpulchnione i zaczerwienione),
- powiększone migdałki z białym nalotem (tzw. ropne czopy),
- wymioty (występują u dzieci do 7 roku życia),
- problemy z połykaniem,
- brak apetytu.
A także powiększone węzły chłonne szyjne i podżuchwowe. Z powodu spływającej wydzieliny ropnej, dziecko może skarżyć się na ból brzucha.
Angina i jej diagnostyka
Co prawda po pierwszych objawach rodzic sam prawidłowo rozpozna chorobę, nie mniej jednak objawy wskazujące na anginę, wymagają konsultacji lekarskiej. Podczas wizyty lekarz nie tylko osłucha dziecko, ale także obejrzy jego chorobowo zmienione gardło i przeprowadzi wywiad z rodzicem na temat niepokojących objawów.
W niektórych przypadkach wskazanym jest przeprowadzenie badania na obecność paciorkowców. Badanie polega na pobraniu wymazu z gardła.
Powikłania
Niestety nieleczona lub zbagatelizowana angina może prowadzić do poważnych konsekwencji i powikłań. Należą do nich:
- nawroty choroby i przewlekły stan zapalny,
- niedosłuch,
- zapalenie ucha środkowego,
- schorzenia stawów,
- zmiany chorobowe w obrębie serca i nerek,
- ropień okołomigdałkowy.
Leczenie anginy
W razie wystąpienia wysokiej gorączki, choremu należy podać leki przeciwgorączkowe (Ibuprofen, Panadol w czopkach). Podczas wizyty lekarskiej lekarz zleci również – w przypadku infekcji na skutek paciorkowców – kurację antybiotykami z grupy penicylin (kuracja trwa najczęściej w granicach od 7 do 14 dni), a także tabletki do ssania.
Należy pamiętać, by choremu podawać letnie napoje, które uśmierzają ból gardła.