Kiedy pojawia się krew w moczu to może być krwiomocz, określany również jako hematuria, to najprościej mówiąc zwiększona liczba erytrocytów w moczu. Za jego występowanie odpowiedzialne są zarówno nowotwory, jak i nieprawidłowości w funkcjonowaniu dróg moczowych. Czym się objawia i jak z nim walczyć?
O krwiomoczu możemy mówić w sytuacji, kiedy w badaniu moczu pojawia się co najmniej 5 sztuk/μl erytrocytów. Przypomnijmy, że prawidłowy wynik, to przeciętnie około 3 erytrocyty widoczne w polu widzenia podczas badania mikroskopowego. Ze względu na ilość krwinek w moczu i jego zabarwienia, mówimy o krwinkomoczu (krwiomocz mikroskopowy – mikrohematuria) i krwiomoczu makroskopowym (makrohematurii). W tym drugim przypadku ilość krwinek jest tak duża, że mocz może mieć nawet kolor czekoladowy. Przy czym znaczniej częściej występuje krwinkomocz.
Krew w moczu – przyczyny
Zarówno w przypadku mikro-, jak i makrohematurii, czynniki wywołujące chorobę są te same. Poza uszkodzeniami naczyñ krwionośnych w obrębie układu moczowego (najczęstsza przyczyna), za stan chorobowy odpowiedzialne mogą być również postępujące procesy zaplane, stany zwyrodnieniowe i nowotworowe.
Do pozostałych czynników należą również:
- wysoka gorączka,
- skaza krwotoczna,
- niektóre leki (np. salicylany)
- zapalenie gruczołu krokowego,
- rak gruczołu krokowego,
- torbiele nerek,
- kamica moczowa,
- nowotwór nerki,
- zapalenie pęcherza lub rak pęcherza,
- urazy cewki moczowej lub nerki
- schistosomiaza układu moczowego,
- napadowa nocna hemoglobinuria,
- choroba Bergera.
Krwiomocz i jego obajwy
Jeśli zauważymy krew w moczu i jego zabarwienie w kolorze czerwonym lub czekoladowym, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zmiana barwy moczu może być objawem rozwijającej się poważniejszej choroby.
Dodatkowymi objawami świadczącymi o chorobie są również:
- ból podbrzusza,
- problem z utrzymaniem moczu,
- częstomocz,
- ból podczas oddawania moczu,
- parcie na pęcherz,
- bolesność w okolicy podbrzusza.
krew w moczu – diagnostyka
Pierwszym badaniem, jakie należy przeprowadzić jest badanie moczu (w uzyskanym obrazie widoczne będą nie tylko erytrocyty w większej ilości, ale także hemoglobiny i mioglobiny). W niektórych przypadkach koniecznym będzie również wykonanie posiewu moczu.
Dodatkowymi badaniami będą również:
- USG jamy brzusznej,
- tomografia komputerowa,
- urografia,
- cystoskopia,
- USG miednicy mniejszej.
Hematuria i jej leczenie
W zależności od przyczyny, jaka wywołała krwiomocz, różny może być jej sposób leczenia. W przypadku dolegliwości ze strony układu moczowego choremu podaje się antybiotyk i leki przeciwzapalne. Z kolei w przypadku nowotworów koniecznym będzie wdrożenie leczenia operacyjnego i chemioterapii.
fot. flickr.com autor: Caleb Roenigk