„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Klaustrofobia

klaustrofobia

Jedną z odmian fobii jest klaustrofobia, czyli lęk przez zamkniętymi pomieszczeniami, czy zamkniętymi przestrzeniami. Zobacz, skąd się bierze i jak radzić sobie z tego rodzaju lękiem.

Klaustrofobia, to jedna z powszechniejszych fobii, jakie dotykają współczesnego człowieka. Lęk przed zamkniętą przestrzenią, windą, czy  małymi pokojami, to objawy, jakie przede wszystkim mogą wskazywać na tego rodzaju fobię. Choć jest przedmiotem badań i licznych, medycznych rozważań, nadal nie ustalono jednoznacznie, jakie jest jej źródło.

Klaustrofobia i jej przyczyny

Jeśli chodzi o przyczyny występowania u danej jednostki patologicznego lęku przez ciasnymi i małymi pomieszczeniami, naukowcy zwracają uwagę na kilka czynników, które mogą pozostawać nie bez znaczenia na jej występowanie.

Już jako pierwszy motywy występowania klaustrofobii próbował ustalić Zygmunt Freud. Jako pierwszy wskazał na jej podłoże prenatalne. Zdaniem naukowca, być może fobia ma swój początek w zbyt długo trwającym lub skomplikowanym  porodzie, podczas którego dziecko nabyło strachu przed zamkniętą przestrzenią.

Doświadczenie.Z drugiej strony wskazywane są związki fobii z traumatycznymi doświadczeniami w zamkniętym pomieszczeniu, czy zablokowanej windzie lub metrze. Tego rodzaju przeżycia mogły na stałe wywołać lęk przed zamkniętymi pomieszczeniami.

Lęk u każdego. Według niektórych teorii, na klaustrofobię cierpi każdy z nas, jednak tylko u niektórych jednostek lęk ten jest znacznie nasilony, występując tym samym w postaci nasilonego, patologicznego lęku.

Objaw schorzeń neurotycznych. Zdaniem niektórych, klaustrofobia może występować jako dodatkowy objaw niektórych schorzeń neurotycznych.

Objawy klaustrofobii

W zależności od stopnia i nasilenia lęków, klaustrofobia może mieć różne objawy. W przypadku łagodnego przebiegu choroby, objawem charakterystycznym będzie przede wszystkim nieduży lęk, niepewność, czy też strach przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach i przestrzeniach. Tego rodzaju fobia nie wywiera wpływu na normalne funkcjonowanie chorego.

Z kolei w przypadku ostrego stanu chorobowego, charakterystycznymi objawami chorobowymi będą:

  • uczucie paniki w zamkniętym pomieszczeniu (winda, metro, małe pomieszczenie, podczas badania MR),
  • przyspieszone tętno,
  • kołatanie serca,
  • zimne poty,
  • ucisk w klatce piersiowej.

Przewlekły lęk może znacznie wpływać na tryb życia chorego, stopniowo izolując go od społeczeństwa. Chory zacznie unikać wyjść z domu, przebywania w ciasnych i zamkniętych pomieszczeniach, czy przebywania w tłumie.

Diagnoza klaustrofobii

Diagnoza następuje na podstawie objawów chorobowych przedstawionych przez pacjenta.

Klaustrofobia i jej leczenie

W przypadku silnego lęku, koniecznym będzie rozpoczęcie terapii u psychologa bądź psychiatry. Dzięki terapii u specjalisty możliwym jest ustalenie przyczyn występowania tego rodzaju lęku. A dzięki poznaniu genezy klaustrofobii możliwym jest poprowadzenie terapii z chorym w takim kierunku, by stopniowo ograniczać i zmniejszać odczuwane przez pacjenta lęki.