Zła dieta, stres i siedzący tryb życia są jednym tchem wymieniane jako przyczyna powstawania hemoroidów.
Wielu osobom się wydaje, że dotyczą inne wyłącznie starszych osób i można je szybko wyleczyć. Tymczasem okazuje się, że powracające hemoroidy dotykają także młodych ludzi, którzy prowadzą aktywny tryb życia.
Guzki krwawnicze a sport
Hemoroidy i wysiłek fizyczny? Czy to jest w ogóle możliwe? Okazuje się, że w wyniku nadmiernej aktywności mięśniowej może dojść do powiększenia się i ponownego pękania guzków odbytu, które objawiają się zatwardzeniami lub biegunkami. Problem z tymi specyficznymi żylakami ma co drugi Polak i mimo leczenia, często dochodzi do nawrotu objawów: świądu w okolicy odbytu, wrażeniu niepełnego wypróżnienia, sączeniu się różnych wydzielin oraz pojawienie się krwi w fekaliach. Oczywiście duży wpływ na powracające hemoroidy ma codzienna dieta, często zbyt uboga w błonnik, owoce i warzywa, zaś bogata w tłuszcze i wysoko przetworzone produkty. Osoby zmagające się z hemoroidami po wyleczeniu choroby często zapominają o tym, aby zwrócić szczególną uwagę na tę część ciała, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Powinni być pod stała opieką proktologa, który po wykonaniu odpowiednich badań wskaże, jakiego rodzaju sporty można uprawiać.
Jak leczyć nawracające hemoroidy?
Przede wszystkim należy pić duże ilości płynów (zielona herbata, woda, soki warzywne) i jeść produkty niskoprzetworzone (zwłaszcza błonnik i siemię lniane). Przeciwzapalnie działają różnego rodzaju maści i czopki, których aktywne składniki zmniejszają obrzęk i koją towarzyszący im ból. Lepiej zrezygnować z obciążających mięśnie dolnych partii ciała ćwiczeń (np. jazda na rowerze, jazda konna, podnoszenie ciężarów), zastępując je spacerami oraz pływaniem. Należy pamiętać, by nie nosić obciskającej odzieży (np. spodnie typu rurki) i korzystać z miękkich papierów toaletowych (lub specjalnych chusteczek nawilżających). Warto robić tak zwane nasiadówki nad ciepłą wodą, pić zioła (zwłaszcza kora dębu piołun, pokrzywę i skrzyp – wysuszają i obkurczają naczynia krwionośne) oraz kilkuminutowe okłady (z herbaty, lodu lub ugotowanej cebuli). W przypadku zaawansowanego stopnia choroby stosuje się terapie laserowe, cięcia operacyjne oraz zakładanie specjalnych szwów na tętnicze wewnętrzne. Bez względu na rodzaj i stopień hemoroidów, zawsze należy udać się do lekarza w celu podjęcia profesjonalnego leczenia.