„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Refleksologia – zasady, techniki, zalecenie, przeciwwskazania

Refleksologia

Mimo ogromnego postępu medycyny konwencjonalnej, praktyki medycyny naturalnej są nadal popularne. Wiele osób uważa, że techniki medyczne, znane od tysiącleci, pomagają złagodzić różne dolegliwości, poprawić samopoczucie i są w symbiozie z naturą. Oczywiście, jeśli traktujemy je jako wspomagające, nie ma w tym nic złego. Zawsze jednak trzeba przy tym pamiętać, że nie można porzucać leczenia konwencjonalnego. Jedną z naturalnych metod leczenia jest refleksologia.

Refleksologia – a cóż to takiego?

Refleksologia jest jedną z terapii medycyny naturalnej, znanej w Chinach od ponad 5000 tysięcy lat, polegającą na uciskaniu określonych punktów (refleksów) znajdujących się na stopach, dłoniach, twarzy i uszach. W praktyce najczęściej uciska się refleksy na stopach. W efekcie ma to doprowadzić do wydzielania się endorfin, zmniejszających napięcie mięśniowe, odczuwanie bólu, a także regulujących pracę serca. Są pacjenci, którzy doceniają terapię, mówiąc o jej dobroczynnym działaniu, natomiast inni uważają, że ewentualne działanie jest krótkotrwałe i ogranicza się do niewielkiej poprawy nastroju pacjenta po zabiegu. Nie ma jeszcze poważnych dowodów naukowych potwierdzających powyższe stanowiska.

Refleksologia – na czym polega?

Na dłoniach, stopach, twarzy, uszach znajdują się punkty, które mają odpowiadać różnym organom naszego ciała. Właściwe uciskanie poszczególnych refleksów (punktów), pozwala pobudzić procesy samoleczenia. Podczas zabiegu nie powinno się odczuwać dolegliwości bólowych. Jeśli ból się pojawi, według specjalistów refleksologii, świadczy, że dany organ jest chory. Zwolennicy metody uważają, że ma bardzo korzystny wpływ na samopoczucie. Nie zostało to jednak potwierdzone badaniami naukowymi i klinicznymi. Stawianie diagnozy jedynie na podstawie badania refleksowego rąk, stóp, twarzy, uszu należy traktować jako domniemanie.

Refleksologia – wskazania i przeciwwskazania

Refleksoterapia jest nieinwazyjna, dlatego może być stosowana w różnych grupach wiekowych. Nie jest to jednak panaceum na wszystkie problemy zdrowotne fizyczne i psychiczne. Specjaliści podkreślają, że sprawdza się, jeśli chodzi o: bezsenność, migrenę, bóle stawów i kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe, nadwagę, problemy skórne. Polecana jest w przypadku chronicznego zmęczenia, problemów z koncentracją. Masowanie i naciskanie poszczególnych miejsc wpływa korzystnie na ukrwienie narządów, poprawia przemianę materii. Po zabiegu organizm jest zregenerowany i wypoczęty. Czasami występują symptomy niekorzystne – senność lub rozdrażnienie. Może zwiększyć się też potliwość stóp i rąk. Refleksoterapia nie powinna być jednak stosowana w przypadku: kobiet w ciąży, przy żylakach i owrzodzeniach, złamaniach, w przypadku osób, u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze. Przy schorzeniach przewlekłych masaż zaczyna się od delikatnego nacisku, by z czasem przejść do mocniejszego ingerowania.

Jak przebiega refleksologia?

Najbardziej popularne zabiegi, wykonywane są na stopach. W opinii specjalistów stopa jest tą częścią ciała, która świadczy o stanie zdrowia organizmu. O ewentualnych efektach można mówić tylko wtedy, kiedy zabieg przeprowadza specjalista w tym zakresie. Owszem, pewne zabiegi rozluźniające możemy zastosować w domu, ale ich efekty będą krótkotrwałe. Częstotliwość i długość zabiegów zależy od predyspozycji pacjenta i jego potrzeb. Zazwyczaj zabiegi przeprowadza się raz w tygodniu, by z czasem zmniejszyć ich intensywność. Już po trzech sesjach można stwierdzić, czy terapia daje efekty i pozytywnie wpływa na organizm. Każde spotkanie rozpoczyna się od ćwiczeń rozciągających i rozluźniających. Następny etap to naprzemienne uciskanie i masowanie stopy w wyznaczonych punktach. Podczas sesji stymulowane są reakcje fizjologiczne, które będą odpowiadały za rozpoczęcie procesu regeneracji.

Refleksologia – podsumowanie

Grono badaczy i lekarzy klinicznych podchodzi do refleksologii dość sceptycznie, być może z braku odpowiednich źródeł badawczych. Niemniej terapia była znana już w starożytnych Chinach i przetrwała do naszych czasów. Poza tym są osoby przekonane, że zabiegi im pomogły. Jeśli refleksologię będziemy traktować jako zabieg odprężający i regenerujący, na pewno nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z jej dobrodziejstw. Jednak nigdy nie należy zastępować medycyny konwencjonalnej refleksologią.

Bogumiła Pierzchanowska

Fot. u_3lkoxbah4k, pixabay.com

 

Komórki macierzyste: Klucz do przyszłości medycyny