Problemem polskiej służby zdrowia jest niedobór kadry pracowniczej w wielu specjalizacjach i ograniczone kontrakty finansowe dla poszczególnych placówek medycznych w Polsce udostępniane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak szybko i skutecznie skrócić kolejki do lekarza?
Kolejki do lekarzy to codzienność pacjentów
W całej Polsce pacjenci narzekają, że na wizyty do lekarzy specjalistów trzeba się zapisywać z dużym wyprzedzeniem. Przy odrobinie szczęścia można zarejestrować się do wybranego specjalisty z tzw. kolejki, jeśli w wybranej przychodni pacjent zjawi się wcześnie rano i będzie czekał na otwarcie placówki oraz zapisanie się do lekarza w rejestracji.
W przeciwnym wypadku trzeba odczekać kilka miesięcy i dłużej do takich specjalistów jak kardiolog czy endokrynolog. W Lesznie sytuacja mieszkańców korzystających z państwowej opieki medycznej jest niestety gorsza niż w stolicy województwa – Poznaniu. Powodem jest mniejsza liczba placówek zdrowotnych. Pacjent nie ma tak szerokich możliwości wyboru specjalisty jak w dużych aglomeracjach miejskich.
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie na wizytę w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia u kardiologa trzeba czekać pół roku, a na masaż u rehabilitanta nawet 11 miesięcy.
Na wizytę u specjalisty w poradni przyszpitalnej w Lesznie należy czekać około:
- 87 dni – lekarz ortopeda,
- 62 dni – lekarz diabetolog,
- 85 dni – lekarz neurolog,
- 97 dni – lekarz gastrolog,
- 104 dni – lekarz hematolog,
- 120 dni – lekarz kardiolog.
Na leczenie szpitalne pacjenci czekają w kolejkach po:
- 23 dni na oddziale chirurgicznym ogólnym,
- 288 dni na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej,
- 21 dni na oddziale chorób wewnętrznych,
- 32 dni na oddziale ginekologiczno-położniczym,
- 13 dni na oddziale kardiologicznym,
- 20 dni na oddziale nefrologicznym,
- 97 dni na oddziale okulistycznym,
- 71 dni na oddziale otolaryngologicznym,
- 31 dni na oddziale pediatrycznym,
- 41 dni na oddziale urologicznym.
Rekordowo długo w szpitalu w Lesznie czeka się na endoprotezoplastykę stawu biodrowego – 434 dni, czy na zabieg w zakresie soczewki – aż 703 dni.
Prywatna opieka zdrowotna
Jeśli pacjent nie chce i nie może czekać nawet kilka lat na zabiegi poprawiające jakość życia oraz na wizyty u specjalistów, może wykupić indywidualny lub rodzinny pakiet ubezpieczenia zdrowotnego. Przykładowo jedna z firm na rynku polskim oferuje ubezpieczenie zdrowotne w cenie 41 zł miesięcznie za pakiet dla jednej osoby, gwarantujące konsultacje lekarzy specjalistów, badania diagnostyczne, zabiegi ambulatoryjne, pielęgniarskie i szpitalne oraz assistance medyczny.