Poradnia laktacyjna to nieocenione wsparcie dla mam, które chcą karmić swoje dziecko piersią. Decyzja o karmieniu piersią to indywidualny wybór każdej kobiety. Wiele mam decydujących się na podawanie dziecku naturalnego pokarmu doświadcza trudności natury fizycznej i psychicznej. Problemy z laktacją mogą być niekiedy tak duże, że kończą się lękiem, frustracją, a nawet rezygnacją z karmienia i przejściem na pokarm sztuczny. Co zrobić, jeśli mimo pojawiających się komplikacji zależy nam na karmieniu piersią? Miejscem, w którym każda młoda mama może uzyskać wsparcie jest poradnia laktacyjna. Jeszcze w trakcie ciąży warto sprawdzić, gdzie w naszym mieście można otrzymać pomoc związaną z procesem laktacji.
Karmienie naturalne – bezcenne dla zdrowia mamy i dziecka
U źródeł powstania poradni laktacyjnych leży pozytywny wpływ karmienia piersią na zdrowie kobiety i jej potomka. Tuż po porodzie ssanie przez dziecko piersi przyspiesza obkurczanie się macicy i ogranicza ryzyko krwotoków. Dzieci karmione naturalnie są mniej zagrożone wystąpieniem nagłej śmierci łóżeczkowej, rzadziej też chorują i trafiają do szpitala. Są ponadto w mniejszym stopniu narażone na nadwagę, otyłość czy cukrzycę. W przypadku mam karmienie – szczególnie długotrwałe, powyżej roku – obniża ryzyko raka piersi, jajnika, a także osteoporozy. Może też ułatwiać nawiązanie głębokiej więzi między mamą a dzieckiem. To wszystko sprawia, że część kobiet decyduje się na karmienie naturalne, a w przypadku problemów z laktacją – szuka profesjonalnej pomocy. Certyfikowani doradcy laktacyjni to osoby, które są w stanie udzielić rzetelnej porady odpowiadającej na potrzeby konkretnej kobiety.
Jak funkcjonują poradnie laktacyjne i gdzie można je znaleźć?
Profesjonalne poradnie laktacyjne działają zarówno w dużych miastach wojewódzkich, jak i w niewielkich miejscowościach. Najczęściej zlokalizowane są w szpitalach i przychodniach, ale można je spotkać również przy szkołach rodzenia oraz w prywatnych klinikach i gabinetach. Pracują w nich lekarze, pielęgniarki i położne, a niekiedy również psycholog czy promotor karmienia piersią. Posiadają oni gruntowną wiedzę teoretyczną i praktyczną potwierdzoną zdobytymi certyfikatami: Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny (IBCLC) oraz Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL). Do skorzystania z porady nie jest potrzebne skierowanie, a na spotkanie najlepiej udać się razem z maluchem, zabierając ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. Warto aby maluch nie był wówczas najedzony, dzięki czemu możliwa będzie obserwacja aktu karmienia w gabinecie.
Wizyta nie jest refundowana przez NFZ – cena godzinnego spotkania ze specjalistą to około 100-150 zł. Jednak w wielu przypadkach jest to koszt, który warto ponieść. Profesjonalne wsparcie procentuje podczas całego procesu laktacji, a uzyskane podczas wizyty wskazówki mogą nie tylko rozwiązać wiele problemów, ale nawet uchronić kobietę przez rezygnacją z karmienia piersią.
Problemy, z którymi warto się zgłosić do poradni laktacyjnej
Mamy karmiące borykają się z wieloma trudnościami i wątpliwościami. Dotyczą one takich aspektów, jak za mała ilość pokarmu, płacz i zdenerwowanie dziecka podczas ssania, niewielkie przybieranie malucha na wadze, reakcje alergiczne, problemy z właściwym przystawianiem do piersi czy ból i zatrzymywanie pokarmu. Zwykła wizyta położnej czy kontakt z ginekologiem albo pediatrą może nie przynieść oczekiwanego efektu– przyczyną bywa brak czasu, a także odpowiedniej wiedzy oraz kompetencji danej osoby. W poradni laktacyjnej kobieta może uzyskać pomoc zgodną z aktualną wiedzą medyczną oraz emocjonalne wsparcie. Skorzystanie z usług poradni stanowi świadczenie zdrowotne, a niekiedy również pielęgnacyjne.
Certyfikowany doradca (może to być zarówno lekarz, jak i pielęgniarka czy położna) przeprowadza wywiad, dokonuje obserwacji, bada piersi, a także ocenia ogólny stan dziecka. Przede wszystkim zaś obserwuje akt karmienia i funkcję ssania, dzięki czemu jest w stanie ocenić i znaleźć przyczynę problemu. Może to być między innymi zła technika lub ułożenie dziecka, problem z wędzidełkiem lub częstotliwość karmienia niedostosowana do potrzeb malucha.
Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy laktacyjnego?
Pod okiem specjalisty można nauczyć się właściwego przykładania malucha do piersi, które umożliwi efektywne ssanie i niezakłócony wypływ mleka. Wiele poradni oferuje także możliwość wypożyczenia laktatora elektrycznego, który pozwala na odciąganie pokarmu i podawanie go niemowlakowi. Jest to szczególnie pomocne w przypadku wcześniaków, dzieci z chorobą refluksową, wadami anatomicznymi twarzoczaszki oraz z zaburzeniami funkcji ssania. W poradni można też zapytać o częstotliwość karmienia, skonsultować kwestię diety lub przyjmowania leków podczas laktacji, a także otrzymać wskazówki, jak pobudzić lub zahamować laktację. Dzięki pomocy specjalisty wiele mam mimo początkowych trudności pozostaje przy karmieniu piersią.
Poradnia laktacyjna online – nowoczesne i wygodne rozwiązanie
Choć poradnie funkcjonują w wielu miastach, część młodych mam może nie mieć czasu ani możliwości, aby umówić się i udać na wizytę do placówki. Niekiedy potrzebna jest też bardzo pilna pomoc. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest poradnia laktacyjna online. Umożliwia ona spokanie z certyfikowanym doradcą laktacyjnym w ramach wideoporady – bez konieczności wychodzenia z domu. Podczas rozmowy możliwa jest ocena aktu karmienia, a także wyjaśnienie wątpliwości związanych z ilością pokarmu, zachowaniem dziecka, wyglądem piersi czy ewentualnym dokarmianiem malucha i wieloma innymi kwestiami. Coraz więcej mam – i to nie tylko w dobie pandemii oraz związanych z nią restrykcji – docenia możliwość zdalnego spotkania z doradcą i rozwiązywania swoich wątpliwości na bieżąco.
Tekst: Agnieszka Dec
Fot. PublicDomainPictures, Pixabay
6 sposobów na poprawę jakości obsługi telefonicznej w placówce medycznej