„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Retinol na trądzik wieku dorosłego: właściwości, efekty, bezpieczeństwo stosowania

Retinol na trądzik

Retinol jest związkiem chemicznym, który wraz z innymi retinoidami pełni funkcję witaminy A. Jest też jednym z bardzo docenianych składników kosmetycznych o wielokierunkowym, pozytywnym działaniu na skórę. Pomaga między innymi osobom borykającym się z trądzikiem wieku dorosłego. Korzystając z dobroczynnych właściwości retinolu należy jednak zachować szczególną ostrożność. Mamy dla Ciebie garść ważnych informacji na temat stosowania retinolu, które warto znać.

W jaki sposób retinol dba o wygląd skóry?

Retinol jest bardzo często spotykanym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych. Poprzez regulację procesu złuszczania oraz wymiany zewnętrznych warstw komórek utrzymuje on właściwy stan naskórka. Retinol ma również działanie antyoksydacyjne – mówiąc inaczej, przyczynia się do neutralizacji nadmiaru wolnych rodników, które uszkadzają DNA i przyczyniają się do przyspieszonego starzenia się skóry. Związek ten sprawdza się także świetnie w terapii przebarwień słonecznych i hormonalnych, a także pomaga przywrócić dobrą kondycję skórze uszkodzonej nadmierną ekspozycją na promienie UV.1 Neutralizuje więc wiele powszechnych problemów skórnych.

Retinol jako remedium na trądzik

Trądzik zwyczajny to jedna z najczęściej występujących chorób na świecie. W krajach rozwiniętych dotyka około 80% osób w wieku 12-24 lat, a u części utrzymuje się również w wieku dorosłym.2 Nic dziwnego, że wciąż trwają badania, które mają na celu znalezienie najskuteczniejszych środków pomocnych w łagodzeniu niechcianych zmian. Jednym z najbardziej docenianych jest właśnie retinol (a także inne retinoidy), dzięki któremu zewnętrzne komórki naskórka ulegają szybszej wymianie, zaś komórki martwe się złuszczają. To sprawia, że rogowacenie ujść gruczołów łojowych jest zahamowane, a dojrzałe zaskórniki szybciej znikają z powierzchni skóry. Ponadto zmniejsza się tendencja do powstawania nowych.1,3

Czy retinol może być szkodliwy?

Tak, jeżeli jest stosowany nieprawidłowo. Skóra może potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do retinolu, gdyż czasami pierwsze aplikacje kończą się przesuszeniem, podrażnieniem, zaczerwienieniem, swędzeniem, złuszczaniem się naskórka. U niektórych osób występuje uczucie nieprzyjemnego kłucia, zwiększa się także wrażliwość skóry na słońce. Można jednak tego uniknąć poprzez prawidłowe stosowanie preparatów. Krem z retinolem aplikuj zawsze na noc. Pamiętaj, że retinoidów nie należy stosować w trakcie ciąży, co dotyczy nawet kosmetyków. Unikaj ich też wtedy, jeśli stosujesz retinoidy doustnie. Nie stosuj kremów z retinolem na dzień i pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć skórę przed słońcem preparatem z wysokim SPF.

Krem z retinolem – idealny na trądzik wieku dorosłego!

Retinol, jako związek działający jednocześnie przeciwzmarszczkowo i przeciwtrądzikowo, jest doskonałym wyborem dla Ciebie, jeżeli Twoja cera potrzebuje prewencji przeciwzmarszczkowej i jednocześnie skutecznego remedium na łojotok, pryszcze i zaskórniki. PURERETINOL 0,3 z linii Pharmaceris T to krem z retinolem na trądzik wieku dorosłego do stosowania na noc. Preparat oparty jest na wysokim stężeniu czystego 0,3% retinolu, przez co stanowi skuteczną kurację przywracającą prawidłowe funkcjonowanie skóry. Zamknięcie retinolu w mikrosferycznych, ceramidowych nośnikach pomaga zapewnić jego stabilność oraz zabezpieczyć go przed utlenieniem. Krem z retinolem Pharmaceris stworzony został aby skutecznie likwidować nasilone zmiany trądzikowe oraz hamować ponowne ich nawracanie. Aby zrównoważyć działanie retinolu, w recepturze zastosowano masło Shea, wosk z oliwek, olej bawełniany oraz wyciąg z lilii. Efektem regularnego stosowania kremu jest właściwe napięcie i widoczne wygładzenie tekstury naskórka.

W okresie sięgania po krem pamiętaj o kremie z filtrem SPF 30 lub wyższym, aby zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem UV. Zachowaj bezpieczeństwo, aby móc cieszyć się piękną, gładką i zdrowo wyglądającą cerą.

Bibliografia:

  1. Marona H., Gunia, Pękała E. Retinoidy – rola w farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania. Farm Pol, 2010, 66(3): 187-192.
  2. Trądzik – choroba nie tylko dojrzewającej młodzieży. https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/tradzik-choroba-nie-tylko-dojrzewajacej-mlodziezy Data dostępu: 24.01.2022.
  3. Vandergriendt Can Retinol be Used to Treat Acne? https://www.healthline.com/health/retinol-for-acne Data dostępu: 24.01.2022.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.

 

Artykuł sponsorowany