Wywoływana przez niektóre leki, otyłość lub niektóre wrodzone wady metaboliczne, kamica cewkowa, to dolegliwość dotykająca właściwie każdego z nas, niezależnie od wieku. O tym, czym się objawia i jak ją leczyć, poniżej.
Zwana również kamicą nerkową, moczanową, pęcherzową lub kielichową, kamica cewkowa, to dolegliwość związana z nieprawidłowym wydaleniem moczu. W przypadku kamicy nerkowej wydalany z organizmu mocz posiada również zwiększoną ilość kwasu moczowego, jak również odkładanie w drogach moczowych osadów z mocznika.
Kamica cewkowa i jej przyczyny
Jak już zostało powiedziane na wstępie, tego rodzaju dolegliwość związana jest z :
– wrodzonymi wadami metabolicznymi,
– przyjmowanymi przez chorego lekami,
– otyłością,
– nieprawidłową dietą.
Kamica cewkowa i jej objawy
W przypadku kamicy cewkowej niepokojącymi objawami powinny być:
– dreszcze,
– gorączka,
– kolka nerkowa,
– krew w moczu,
– nudności,
– wymioty,
– ból w okolicy lędźwiowej,
Diagnozowanie kamicy cewkowej
Podstawowymi metodami diagnozowania kamicy cewkowej są metody obrazowe, takie jak:
-badanie USG,
-urografia,
– cystografia mikcyjna,
jak również zdjęcia obrazowe jamy brzusznej.
Przydatnymi będą również:
– badanie ogólne moczu,
– posiew moczu,
– oznaczenie elektrolitów w osoczu i dobowej zbiórce moczu,
– badanie krwi.
Leczenie kamicy moczanowej
Leczenie kamicy cewkowej przede wszystkim wiąże się z leczeniem doraźnym w postaci podawanych choremu leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Koniecznym jest również wprowadzenie zbilansowanej diety (ograniczenie m.in. mięsa, podrobów, kawy, herbaty, kakao). W niektórych przypadkach zaleca się choremu stosowanie diety mleczno-jarskiej (by utrzymać jak najniższy poziom kwasowości). Zalecanym jest również spożywanie dużej ilości wody, a także aktywność fizyczną (spacery, skakanie).
W przypadku, kiedy kamica cewkowa jest zakażeniem bakteryjnym, koniecznym będzie również wprowadzenie antybiotykoterapii.
W przypadku zaawansowanego stadium lekarz może zlecić:
– litotrypsję – polega na kruszeniu przy pomocy ultradźwięków lub fal uderzeniowych złogów powstałych w drogach moczowych. Fale ultradźwięku powstają przy pomocy urządzenia wprowadzanego przezskórnie, bądź też poprzez cewkę moczową;
– metody ureteroskopowe – polegające na wprowadzeniu przez cewkę moczową wziernika z urządzeniami, których zadaniem będzie skruszenie i wyciągnięcie rozdrobnionych złogów;
– impuls lasera – wprowadzany do dróg moczowych.
Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem