Protezy ruchome to estetyczne i wygodne rozwiązanie problemów osób z niedoborem uzębienia. Zdarza się, że mimo starań, dbałości o higienę jamy ustnej i wizyt u stomatologa, sztuczne zęby są koniecznością.
Obecne postępy w protetyce powodują, że sztucznych zębów nie można praktycznie odróżnić od prawdziwych. Niemniej proteza zawsze jest ciałem obcym, więc warto dokładnie zapoznać się z ofertą dostępną na rynku. Wybór protezy w dużym stopniu zależy od zasobności portfela, ale i stanu uzębienia. Na pewno jednak każdy ubytek w uzębieniu powinien być uzupełniony, gdyż wiąże się to nie tylko ze względami estetycznymi, ale i poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi. Zęby sąsiadujące z ubytkiem mogą się wysuwać, przemieszczać; może dojść do zaburzeń zgryzu lub rozchwiania poszczególnych zębów. To prowadzi do różnych chorób przyzębia, uszkodzeń pozostałych zębów. Braki w uzębieniu powodują też wady wymowy, a przede wszystkim jest to poważny dyskomfort. Po prostu w naszych czasach nie wypada prezentować niepełnego uzębienia.
Rodzaje protez ruchomych
Za protezy ruchome uważa się wszystkie uzupełnienia stałych zębów, które nie są na stałe przytwierdzone do innych zębów lub kości żuchwy. Tego typu protezy można swobodnie wyjmować i poddawać zabiegom higienicznym, które są niezbędne do właściwego użytkowania protez. Wyróżniamy protezy:
- bezklamrowe,
- elastyczne,
- osiadające,
- szkieletowe.
Protezy bezklamrowe
Są wykorzystywane przez pacjentów, którzy posiadają własne zęby lub są ich całkowicie pozbawieni. Tego typu protezy mocuje się na zasuwach, zatrzaskach i koronach teleskopowych. Na zębach lub implantach mocuje się zatrzaski i zasuwy. Natomiast na protezie mocuje się pasujące do nich gniazda. To rozwiązanie nie wymaga stosowania kleju mocującego, a mimo to pacjent nie obawia się, że proteza wypadnie mu w czasie wysiłku fizycznego, jedzenie czy rozmowy. Specjaliści polecają to rozwiązanie ze względu na dobry efekt estetyczny.
Protezy elastyczne
Tego typu protezy są wykonane z tworzywa termoplastycznego – akronu. To powoduje, że idealnie wypełniają jamę ustną. Do zębów przymocowywane są za pomocą zaczepów w kolorze dziąsła, dzięki czemu praktycznie ich nie widać. Sprawdzają się także w przypadku pacjentów całkowicie pozbawionych uzębienia. Naturalnie, stabilizacja protezy elastycznej będzie lepsza w przypadku posiadania przynajmniej kilku własnych zębów.
Protezy osiadające
Protezy osiadające są używane w przypadku rozległego lub całkowitego braku zębów. Wykonywane są z tworzyw sztucznych. Niestety ich wadą jest to, że nie posiadają takiej samej siły żucia jak w przypadku zębów stałych. Osiągają około 30% siły żucia w porównaniu do sposobu naturalnego. Z czasem protezy tego typu osiadają, więc trzeba je zmieniać co pięć lat. Często wybierane są z powodów ekonomicznych, bo są po prostu stosunkowo tanie.
Protezy szkieletowe
Są to jeden z najbardziej popularnych rodzajów protez ruchomych. Znajduje zastosowanie w przypadku pacjentów, u których występuje częściowy brak uzębienia, ale nie jest możliwe użycie koron lub mostów. To lekarz stomatolog stwierdza, czy tego typu proteza będzie odpowiednia w danym przypadki. Proteza szkieletowa jest zbudowana z elementów metalowych oraz klamerek i zaczepów. Za każdym razem jest przygotowywana dla konkretnego pacjenta. Stosowane zaczepy mają pomóc w stabilnym utrzymaniu protezy w jamie ustnej, a przede wszystkim w maksymalnym podniesieniu siły żucia. Specjaliści podkreślają, że proteza szkieletowa ma charakter bardziej fizjologiczny także i dlatego, że część siły żucia zostaje w przypadku konstrukcji szkieletowej przeniesiona na zęby. Zaletą jest i to, że protezę łatwiej wyczyścić, co zmniejsza ryzyko infekcji grzybiczych. Do wykonania protezy szkieletowej potrzeba około pięciu wizyt w gabinecie stomatologicznym w celu poprawnego dostosowania konstrukcji.
Wybór protezy w dużym stopniu zależy od zasobności portfela, ale i stanu uzębienia.
Jak dbać o protezę ruchomą?
Protezy ruchome wymagają szczególnej troski ze strony ich posiadaczy. Celem większości zabiegów higienicznych jest niedopuszczenie do infekcji i stanów zapalnych. Po każdym posiłku protezę należy starannie umyć specjalną szczoteczką używaną do protez. Należy też używać pasty, która nie niszczy szkliwa. Na noc należy protezę wyjąć, oczyścić i wysuszyć, a następnie trzymać w szczelnym pojemniczku. Przynajmniej raz w tygodniu należy protezę włożyć do roztworu antyseptycznego i bakteriobójczego. To samo należy robić po każdej infekcji. Dodatkowo, po infekcji jamy ustnej, należy zmienić szczoteczkę do czyszczenia, by nie doprowadzić do wtórnego zakażenia.
Implanty zębowe – kiedy wstawić i ile kosztuje?