Miażdżyca tętnic jest chorobą zwyrodnieniowa wytwórczą o różnej etiologii. Prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Tam, gdzie doszło do uszkodzenia, zaczynają się gromadzić złogi, które tworzą tzw. blaszki miażdżycowe. Dzięki tętnicom do organizmu dociera tlen. Jeśli więc dochodzi do ich uszkodzenia – konsekwencje dla organizmu są bardzo poważne, chodzi przede wszystkim o niedotlenienie narządów. W wyniku choroby może dojść do niedotlenienie: kończyn, mózgu, nerek, serca. Choroba zazwyczaj rozwija się latami, by uderzyć szybko i czasami konsekwencje mogą być tragiczne. Na miażdżycę pracujemy latami. Zła dieta, brak ruchu, otyłość, cukrzyca, palenie tytoniu, podwyższony poziom cholesterolu LDL, obniżony poziom cholesterolu HDL, stres – to tylko niektóre z czynników, które przyczyniają się do powstania problemu. Nieleczona miażdżyca może się skończyć: amputacją kończyn, udarem, zawałem.
Objawy miażdżycy
Miażdżyca dotyka różnych narządów i dlatego różne mogą być jej objawy – oczywiście w stadium zaawansowanym. Miażdżyca mózgu charakteryzuje się niedowładem kończyn, zaburzeniem widzenia i czucia. Miażdżyca tętnic nerkowych objawia się nadciśnieniem i niewydolnością nerek. W przypadku miażdżycy kończyn dolnych występują owrzodzenia, skurcze mięśni, charakterystyczna blada i chłodna skóra.
Diagnoza miażdżycy
Podejrzenie występowania miażdżycy jest widoczne już przy standardowym badaniu krwi. Wynik może ocenić tylko lekarz. Jeśli stężenie złego cholesterolu LDL jest podwyższone, a dobrego HDL obniżone – prawdopodobnie będą zlecone kolejne badania, które pomogą potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Prawidłowy poziom cholesterolu jest zależny od wieku, płci, stanu zdrowia, trybu życia, dlatego badania krwi powinien “odczytać” lekarz, który zna te wszystkie uwarunkowania. Potwierdzenie wystąpienia miażdżycy pomogą zdiagnozować następujące badania:
- stężenie kreatyniny,
- stężenie mocznika.
- agiografia (wizualizacja wnętrza naczyń krwionośnych)
- koronografia, (prześwietlenie tętnic wieńcowych),
- rezonans magnetyczny tętnic,
- tomografia komputerowa tętnic.
Leczenie miażdżycy
Miażdżyca jest groźną chorobą, ale na szczęście możemy ją skutecznie leczyć. Konieczne jest przede wszystkim kontrolowanie złego cholesterolu. Jego obniżanie spowodują następujące leki: fibraty, pochodne kwasu nikotynoiwego, statyny, żywice jonowymienne. Do innych metod leczenia miażdżycy zalicza się: balonikowanie, stenty, by-passy.
Miażdżyca – pomocą zioła
W leczeniu miażdżycy najważniejsze jest leczenie farmakologiczne wspierane przez odpowiednie nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną. Dużą rolę odgrywają też zioła., które pobudzają prawidłowe krążenie i wspierają przepływ krwi. Najchętniej stosuje się w problemach miażdżycowych rozmaryn. Z rozmarynu można przygotować doskonały syrop. Około 40 dkg świeżych liści rozmarynu należy zalać litrem ciepłej wody i gotować ok. 20 min. Następnie dodać 300 ml miodu spadziowego i ponownie gotować na małym ogniu. Odstawić na tydzień w chłodne i ciemne miejsce. Picie syropu (3 łyżki dziennie) doskonale podziała na układ krwionośny. W przeciwdziałaniu miażdżycy, a także jej leczeniu polecane są:
- owoce arniki
- jemioła,
- kwiaty głogu,
- krwawnik,
- nawłoć,
- rdest ptasi.
Z zestawu ziół można też sporządzić napar, który zaleca się pić trzy razy dziennie po dwie łyżki. Jest idealny na poprawienie krążenie krwi. Do sporządzenia naparu należy przygotować następujące suche zioła: duży liść brzozy liść pokrzywy, liść szałwii, krwawnik, owoc dzikiej róży, owoc głogu, ziele rdestu ptasiego. Wszystkie zioła delikatne wymieszać i zalać szklanką przegotowanej wody. Odstawić na 2-3 godziny. Następnie lekko podgrzać, przecedzić i już napar jest gotowy do wypicia. Szklanka świeżego naparu dziennie doskonale oczyszcza żyły i działa pobudzająco. Zawsze jednak trzeba terapię ziołową konsultować z lekarzem.