„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Dreszcze i ciągłe uczucie zimna – co oznaczają i jakie są ich przyczyny?

dreszcze

Dreszcze mogą być objawem intensywnego uczucie zimna. Kojarzone są przede wszystkim, jako nieodłączny towarzysz gorączki. Mogą pojawiać się jednak w wielu innych okolicznościach. Jakie są przyczyny występowania dreszczy oraz jak sobie z nimi radzić?

Dreszcze to reakcja obronna organizmu, która może pojawiać się w wielu sytuacjach, zarówno mających podłoże zdrowotne, jak i emocjonalne. Zazwyczaj ma bezpośredni związek z termoregulacją. Dlatego też bardzo często towarzyszy gorączce, czyli wtedy, gdy temperatura ciała jest podwyższona. Ciarki odczuwalne są, kiedy mięśnie wielokrotnie, naprzemiennie kurczą się i rozszerzają, powodując mimowolne drżenie. Procesowi temu towarzyszy także zwężenie naczyń krwionośnych, co jest odpowiedzialne za uczucie zimna. Ludzki organizm wykorzystuje drżenie mięśni także w celu ogrzania ciała. Dlatego często zaobserwować można występowanie dreszczy przy przemarznięciu. Istnieje wiele przypadków, w których ciarki pojawiają się z przyczyn innych niż temperatura. Może, lecz nie musi to wskazywać na różnego rodzaju schorzenia. 

Dreszcze przy przeziębieniu – przyczyny 

Ciarki, dreszczei towarzyszący im dyskomfort termiczny nie budzi zwykle niepokoju, kiedy pojawia się przy przeziębieniach i innych infekcjach. Nie można jednak bagatelizować tych objawów. Drżenie mięśni pojawia się wtedy nie tylko z powodów termoregulacyjnych. Wynika bowiem z procesu przenikania do krwiobiegu toksyn, wirusów i bakterii powodujących przeziębienie. Ważne więc, aby przestrzegać wtedy zaleceń i wskazówek lekarza, tak aby jak najszybciej wrócić do zdrowia, ponieważ obecność tych substancji we krwi, jest zjawiskiem patologicznym. 

Szczególnie uciążliwe są dreszcze u dziecka. Przyczyny ich pojawienia się są takie same, jak u dorosłych, jednak maluchom sprawiają większy dyskomfort. Warto wtedy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Dreszcze bez gorączki – przyczyny

Dreszcze bez gorączki mogą pojawiać się w różnych okolicznościach. Niektóre z nich są w pełni naturalne. Bardzo często przybierają one postać tak zwanej ”gęsiej skórki” w sytuacjach pobudzenia emocjonalnego. Ciarki często towarzyszą takim uczuciom jak strach, ekscytacja, czy poruszenie. Te przyczyny są jednak naturalnymi reakcjami organizmu i nie wpływają na stan zdrowia.

Nieodpowiedni styl życia także może niekiedy powodować dyskomfort, jakim są dreszcze. Przyczyny to zazwyczaj niewłaściwy sposób odżywiania, brak snu czy ogólne przemęczenie organizmu. Szczególnie niebezpieczne są restrykcyjne diety. Przedłużający się niedobór niezbędnych składników odżywczych powoduje osłabienie, co może okazać się bezpośrednią przyczyną notorycznego uczucia chłodu. 

Dreszcze oznaką choroby

Dreszcze, uczucie zimna oraz ciarki często sygnalizują pojawienie się wielu schorzeń, które na pozór wydają się niezwiązane z tymi objawami. Do jednostek chorobowych którym mogą towarzyszyć dreszcze najczęściej zalicza się między innymi:

  • Hipoglikemię – występuje, kiedy poziom cukru we krwi gwałtownie spada poniżej normy. Jednym z objawów jest osłabienie mięśni, powodujące ich drżenie. 
  • Niedoczynność tarczycy – osobom z tą dolegliwością stale towarzyszy uczucie zimna. Przyczyny tego zjawiska mają swe źródło w niewłaściwym procesie produkcji hormonów mających na celu regulacje metabolizmu. Powoduje to zwiększoną wrażliwość na niskie temperatury, a w rezultacie także częste dreszcze. 
  • Choroby układu krążenia – częste dreszcze pojawiają się wtedy z powodu zbyt niskiego ciśnienia krwi lub niewłaściwego jej krążenia. 
  • Anemię – spowodowana jest niską ilością żelaza we krwi. Do objawów zaliczyć można przede wszystkim ogólne osłabienie oraz ciągłe uczucie zimna. 

Uczucie zimna i ciarki – jak sobie z nimi radzić?

Zimne dreszcze występujące sporadycznie, bardzo łatwo zwalczyć domowymi sposobami. Jeśli towarzyszą przeziębieniu lub przemarznięciu, najlepiej zadbać o właściwy odpoczynek oraz spożycie dużej ilości ciepłych płynów. Ważne, aby rozgrzać organizm. Dlatego też warto zaopatrzyć się w termofor oraz koc. Przy gorączce, dobrze jest także zastosować wspomagająco preparaty polecane przez lekarzy. Sprawdź także nasz artykuł zawierający więcej informacji na temat dreszczy i sposobów radzenia sobie z nimi.

Jeśli ciągłe uczucie zimna ma podłoże inne niż grypa lub czynniki cieplne, należy niezwłocznie rozpocząć działanie mające na celu rozpoznanie przyczyny. Podstawą diagnozy są zazwyczaj zlecone przez specjalistę badania krwi oraz moczu.