Zespół suchego oka (ZSO) to częsta przypadłość, która spotyka coraz więcej ludzi, co jest spowodowane w większości naszym trybem życia – długimi godzinami przed komputerem, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, czy zwyczajnie zanieczyszczonym powietrzem w miejscu zamieszkania. Powszechność i łatwe leczenie tego zjawiska nie powinny jednak uśpić czujności, ani spowodować zbagatelizowania sprawy, bo może to doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Czym jest zespół suchego oka ?
ZSO to szereg zaburzeń dotyczących filmu łzowego, które mogą wynikać z nieprawidłowego składu łez, z niedostatecznego ich wydzielania, lub ze zbyt szybkiego odparowywania ich z powierzchni oka. Są to zaburzenia przewlekłe, prowadzące najczęściej do powstania stanu zapalnego błony śluzowej oka, gdyż niedostateczna ilość łez naraża spojówkę na infekcje.
Jakie są przyczyny tego schorzenia ?
Powodów powstawania zespołu suchego oka jest mnóstwo. Do najważniejszych jednak zaliczamy noszenie soczewek kontaktowych – szacuje się, że prawie połowa osób stosujących szkła, spotkała się z tą dolegliwością i niejednokrotnie było to powodem zaprzestania ich stosowania. Oczywiście czynnikami predysponującymi do tego schorzenia są również wszelkie przebyte stany zapalne oraz choroby ogólnoustrojowe, takie jak choroby tarczycy, cukrzyca, czy zespół Sjörgena (autoimmunologiczna choroba atakująca komórki gruczołów łzowych i ślinianek).
Sporo bodźców z życia codziennego również może przyczyniać się do pojawienia zespołu suchego oka, a są to m.in. długa praca przy komputerze, duża ilość czasu poświęcona na czytanie książek, klimatyzacja i ogrzewanie (zwłaszcza te z nawiewu w samochodzie), kurz, wiatr. Niebezpieczne może się także okazać długotrwałe i częste stosowanie kropli do oczu zawierających konserwanty, przyjmowanie niektórych leków (np. na nadciśnienie, czy depresję), zmiany hormonalne (ciąża, menopauza) oraz palenie tytoniu. Nie bez znaczenia jest również wiek osoby cierpiącej na tę przypadłość, gdyż starszy wiek predysponuje do dysfunkcji aparatu łzowego.
Jaki rozpoznać zespół suchego oka ?
Choroba ta objawia się uczuciem ,,piasku pod powiekami’’, wrażeniem suchości i czasem też pieczenia. Dodatkowo mogą jej towarzyszyć światłowstręt, zaczerwienienie gałki ocznej oraz paradoksalnie – nadmierne łzawienie. Objawy te mogą się nasilać przy niesprzyjających warunkach, takich jak klimatyzacja, wiatr i silne nasłonecznienie. Przy odczuwaniu którychkolwiek z tych dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem, a najlepiej udać się prosto do okulisty, który przeprowadzi odpowiednie do postawienia diagnozy badania.
Zespół suchego oka – leczenie
Leczenie tej choroby przeprowadza się głównie objawowo, czyli stosując preparaty nawilżające oko. Na rynku istnieje cała gama takich farmaceutyków – krople, żele, maści wszelkiego rodzaju. Najlepsze będą takie, których skład będzie jak najbardziej naturalny (konserwanty mogą dodatkowo drażnić oczy), a pH zbliżone jak najbardziej do prawdziwych łez. Warto zwrócić uwagę na możliwe zawarte w nich składniki działające łagodząco i kojąco, takie jak nagietek, popularny świetlik, rumianek, czy chaber bławatek. Takie preparaty należy stosować nawet kilka razy dziennie, w zależności od stopnia nasilenia objawów. Okulista dodatkowo może przepisać nam krople na receptę, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Nie warto lekceważyć dolegliwości związanych z zespołem suchego oka, ponieważ pozornie mały problem, po zignorowaniu może przekształcić się coś o wiele poważniejszego. Niedostateczna ilość łez pozbawiająca oko bariery ochronnej, może przyczynić się do ataku bakterii, wirusów, czy grzybów. Te czynniki zaś mogą zainfekować nie tylko spojówkę, ale także rogówkę i doprowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze oka. W razie wątpliwości warto skonsultować się z okulistą.