„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Implanty stomatologiczne – zdrowie i uroda na dłużej

implanty stomatologiczne

Nowoczesnym rozwiązaniem stosowanym w przypadku ubytków w uzębieniu są implanty stomatologiczne. Metoda ta uznawana jest za trwałe i funkcjonale rozwiązanie, pozwalające na odzyskanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Czym zatem są implanty zębowe i kiedy warto po nie sięgnąć?

Implanty stomatologiczne – co to takiego?

Implanty zębowe to sztuczne elementy, które zastępują korzenie utraconych zębów. Chirurg stomatologiczny wszczepia je w kość żuchwy lub szczęki. Po umieszczeniu i ustabilizowaniu się implantu w kości wyrostka zębodołowego wykonuje się uzupełnienie protetyczne, które imituje naturalny ząb pacjenta. Zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta, uzupełnienie to może przybrać formę korony (mocowana jest za pomocą łącznika), mostu bądź pełnej rekonstrukcji zgryzu.

Kiedy warto sięgać po implanty stomatologiczne?

Po implanty stomatologiczne sięgamy wówczas, gdy utracimy swoje naturalne zęby, zwłaszcza przednie. Najczęściej motywacją są kwestie estetyki. Warto jednak wziąć również, a może przede wszystkim, pod uwagę kwestie medyczne. Uzupełnianie jedynie przednich zębów, zapominając o np. trzonowych, nie jest dobrym rozwiązaniem. To właśnie brak zębów trzonowych zaburza funkcjonowanie układu żucia, co w dłuższej perspektywie wpływa na nasze zdrowie, jak i estetykę uzębienia. Brak trzonowców prowadzi do nieprawidłowego rozdrabniania pokarmów, a to z kolei do chorób układu pokarmowego, chociażby nasilenia objawów nadkwasoty oraz choroby wrzodowej. Braki uzębienia w bocznym odcinku powodują także przykurcze mięśniowe, co może prowadzić do nawracających bóli głowy.

Konsekwencje medyczne i estetyczne braku uzębienia

Ubytki w uzębieniu, nawet jeśli dotyczą tylko jednego zęba, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji medycznych, a przy okazji również estetycznych:
1. Bardziej obciążone są pozostałe, zdrowe zęby, przez co szybciej się ścierają i powstają mikropęknięcia.
2. Dochodzi do przesunięć i pochyleń sąsiednich zębów.
3. W miejscu braku zęba stopniowo zachodzi proces zaniku kości (przestaje ona spełniać swoją pierwotną funkcję), a to może doprowadzić w przyszłości do utraty zdrowych zębów.
4. Braki w uzębieniu powodują zmiany w rysach twarzy – przybiera ona starczy wygląd, który charakteryzuje się zapadniętą szczęką i żuchwą, wydłużonym nosem, cienkimi ustami oraz licznymi zmarszczkami wokół nosa i ust.
5. Brak zębów powoduje nieprawidłowości układu żucia, co źle wpływa na stawy i powoduje nawracające bóle głowy.

Implanty zębowe pomagają, zatem zapobiec poważnym konsekwencjom medycznym związanym z brakami w uzębieniu, a także pozytywnie wpływają na nasz wygląd.

Dlaczego warto skusić się na implanty stomatologiczne?

Implanty zębów mają wiele zalet. Jest to przede wszystkim trwałe i funkcjonalne rozwiązanie, a przy tym dające efekt naturalnych zębów. Ponadto rekonstrukcja uzębienia nie wpływa negatywnie na sąsiednie zęby, tak jak to ma miejsce w przypadku mostów. Implanty zapobiegają również zanikowi kości i pozwalają na korzystne rozłożenie obciążeń, dzięki czemu nie dochodzi do nadmiernego ścierania się zębów i ich mikrourazów.

implanty   stomatologiczne zapewniają pełen komfort, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także ze względów estetycznych. Wyglądają i funkcjonują tak jak naturalne zęby, dzięki czemu m.in. odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, możemy więc spożywać ulubione pokarmy bez żadnych ograniczeń.

Metoda implantacji jest mało inwazyjna, dlatego możemy powrócić do aktywności zdrowotnej już następnego dnia po wstawieniu implantu.

 

​​Klinika stomatologii i implantologii Kraków – miejsce, w którym odzyskasz uśmiech