Indeks glikemiczny, wskaźnik masy ciała, kilokalorie, wiek metaboliczny, dobry i zły cholesterol – to pojęcia, z którymi spotkał się chyba każdy, ale czy również każdy wie, co oznaczają?
Podobnie jest z dietą. Wszyscy słyszeli o niełączeniu białek z węglowodanami, jednodniowych głodówkach, ograniczaniu glutenu, detoksach sokowych czy szalenie popularnym ostatnio poście warzywno-owocowym. Jak to się przekłada na zmiany w sposobie odżywiania – a w szerszej perspektywie także na poprawę kondycji fizycznej i ogólnego stanu zdrowia – już niewiele osób weryfikuje. Dlatego, dobrze jest zasięgnąć porady specjalisty i skonsultować się z dietetykiem.
Kim właściwie jest dietetyk i czym się zajmuje?
W dużym skrócie dietetyk jest wykształconym specjalistą, który posiada wiedzę związaną z szeroko pojętym żywieniem człowieka, zarówno zdrowego jak i chorego. Opierając się na swoim doświadczeniu, informacjach od pacjenta oraz zdobytej fachowej wiedzy potrafi ustalać daleko- i krótkoterminowe plany żywieniowe, które odpowiadają na konkretne potrzeby czy wyznaczone cele: redukcja tkanki tłuszczowej, wyeliminowanie niekorzystnych nawyków żywieniowych lub poprawa stanu zdrowia. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważna w codziennym funkcjonowaniu jest odpowiednio zbilansowana dieta i ile chorób można leczyć lub całkowicie wyeliminować samą tylko zmianą sposobu odżywiania.
Jak wygląda konsultacja z dietetykiem?
Wizyta w poradni dietetycznej należy do bardzo przyjemnych i w dużej mierze polega na rzetelnym wywiadzie. Dietetyk dokładnie zważy pacjenta i postara się ocenić stosunek poszczególnych tkanek w organizmie. Masa mięśniowa, kości, tłuszcz, zawartość wody to wszystko wpływa na tak zwany wiek metaboliczny i ma przełożenie na następne, podjęte przez dietetyka działania. Specjalista powinien także dowiedzieć się, jak wygląda standardowy dzień pacjenta: jaki jest tryb jego pracy, jak często wykazuje aktywność fizyczną, jaki jest rodzaj tej aktywności, czy regularnie sypia, w jakich odstępach i co konkretnie jada, a także co lubi, a czego nie lubi jeść. Takie z pozoru nieistotne szczegóły mogą nakierować doświadczonego i kompetentnego dietetyka na ryzyko wystąpienia alergii czy nietolerancji pokarmowych, a nawet niektórych chorób dietozależnych.
Diagnoza podczas wizyty u dietetyka
Czego jeszcze można spodziewać się podczas wizyty w gabinecie specjalisty żywienia? Standardowo kompetentny dietetyk powinien szczegółowo wypytać o cel wizyty, czy jest to tylko chęć zrzucenia kilku zbędnych kilogramów przed sezonem letnim, czy potrzeba znalezienia przyczyn występowania przypadłości powiązanych z niewłaściwym sposobem jedzenia. Osteoporoza, niedokrwistość, dna moczanowa, hypercholesterolemia i hypertrójglicerydemia to tylko niektóre z poważnych chorób, których źródłem może być właśnie zła dieta. Konsultacja ze specjalistą będzie wówczas nieoceniona, gdyż może on w porę rozpoznać ryzyko rozwoju choroby oraz zlecić pozostałe, pomagające w diagnozie badania. Co ważne, opracowane przez siebie plany żywienia i długoterminowe diety lecznicze, dietetyk opiera zawsze na wiedzy i doświadczeniu, a nie na trendach popularnych wśród celebrytów czy krótkotrwałych modach z internetu. Wie, jak działa ludzki organizm, co mu pomaga, a co i kiedy może zaszkodzić. To istotne, bo niejednokrotnie chęć szybkiej i znacznej utraty wagi oraz wprowadzenie radykalnej diety bez podstawowej wiedzy z zakresu żywienia, może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. O cieszącym się złą sławą efekcie jo-jo – czyli błyskawicznym powrocie zrzuconych kilogramów i to z nawiązką – nie wspominając.
Czy konsultacja z dietetykiem jest dla każdego?
Może się wydawać, że zdrowy człowiek absolutnie nie potrzebuje takiego spotkania. W przeważającej większości przypadków jest to prawda, ale warto zweryfikować i usystematyzować całą posiadaną wiedzę związaną z żywnością i żywieniem. Konsultacja będzie pomocna również w wyznaczeniu realistycznych i możliwych do osiągnięcia celów terapii. Dietetyk wskaże także wszelkie błędy żywieniowe, które, choć niepozorne, mogą zaważyć na efektach diety. Ułożony przez niego jadłospis jest ukierunkowany nie tylko na jak najszybsze osiągnięcie upragnionego celu, ale głównie na poprawę zdrowia. Wszystkie składniki diety dobrane są indywidualnie dla każdego pacjenta i zależą nie tylko od jego preferencji, ale także stanu zdrowia, występujących alergii czy skłonności organizmu. Do kogo się udać, aby mieć pewność, że trafi się do specjalisty, a nie żądnego zysku szarlatana bez kompetencji? Dobrym pomysłem jest skorzystanie z takiej usługi w zaufanej placówce medycznej, na przykład należącej do grupy Enel-Med. Dieta to nie tylko slogany krzyczące z reklam produktów odchudzających – ale także, a może przede wszystkim – skomplikowany proces odżywiania oraz badania wpływu poszczególnych substancji czerpanych z pokarmów na funkcjonowanie całego organizmu.